Strona główna | AktualnościMalowanie ścian w pokoju gościnnym

Malowanie ścian w pokoju gościnnym

Pokój gościnny to na ogół najważniejsze miejsce w domu a zarazem i jego wizytówka. To tutaj spędzamy czas z najbliższymi i relaksujemy się po pracy, ale także przyjmujemy gości - w mniej lub bardziej formalny sposób, w zależności od okazji. Warto więc zadbać o odpowiednie malowanie ścian, co zapewni dobry nastrój w tym pomieszczeniu.

W pokoju gościnnym przyjmiemy i sąsiadkę na przysłowiowe ploteczki, i dawno niewidzianego kuzyna, który przyjechał z zagranicy, i bliższą rodzinę zaproszoną na wigilię, ale też grupę znajomych na wspólne oglądanie meczu. To, w jaki sposób pomalujemy ściany w tym pokoju, wpłynie na ogólne wrażenie, jakie będzie robił na gościach. Wpłynie też na samopoczucie osób w nim przebywających. Kolory użyte w pomieszczeniu (i ich ilość)  powinny być dostosowane do naszych nadrzędnych potrzeb wynikających z użytkowania pokoju. Inaczej pomalujesz go, gdy chcesz, żeby jego użytkownicy, łącznie z tobą, czuli się w nim zrelaksowani. Inaczej, kiedy pokój ma być ściśle reprezentacyjny, a jeszcze inaczej, gdy ma podkreślać twoją osobowość i indywidualność.


Pokój gościnny, w którym przyjemnie spędza się zarówno letnie  popołudnia, jak i długie, jesienne wieczory, to pokój utrzymany w spokojnej, stonowanej, ciepłej kolorystyce. Idealnie sprawdzą się w takim przypadku złamane biele, beże oraz ciepłe szarości. Odcieni może pojawić się kilka (ale lepiej, żeby nie było ich więcej niż 3),o ile różnią się od siebie tylko o kilka tonów. Tak pomalowane wnętrze jest przytulne. Za dnia promienie słońca sprawiają, że staje się świetliste i przepełnione pozytywną energią, wieczorem, sztuczne oświetlenie - w zależności od barwy, lokalizacji i natężenia - pogłębia przytulność, wprowadzając bezpieczny, domowy nastrój, lub wydobywa świeżość i czystość jasnych ścian.


Do pokoju gościnnego, w którym często przyjmujemy gości i chcemy żeby czuli się komfortowo a jednocześnie docenili jego oryginalność, dobrze jest wybrać któryś z rzadziej stosowanych ciepłych kolorów. Sprawdzą się tu oliwkowe zielenie - szczególnie, jeśli w wystroju postawiono na styl vintage.


Ciekawy efekt da też zastosowanie zgaszonych czerwieni, które na pewno wyróżnią nasz salon spośród innych. Warto pomyśleć również o namalowaniu na ścianach subtelnych wzorów - najlepiej przy pomocy szablonów.


Jeżeli pokój ma być bardzo elegancki i bardziej formalny, sprawdzą się zimne kolory - ciemne błękity, szafirowa zieleń, chłodne, ciemne szarości. Na ścianach warto zastosować sztukaterie odcinające się od barwy ściany. Całości dopełnią designerskie i stylowe meble. W takim pokoju można spokojnie przyjmować gości, na których chcemy wywrzeć wrażenie ludzi sukcesu.


Jeśli zaś pokój dzienny ma silnie podkreślać Twoją osobowość - rób, co tylko uważasz za stosowne. Ty tu rządzisz. Masz łagodną, subtelną naturę? Spodoba Ci się pierwsza zaprezentowana propozycja. Nie obcy jest Ci sentymentalizm połączony z podkreślaniem indywidualności? Polubisz propozycję numer trzy. Masz duszę rockandrolowca i cenisz mocne środki wyrazu? Idź na całość i nie bój się ryzyka. Mocne zestawienia kolorystyczne, użycie czerni, bieli i innych kontrastujących ze sobą barw, geometryczne wzory namalowane na ścianie sprawią, że pokój będzie robił niezapomniane wrażenie na gościach.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Dekoral: Zatrzymaj w salonie wspomnienie karnawału na dłużej
Miejsce pracy w domowym salonie
Ciemny salon w jasnej odsłonie
Kuchnia otwarta na salon - jak oddzielić wnętrza kolorami?



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej