Strona główna | Krok po krokuMalowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych - krok po kroku

Malowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych - krok po kroku

Konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wznoszenie ścianek działowych, budowę podwieszanych sufitów czy tworzenie obudów, półek lub dekoracji. Ich malowanie nie powinno sprawiać problemów jeżeli będziemy pamiętali o kilku podstawowych zasadach.

Problemy jakie możemy napotkać w trakcie pierwszego malowania ścianek, sufitów itp. to przede wszystkim:
  • słabe i nierównomierne krycie przez farbę spowodowane tym, że płyty GK są najczęściej koloru szarego, a ich łączenia są wykończone białą szpachlą;
  • bardzo duża i nierównomierna chłonność płyt GK, która powoduje wysokie zużycie farby.
Z tymi problemami poradzimy sobie, jeżeli zastosujemy odpowiednią produkt. Jednak najpierw musimy przygotować powierzchnię płyt do malowania.

1. Przygotowanie powierzchni do malowania

Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być sucha, wolna od zanieczyszczeń, a miejsca gdzie płyty są zaszpachlowane powinny być dokładnie wyszlifowane i bez pyłu. W celu wygładzenia powierzchni należy przeszlifować ją ręcznie siatką szlifierską. W trakcie szlifowania należy pamiętać o miejscach trudno dostępnych. Ostateczną czynnością w zakresie przygotowania płyt GK do gruntowania będzie dokładne odkurzenie ich powierzchni.

2. Gruntowanie płyt gipsowo-kartonowych

Od gruntowania powierzchni zależy końcowy efekt malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Trzeba zdać sobie sprawę, że przeprowadzenie gruntowania we właściwej kolejności i odpowiednimi wyrobami to nie tylko pozytywny wpływ na efekt końcowy, ale i niepowtarzana szansa wykonania tego typu pracy.  W razie przyszłych problemów już raczej nie da się do tego etapu powrócić. Celem gruntowania jest:
  • wyrównanie chłonności i ujednorodnianie podłoża;
  • zwiększenie wydajności farb nawierzchniowych;
  • poprawienie krycia emulsji nawierzchniowych.
Środkiem dedykowanym do stosowania zaraz po "odkurzaniu powierzchni z pyłu" będzie Grunt Polmerowy Uniwersalny Acryl Putz GU40. Niewątpliwą korzyścią z zastosowanie tego preparatu będzie przede wszystkim wyrównanie chłonności podłoża i dodatkowo "pozbycie się ewentualnych resztek pyłu".

Wyrobem, który da nam kolejne korzyści jest Śnieżka Grunt - lateksowa emulsja podkładowa do wnętrz. Skład Śnieżki Grunt został tak dobrany, by na powierzchni płyt tworzył warstwę o odpowiedniej grubości, która zniweluje różnice w fakturze (gips i papier) i barwie podłoża. Śnieżka Grunt dodatkowo poprawia przyczepność warstwy farby nawierzchniowej oraz zmniejsza jej zużycie.


Aplikację wykonujemy wałkiem, w narożnikach najlepiej użyć pędzla lub miniwałka, który daje nam pewność naniesienia odpowiedniej ilości gruntu w miejscach trudno dostępnych. Farbę nakładamy lekko i równomiernie, a właściwości aplikacyjne tego produktu zdecydowanie uczynią ten etap prace komfortowym. Zaletami tego preparatu są m. in. dobre, równomierne rozprowadzanie farby oraz niewielkie chlapanie. Co ważne - wystarczy naniesienie jednej warstwy gruntu. Warto pamiętać przy tym, aby gruntowanie przeprowadzać w temperaturze powyżej 10 st. C. Grunt daje wykończenie powłoki matowe o barwie białej. Aby oszacować potrzebną ilość należy pamiętać że wydajność Śnieżki Grunt to ok. 9 m2/l przy jednokrotnym malowaniu.

Tak przygotowana powierzchnia zapewni komfortowe malowanie/dekorowanie powierzchni przy wykorzystaniu emulsji nawierzchniowych.

3. Malowanie farbami nawierzchniowymi

Do malowania ścian z płyt gipsowo-kartonowych przystępujemy najwcześniej po 2 - 4 godzinach od nałożenia gruntu. Malowanie wykonujemy w temperaturze otoczenia od 10 do 30 st. C przy pomocy wałka naturalnego o długości włosia 10-19 mm lub pędzlem. Nanoszenie farby musi odbywać się równomiernie.


Na daną powierzchnię ściany lub sufitu należy nałożyć taką samą ilość farby. Ostatnie pociągnięcia wałkiem należy prowadzić w jednym kierunku. Efekt końcowy można oceniać po całkowitym wyschnięciu dwóch warstwy farby. Malowanie kończymy umyciem narzędzi.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Taśmy do płyt gipsowo-kartonowych
Cichy system gipsowo-kartonowy
Izolacja akustyczna ścianek z płyt gipsowo-kartonowych
Recykling odpadów z płyt gipsowo-kartonowych
Błędy przy szpachlowaniu płyt gipsowo-kartonowych
Malowanie jest proste?



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej