Materiał termoizolacyjny - jaki rodzaj wybrać?
Ciepło, cisza i bezpieczeństwo w domu to jedne z najistotniejszych czynników decydujących o komforcie życia mieszkańców. W przypadku prawidłowo wykonanej izolacji termicznej z zastosowaniem dobrych materiałów właściciele domów mogą zyskać więcej niż tylko całoroczny komfort termiczny.
Prawidłowo wykonana izolacja termiczna domu może przynieść mieszkańcom wiele korzyści. Niektóre ewidentne - ciepło zimą i ochrona przed gorącem podczas upałów jak również niższe rachunki za ogrzewanie. Inne, o których czasem zapominamy w trakcie budowy lub remontu, jak bezpieczeństwo ogniowe i komfort akustyczny. Wybierając ocieplenie warto zastanowić się czy chcę tylko izolację, czy chcę komfort i bezpieczeństwo mieszkania.
Najpopularniejszym obecnie kryterium wyboru produktów izolacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła - lambda. Jednak różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 (np. lambda pomiędzy 36 a 35) to różnica mniej niż 1 cm grubości izolacji. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że sam współczynnik lambda nie jest żadną informacją o izolacyjności ściany czy dachu - konieczne jest uwzględnienie grubości izolacji oraz innych warstw ściany. Nie bez znaczenia pozostaje też wykonanie i trwałość samego materiału. Obecnie na rynku oferowane są produkty o zbliżonej lambdzie. Warto zatem zwrócić uwagę na inne korzyści jakie może dawać izolacja.
Trwałość i jakość gwarantami komfortu cieplnego na lata
Wykonanie izolacji w nowych domach, czy też przeprowadzenie termomodernizacji to duże przedsięwzięcia, których nie będziemy wykonywać zbyt często. Dlatego warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata i przy wyborze materiałów kierować się głównie ich jakością i trwałością, a nie samą ceną. Wybierając renomowanych producentów, mamy gwarancję, że ich produkty już od wielu lat funkcjonują na rynku i są wynikiem wielu lat inwestowania, prac badawczych i rozwoju. W związku z tym, że ocieplenie domu to inwestycja na lata powinniśmy wybrać trwały materiał, który pod wpływem upływu czasu i w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak np. słońce nie zmienia swoich właściwości. "Izolacja cieplna, aby była skuteczna, musi być ciągła, tzn. nie może być między nią przerw. Jeżeli materiał izolacyjny ulegnie skurczeniu, osiądzie lub zmniejszy swoją grubość - wówczas dochodzi do powstawania liniowych mostków termicznych, które w wyraźny sposób obniżają skuteczność izolacji. Dlatego warto wybierać materiały o dużej gęstości i sprężystości, takie jak wełna skalna, które zachowują swoja grubość, nie osiadają, nie kurczą się i nie tracą swoich właściwości nawet przy zmiennych warunkach atmosferycznych i po wielu latach użytkowania" - radzi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL Polska, jednego z czołowych producentów izolacji w Polsce.
Dodatkowe korzyści z termoizolacji
Odpowiednio dobrana izolacja zagwarantuje mieszkańcom nie tylko komfort termiczny i oszczędności w kosztach eksploatacji domu. Dobrze wybrane produkty oferują mieszkańcom dodatkowe korzyści. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że kluczem zachowania komfortu mieszkania jest obok odpowiedniej temperatury, cisza. Hałasy dochodzące z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń mogą skutecznie popsuć zasłużony wypoczynek lub przeszkodzić w koncentracji na pracy czy nauce. Dlatego wybierając produkty do termoizolacji warto zwrócić uwagę na ich właściwości akustyczne. Niektóre materiały izolacyjne, dzięki swojej wyjątkowej budowie, są w stanie pochłaniać i wygłuszać niechciane dźwięki z otoczenia.
Nasz klimat jest bardzo zmienny. Obok upałów, mamy mroźne zimy oraz wiosnę i jesień z dużą wilgotnością powietrza. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Coś o czym często nie zdajemy sobie sprawy to to, że materiał izolacyjny ma również wpływ na to, czy w domu istnieje ryzyko wystąpienia właśnie pleśni i grzybów. Odpowiednie odparowanie wilgoci w trakcie budowy gwarantuje paroprzepuszczalność materiału izolacyjnego. Powinniśmy zatem wybierać produkty o niskim oporze dyfuzyjnym. Dzięki temu para wodna może swobodnie wydostawać się ze ścian na zewnątrz budynku. Dlatego wewnętrzne warstwy ścian nie są zawilgocone i minimalizują ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, zaś konstrukcje (np. drewno poddasza) nie są narażone na zniszczenie. Jednak pamiętajmy również i sprawnej wentylacji.
Dbałość o bezpieczeństwo pożarowe
Budując myślimy o naszym domu, jako o miejscu bezpiecznym i chcemy czuć się tam pewnie. Często jednak zapominamy o ryzyku związanym z pożarami. Codziennie dochodzi do pożarów, które w większości przypadków są wynikiem zaniedbań, niedopatrzeń lub nieuwagi domowników. Na to ma wpływ wykonanie i jakość materiałów, z jakich budujemy oraz ich cechy. Dlatego przy wyborze ocieplenia powinniśmy uważnie przyjrzeć sie deklarowanej klasie odporności na ogień danego produktu. "Użycie palnych materiałów przy budowie domów zwiększa ryzyko pożarowe. Zwłaszcza teraz. kiedy ocieplamy grubszą warstwą materiału. Niewłaściwy dobór, niepoprawny montaż dodatkowo mogą je spotęgować. W sytuacji wystąpienia pożaru materiały te mogą szybko się zapalić i łatwo rozprzestrzeniać ogień, wydzielając przy tym szkodliwe substancje. Dlatego warto wybierać materiały całkowicie niepalne, takie jaak wełna skalna, gdyż tylko to gwarantuje nam bezpieczeństwo" - radzi Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia