Strona główna | AktualnościMateriały budowlane - czy są bezpieczne dla zdrowia i nieszkodliwe dla środowiska?

Materiały budowlane - czy są bezpieczne dla zdrowia i nieszkodliwe dla środowiska?

"Ekologiczne, nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska" - czyli prosty przekaz zawarty na opakowaniach preparatów stosowanych przy pracach budowlano-remontowych. Czy rzeczywiście wiemy, co kryje się za powszechnie znanymi hasłami?

Nawet drobny remont wiąże się na ogół z wykorzystaniem tzw. chemii budowlanej.  Aplikacja kleju, farby, tynku czy lakieru nie powinna w żadnym przypadku nieść ze sobą nieprzewidzianych, groźnych dla otoczenia następstw.  Producentów obowiązują określone przepisy prawa krajowego i międzynarodowego, decydujące o dopuszczeniu danego środka do sprzedaży. A dopuszczony to znaczy: przebadany.

Przykładowo europejskie rozporządzenie REACH regulujące kwestie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń oraz ograniczeń w zakresie chemikaliów, zakłada konieczność badania substancji. Standardem stały się też rozmaite normy, wskazujące na opakowaniach lub w kartach technicznych klasę produktu. Ukryte za skomplikowanymi symbolami, niewiele nam mówią. Zawsze można jednak sprawdzić, np. w Internecie, co dokładnie oznaczają i, czy są nadal aktualne.

Ponadto wielu wytwórców walczy o certyfikaty potwierdzające jakość swoich wyrobów. Niektóre wiążą się z dobrowolnym poddawaniem przedsiębiorstwa cyklicznym kontrolom specjalnych jednostek certyfikujących. Z tytułem czy nie, bezpieczny preparat to jednak przede wszystkim taki, który powstał w odpowiednich warunkach i z odpowiednich surowców.

Dobre skojarzenia wywołuje na opakowaniu komunikat, że mamy do czynienia z materiałem wytworzonym z surowców naturalnych, które nie wpływają negatywnie na zdrowie i środowisko. Produkty takie powstają przede wszystkim w oparciu o, występujące w przyrodzie i nieszkodliwe dla niej, surowce mineralne.

"Wśród  bezpiecznych rozwiązań, stosowanych powszechnie w domach, wymienić można np. farby wewnętrzne bez dodatku rozpuszczalników organicznych" - podkreśla Magdalena Jurczak z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych, i dodaje: "Za potwierdzenie wiarygodności ich składu możemy uznać atest PZH". Warto pamiętać, że hasłowe ujęcie zagadnień zdrowotnych musi oznaczać wykluczenie konkretnych, niepożądanych następstw korzystania z wybranych środków: od pogorszenia stanu psycho-fizycznego, przez groźbę zatrucia, aż do poważnych chorób. Dlatego bardzo ważne jest, by nie zawierały one substancji i mieszanin zaklasyfikowanych jako rakotwórcze oraz mutagenne, w ilościach stwarzających choćby minimalne ryzyko wpływu na zdrowie człowieka.


Bezpieczna chemia budowlana to także szereg działań związanych bezpośrednio z procesem wytwórczym. Mają one szczególne znaczenie dla natury, a wiążą się m.in. z unowocześnianiem parku technologicznego, a także z optymalizacją procedur produkcyjnych, magazynowych oraz przy przetwarzaniu lub utylizacji odpadów. Wszystko w ramach wdrażania metod czystszej produkcji. Bardzo dużo zależy tu od aspektów typowo organizacyjnych.

"Realizacja projektów, takich jak analiza cyklu życia produktu, daje firmie informacje o potencjalnych zagrożeniach i stanowi podstawę do działań doskonalących" - dodaje Magdalena Jurczak z Bolix. Nie bez znaczenia jest też, jak finalny odbiorca obchodzi się z gotowymi wyrobami. Część z nich musi bowiem zawierać pewne elementy, które w razie niewłaściwej eksploatacji, mogą zaszkodzić użytkownikowi lub otoczeniu.

Zawsze trzeba więc stosować się do zaleceń producenta. Odpowiedni strój, profesjonalne narzędzia, wietrzenie pomieszczeń,  ochrona oczu i skóry... Wskazania są zawsze dostosowane do specyfiki prac i rodzaju występujących zagrożeń. Dlaczego są tak ważne? Warto przypomnieć sobie fragment znanej wszystkim z nieco innej branży, regułki: "... gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."

Źródło i zdjęcia: Bolix

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak mierzy się trwałość materiałów budowlanych?
Zwrot VAT za materiały budowlane
Ocieplasz budynek? Wybierz odpowiednie materiały budowlane
Jakość i deklarowane parametry materiałów budowlanych
Materiały budowlane ze znakiem CE
Koniunktura na materiały budowlane, konstrukcyjne i wykończeniowe wzrośnie



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej