Mikroorganizmy atakują elewację! Jak się przed nimi chronić?
Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne (np. wilgotne i ciepłe zimy kwaśne deszcze) mają coraz większy wpływ na występowanie korozji biologicznej, której skutki widoczne są między innymi na elewacjach budynków. Poprzez zjawisko to należy rozumieć różne formy niszczenia zewnętrznych powłok fasady budynku, wywołane działaniem żywych organizmów, takich jak grzyby, pleśnie oraz glony.
Elewacja zaatakowana przez mikroorganizmy
Na korozję biologiczną najbardziej narażone są elewacje północne, słabo oświetlone promieniami słonecznymi. Rozwojowi mikroorganizmów na elewacji budynku sprzyja także bliskość drzew i krzewów oraz kurz komunikacyjny i przemysłowy, zawierający związki organiczne. Ponadto, na rozwój grzybów wpływa sąsiedztwo zbiorników wodnych i związana z tym podwyższona wilgotność powietrza. Samo skażenie mikrobiologiczne często występuje tam, gdzie pojawiają się błędy wykonawcze lub widoczne są np. nieszczelne pokrycia dachowe, rynny lub rury spustowe.
Duże znaczenie ma także zastosowanie niskiej jakości materiałów. Jednym z warunków pozwalających na rozwój grzybów i pleśni jest porowatość powierzchni fasady. Ułatwia ona przyczepność porostów i pozwala na łatwiejsze gromadzenie się kurzu i brudu stanowiącego pożywkę dla zarodników. Większość tynków stosowanych na elewacjach daje strukturę, której powierzchnia po związaniu spełnia wymienione warunki. Dodatkowo korozja mikrobiologiczna jest w znacznym stopniu konsekwencją jakości spoiwa używanego w produkcji tynku i stopnia elektrostatyczności gotowej powłoki na elewacji.
Skuteczna ochrona elewacji przed skutkami korozji mikrobiologicznej
Aby zapobiegać korozji mikrobiologicznej na elewacjach warto stosować materiały, które przeciwdziałają rozwojowi mikroorganizmów na powierzchni fasady. W ofercie firmy Baumit dostępne są tynki i farby, które już na etapie ich produkcji wyposażane są w wysokiej jakości spoiwa o niskiej elektrostatyczności. Dodatkowo obecność specjalnych substancji czynnych, pozwala neutralizować pojawiające się zarodniki mikroorganizmów i zapobiega w ten sposób korozji biologicznej wszędzie tam, gdzie może ona wystąpić.
Gotowe do użycia tynki i farby, a szczególnie te zawierające żywice organiczne stanowią już w postaci mokrej doskonałą pożywkę dla pleśni i grzybów. Z tego względu zabezpieczane są specjalnymi substancjami czynnymi "in can", hamującymi rozwój mikroorganizmów w opakowaniu, na etapie przechowywania. Produkt chroniony jest w ten sposób do czasu jego użycia. Po aplikacji na ścianę, związaniu i wyschnięciu powłoki tynku lub farby, aktywne substancje chroniące narażone są najczęściej na degradację poprzez wypłukiwanie podczas padającego deszczu.
Firma Baumit standardowo również w produktach mokrych, oznaczonych logo "Ochrona", stosuje dodatek innowacyjnych substancji czynnych, które chronione są przed wymywaniem i znacząco wydłużają swą żywotność. Występują one w postaci synergicznej mieszaniny algicydów i fungicydów - zamkniętych w specjalnych kapsułkach. Uwalniane w trakcie użytkowania substancje działają powłokowo "in film", niezawodnie neutralizując mikroorganizmy, takie jak glony, grzyby i pleśń na elewacji. Oprócz bardzo dobrej ochrony przed wymywaniem, substancje te odznaczają się również wysoką stabilnością w środowisku alkalicznym i odpornością na promieniowanie UV, co wpływa na ich trwałość. Uaktywniają się one dopiero po wyschnięciu powłoki tynkarskiej, chroniąc ją przed rozwojem mikroorganizmów przez wiele lat. Zabezpieczenie to w połączeniu z wysokiej jakości produktami, stanowi maksymalną ochronę wypraw wierzchnich Baumit przed korozją biologiczną. Bardzo ważnym aspektem stosowania takiej ochrony powłokowej jest także bardziej korzystny, obniżony wpływ na środowisko naturalne. Dzieje się tak dzięki stosowaniu nowoczesnej technologii zabezpieczającej substancje aktywne przed łatwym przedostawaniem się do środowiska.
Należy przy tym pamiętać, że bardzo często skażeniu mikrobiologicznemu elewacji można w znacznym stopniu zapobiec już na etapie projektowania budynku poprzez dobranie odpowiednich rozwiązań technicznych, zapewniających m.in. właściwy drenaż wokół budynku, izolację fundamentów czy uszczelnienie połączenia obróbek blacharskich z ociepleniem. Nie bez znaczenia pozostaje też dobranie wysokiej jakości materiałów, ograniczających długotrwałe zawilgocenie i pozwalających na szybkie wysychanie elewacji po deszczu.
Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit
Zdjęcie: Baumit
Zdjęcie: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Korozja biologiczna elewacji budynków
Mikroorganizmy na elewacjach - jak im przeciwdziałać?
Jak zwalczyć korozję biologiczną na elewacji budynku?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia