Strona główna | AktualnościModernizacja fasad budynków z "wielkiej płyty"

Modernizacja fasad budynków z "wielkiej płyty"

Technologia budowania z tzw. "wielkiej płyty" narodziła się w Polsce w latach 50-tych XX wieku i cieszyła się niesłabnącą popularnością aż do połowy lat 80-tych. W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych mieszka do dziś kilkanaście milionów Polaków. Kilkadziesiąt lat temu, bloki stawiane z "wielkiej płyty", zachwycały nie tylko funkcjonalnością, ale i estetyką, prostotą wykonania. Dziś, te wielorodzinne budynki o nieurozmaiconej bryle i monotonnym kolorze, nie są już atrakcyjne wizualnie. Od kilku lat zauważalna jest jednak zmiana wyglądu tych obiektów. Zarządcy, czy też właściciele, dokonują bowiem rekonstrukcji budynków z "wielkiej płyty" i nadają im drugie, bardziej barwne życie.

Budynek mieszkalny, ul. Króla Maciusia w Warszawie

Rokrocznie do konkursu Fasada Roku zgłaszanych jest kilkadziesiąt realizacji tego typu. Warto podkreślić, że z każdą kolejną edycją są to doskonale zrealizowane projekty, bazujące na przemyślanej koncepcji kolorystycznej i architektonicznej. Jedną z takich realizacji jest rekonstrukcja elewacji na budynku mieszkalnym przy ul. Króla Maciusia w Warszawie. Wspólnota Mieszkaniowa Króla Maciusia, która jest inwestorem, postanowiła, że nada budynkowi nieco bajkowego oblicza. Elewacja obiektu została pomalowana w trzech kolorach, a dopełnieniem końcowego efektu są niezwykle barwne balustrady balkonów w kolorach tęczy. Podczas prac wykorzystano system ociepleń Baumit Pro, tynk mozaikowy MosaikTop oraz roztwór do usuwania grzybów i alg Sanierlösung. Autorem tego odważnego projektu jest Michał Pietrzak z biura projektowego Locus, a wszelkie prace renowacyjne wykonała firma Jack-Bud.


Budynek wielorodzinny, ul. Korotyńskiego 30 w Warszawie

Budynek wielorodzinny zlokalizowany w Warszawie przy ulicy Korotyńskiego 30 również został poddany rewitalizacji. Na szczególną uwagę zasługuje elewacja, która zachowała swój pierwotny kształt, ale odświeżona kolorystyka nadaje jej zupełnie nowego oblicza. Odcienie szarości połączone ze słonecznym żółtym kolorem powodują, że fasada jest dynamiczna, interesująca, a przy tym nie zaburza harmonii otoczenia budynku. Zastosowane materiały, czyli system ociepleń Baumit Pro oraz farba SilikonColor pozwoliły z kolei polepszyć izolacyjność budynku. Autorami projektu są arch. Julita Kucharska - Dziuba, arch. Jerzy Dziuba i arch. Karol Dziuba z pracowni DA Dziuba Architekci, Karol Dziuba. Wszystkie prace wykonało Przedsiębiorstwo Usługowe Remo-Bud, Andrzej Wawrzonek. Budynek do konkursu Fasada Roku zgłosiła spółka Admin S.C. Administracja Warszawskich Domów Mieszkalnych.


Zmodernizowany budynek wielorodzinny w Poznaniu, ul. Stablewskiego 6A-E

Wśród realizacji zgłoszonych do konkursu Fasada Roku znalazł się także poznański budynek wielorodzinny mieszczący się przy ulicy Stablewskiego 6A-E. Wiele uwagi poświęcono wykonaniu elewacji, która po zakończeniu modernizacji nabrała zupełnie nowego wyglądu. Stonowana kolorystyka ścian została podkreślona poprzez wyodrębnienie niewielkich detali architektonicznych. Niebagatelne znaczenie odgrywa zestawienie barw. Błękit został bowiem przełamany soczystą pomarańczą, która nadała fasadzie budynku lekkości i sprawiła, że obiekt prezentuje się niezwykle interesująco w miejskiej przestrzeni. Do modernizacji elewacji użyto kompletnego systemu ociepleń Baumit Pro. Fasada została pomalowana farbą silikonową Baumit SilikonColor. Realizację do konkursu Fasada Roku zgłosiła Grupa Projektowa JedenDoJeden. Autorami projektu są Magdalena Ziajska i Michał Golusiński. Wszystkie prace przeprowadziła firma Lech-Bud. Inwestorem modernizacji była Spółdzielnia Mieszkaniowa "Grunwald".

O tym, czy któryś z wyżej opisanych obiektów zwycięży w swojej kategorii przekonamy się już we wrześniu 2013 r. "Zachęcamy jednak już dziś do odwiedzenia strony www.fasadaroku.pl, gdzie można obejrzeć wszystkie zgłoszone obiekty i oddać głos na swojego faworyta. Przypominamy, że dla Internautów, którzy wezmą udział w głosowaniu on-line, przygotowaliśmy nagrody niespodzianki" - podsumowują przedstawiciele firmy Baumit.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

Wystartowała kolejna edycja konkursu Fasada Roku
Baumit organizuje konkurs Fasada Roku
Baumit Life Challenge, czyli Europejska Fasada Roku
Europejska Fasada Roku
Renowacje budynków a ich efektywność energetyczna
Już dziś zaplanuj wiosenną odmianę fasady swojego domu



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej