Niespotykany detal w roli głównej, czyli drewno w kolorze
Drewno jest niezwykle wymagającym materiałem. Użyte zarówno na podłodze, jak i do produkcji mebli czy elementów ozdobnych, musi być poddawane systematycznej pielęgnacji, a niekiedy także renowacji. Wykorzystywane w tym celu oleje oraz impregnaty ochronne z zasady nie zmieniają koloru drewnianej powierzchni, a jedynie wydobywają jego głębię, nadając mu blask. A gdyby tak zaszaleć i pokazać, że drewno zaprezentuje się doskonale nie tylko w swojej dobrze znanej odsłonie, ale i… w duecie z odważnymi barwami?
Mocne krycie, doskonały efekt
Jednym z głównych powodów, dla których w aranżacji wnętrz stawiamy na drewno jest jego naturalny kolor. Dla jednych synonimem piękna będą głębokie brązy, inni zachwycać się będą jasnymi beżami lub egzotycznymi gatunkami o czerwonym odcieniu. Coraz częściej lubimy jednak puścić wodze wyobraźni i drewnianej powierzchni ramy lustra, urokliwej szkatułki czy wiekowej komody, nadać zupełnie nieoczywiste zabarwienie. - W takich przypadkach doskonale sprawdzi się farba kazeinowa. To produkt zapewniający doskonałe krycie, ekstremalną głębię oraz unikalne matowe wykończenie. Preparat został stworzony na bazie naturalnego białka mleka oraz kredy, dzięki czemu gwarantuje wysoką przyczepność do podłoża oraz wyjątkową wytrzymałość na ścieranie - podpowiada Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon. Produkt dostępny jest w 18 tonacjach - od naturalnych barw ziemi, przez ciepłe pastele, aż po intensywne i wyraziste kolory błękitu, antracytu czy czerni, dzięki którym bez trudu stworzymy wymarzoną aranżację.
Spójne, stylowe aranżacje
Choć od kilku sezonów w architekturze bezsprzecznie króluje modernizm, to wielbicieli ciepłych, przytulnych wnętrz również nie brakuje. Amatorzy wiejskich klimatów swoje domy i mieszkania urządzają w stylu rustykalnym, podczas gdy pasjonaci słonecznych przestrzeni oraz wszechobecnej bieli, postawią na wystrój rodem z Prowansji. Co łączy obie stylizacje? "Z pewnością drewno, które jest ich wspólnym mianownikiem, a zarazem dominującym materiałem wykończeniowym. Niezwykle spójną aranżację tworzą stare, drewniane elementy konstrukcyjne, o które w dzisiejszych czasach już niezwykle trudno - nieco spękane ściany, zdobiony belkami sufit czy wysłużona podłoga. Jeśli więc stylowe wnętrza chcemy uzyskać we współczesnym budownictwie, pozostaje nam wykorzystanie potencjału charakterystycznych drewnianych mebli oraz wiekowych elementów dekoracyjnych, na których widać upływ czasu" - mówi Paweł Piotrowicz. Polując na nie na pchlim targu lub szperając na babcinym strychu, możemy natknąć się na naprawdę piękne okazy, zwykle jednak nadające się do gruntownej renowacji. "I wtedy właśnie polecam sięgnąć po farbę kazeinową, dzięki której z łatwością uzyskamy efekt postarzanego drewna z charakterystycznym dla obu stylów motywem przecierki" - dodaje ekspert Liberon.
Kolorowy detal w świecie szarości
Istotą minimalizmu jest prostota i oszczędność formy, wyrażona niewielką ilością użytych materiałów, dodatków, zdobień czy barw. Wnętrza urządzone w takim stylu są monochromatyczne - zwykle z wszechobecną szarością, przestrzenie otwarte, a szklenia okienne ogromne - wszak światło odgrywa tu jedną z kluczowych ról. Elementy wyposażenia tworzą z pozoru chłodną, lecz niezwykle intrygującą aranżację, w której wszystko doskonale do siebie pasuje. Ale czy takie wnętrze nie sprawia wrażenia zbyt monotonnego? "Może się tak zdarzyć. Warto wówczas wprowadzić ciekawy, mocny detal, który wyróżniać się będzie nie tylko kontrastowym kolorem, ale i stylem - zupełnie odbiegającym od dominującej nowoczesności. Świetnie w tej roli odnajdzie się urokliwa, przepięknie zdobiona drewniana komoda, którą pomalujemy na buduarowy róż lub starej daty kredens, którego barwa złocistego kłosa z pewnością zwróci uwagę domowników oraz gości" - podpowiada ekspert marki Liberon.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że drewno doskonale prezentuje się w naturalnej odsłonie. Nie oznacza to jednak, że przyjmując niecodzienną dla siebie barwę, nie może stać się sercem wysmakowanej aranżacji i ozdobą całego wnętrza.
Źródło i zdjęcie: Liberon
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia