NOSPR - najwyższy poziom akustyki dzięki wełnie skalnej
Wyjątkowy projekt, efektowny design i materiały najwyższej jakości - tak w skrócie można opisać budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i jedną z najbardziej oczekiwanych realizacji kulturalnych w Polsce. Obiekt spełnia bardzo restrykcyjne wymogi akustyczne, by zapewnić muzykom komfortowe warunki pracy, a publiczności doznania muzyczne najwyższej jakości. Jak osiągnąć idealny poziom akustyczny?
Budynek NOSPR to niezwykły obiekt koncertowo-muzyczny w Polsce. Wyróżnia go nietypowa konstrukcja będąca "pudełkiem w pudełku". W jego zewnętrznej części wybudowano obszar dla muzyków - salę prób, garderoby, zaplecze, biura i magazyny, a także kameralną salę dla 300 widzów. Część wewnętrzna i centralny punkt budynku to Wielka Sala Koncertowa, która może pomieścić nawet 1800 widzów. Odbywają się w niej koncerty wszystkich rodzajów muzyki symfonicznej, a sala jest w stanie pomieścić nawet orkiestrę z rozszerzonym składem i 120-osobowym chórem.
"Sercem założenia jest sala koncertowa na 1800 słuchaczy, zamknięta wewnątrz ogromnej, betonowej bryły. Jej antracytowy monolit z fakturą odciśniętych sosnowych desek widoczny jest z każdego miejsca budynku. Wnętrze sali koncertowej sprawia wrażenie gigantycznego instrumentu smyczkowego. Inspiracją były skrzypce Stradivariusa z ich finezją kształtów, połyskiem i złocistym kolorem drewna. Harmonia wszystkich użytych elementów współtworzy niepowtarzalną atmosferę i wyjątkową akustykę" - pisał Tomasz Konior z pracowni Konior Studio, która była autorem projektu.
Do realizacji tego imponującego pomysłu zaproszono wielu profesjonalistów i ekspertów branży budowlanej. Wśród nich znalazła się firma ROCKWOOL Polska, której wełna skalna pozwoliła na spełnienie wysokich wymagań obiektu w zakresie akustyki, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Wybudowanie obiektu o tak wielkiej sali okazało się sporym wyzwaniem.
"Sale poniżej tysiąca widzów są opanowane w sensie projektowym i jest mnóstwo doświadczeń w tej dziedzinie. Natomiast te mieszczące powyżej tysiąca osób, to już bardzo poważne, skomplikowane i nie do końca przewidywalne w skutkach zagadnienie. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na poszukiwanie technologii czy też narzędzi do projektowania takich sal. Pod tym względem Japończycy mają największe osiągnięcia. To właśnie dzięki ich wcześniejszym doświadczeniom możemy dzisiaj po raz trzeci w Europie szczycić się zastosowaniem tej metody projektowania. Są tylko dwie takie sale w Europie - jedna to Elbphilharmonie w Hamburgu, druga to Filharmonia Paryska" - mówił Tomasz Konior w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".
Wełna skalna - idealne rozwiązanie dla perfekcyjnej akustyki
Przy budowie NOSPR postawiono na materiały najwyższej jakości. Niezwykle ważne było zapewnienie mu odpowiedniej izolacji akustycznej - zarówno zewnętrznej, która będzie tłumiła hałasy pochodzące z otoczenia, jak i wewnętrznej, gwarantującej melomanom doznania muzyczne na najwyższym poziomie. Wełna skalna to naturalny, ekologiczny i niezwykle trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia budynkowi nie tylko znakomitą akustykę, ale i szereg korzyści zwiększających komfort i bezpieczeństwo jego odwiedzających.
By zagwarantować odpowiednią izolację - zwłaszcza tę akustyczną - w budynku NOSPR wykorzystanych zostało aż 8 tys. m2 wełny skalnej, która posłużyła do izolacji podłóg, ścian zewnętrznych i działowych oraz konstrukcji dachowej obiektu.W ten sposób uzyskano odpowiednie wygłuszenie, ochronę przed wibracjami i redukcję dźwięków uderzeniowych.
"Dzięki specjalnym właściwościom wełny skalnej, która jest materiałem o porowatej strukturze, udało się zagwarantować wysoką izolacyjność od dźwięków powietrznych. Natomiast niewielka tzw. sztywność dynamiczna wełny skalnej działa jak sprężyna, a więc zastosowana w izolacji podłóg pozwala wyeliminować dźwięki uderzeniowe w stropach międzykondygnacyjnych" - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska.
Wełna skalna zapewnia muzykom komfortowe warunki do prób, a także ciszę i skupienie w garderobie przed występem. Melomani mogą cieszyć się z kolei wysokim poziomem akustycznym w sali, która jest perfekcyjnie wygłuszona, co pozwala na niczym niezakłócone przeżywanie muzyki.
Termoizolacja i wentylacja - stała temperatura, większy komfort
W NOSPR ważna jest jednak nie tylko izolacja dźwiękowa. W takim obiekcie należy także zapewnić odpowiednie warunki termiczne i odpowiednią wentylację. Organizacja wydarzeń muzycznych na tak dużą skalę niesie za sobą ryzyko ograniczonego dostępu do świeżego powietrza - główna sala może przecież pomieścić aż 1800 osób. Dzięki wełnie skalnej o wiele łatwiej jest utrzymać optymalną temperaturę obiektu, która zapewnia komfort słuchaczom i muzykom (w sali nie jest ani za gorąco, ani za zimno). Wełna skalna, umieszczona na elementach instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, wspomaga także ich poprawne funkcjonowanie, zapobiegając stratom ciepła.
Ochrona przeciwpożarowa
Budynek NOSPR to wielkie wzywanie dla inwestora, który musi zapewnić bezpieczeństwo przebywającym w nim ludziom - gościom, muzykom i pracownikom budynku, a także spełnić wszystkie wymagania ochrony przeciwpożarowej. Wełna skalna to materiał o najwyższej klasie reakcji na ogień - A1. Oznacza to, że jest niepalny, ognioochronny i zabezpiecza elementy budowlane przed negatywnym wpływem ognia i dymu. Warto dodać, że to z powodu toksycznego dymu w pożarach ginie najwięcej osób. Wełna skalna nie wydziela w pomieszczeniach toksycznego dymu czy innych trujących substancji, takich jak tlenek węgla, nie tworzy gorących sopli. Te właściwości wełny znacznie zwiększają bezpieczeństwo pożarowe, pozwalając na szybką ewakuację ludzi i ratunek mienia w razie zagrożenia. "Dzięki zastosowaniu odpornej na działanie ognia termoizolacji, konstrukcja budynku dłużej może zachować nośność ogniową. Wełna skalna sprawia, że ciepło nie przenika łatwo przez przegrody budowlane. Materiał ten jest stabilny wymiarowo, dobrze chroni przegrody zewnętrzne, co przekłada się na zachowanie trwałości konstrukcji budynku" - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.
NOSPR to jeden z wielu prestiżowych obiektów w Polsce, który dzięki wełnie skalnej zapewnia gościom i klientom bezpieczeństwo, optymalne warunki akustyczne i komfort, a inwestorowi - niskie koszty eksploatacji i spokój o dobre samopoczucie gości. Wełnę skalną zastosowano też w zmodernizowanej Hali Koszyki w Warszawie, Filharmonii Szczecińskiej czy biurowcu Bałtyk w Poznaniu. Na świecie wełną skalną otulone są najsłynniejsze obiekty: Wieża Eiffla, Empire State Building czy londyński The Shard.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia