O czym należy pamiętać przed malowaniem ścian i sufitów?
Tym, co natychmiastowo i efektownie odmieni każde wnętrze jest nowy kolor ścian. Do każdej metamorfozy warto solidnie się przygotować. Drobiazgowy plan działania obejmujący dobór odpowiedniego odcienia oraz narzędzi malarskich z pewnością zagwarantuje wyjątkowo ciekawy efekt. A zatem, co trzeba zrobić przed malowaniem?
Malowanie ścian i sufitów nie należy do skomplikowanych prac remontowych. Jeśli jednak nie przygotujemy się do niego odpowiednio, po drodze mogą pojawić się liczne problemy, które z pewnością utrudnią i wydłużą czas pracy, a być może będą miały nawet wpływ na trwałość efektów. Marka Malfarb podpowiada, jak przygotować się do remontu.
Rozczarowanie kolorem farby
Wygląd farb w katalogu lub w mieszkaniu znajomych może zasadniczo różnić się od efektu, jaki uzyskamy w naszym pokoju. Jak właściwie dobrać kolor i uniknąć rozczarowania?
Przygotowania do remontu powinniśmy rozpocząć od pomiarów. Przed wyprawą do sklepu po farby i akcesoria, przede wszystkim musimy dowiedzieć jak dużą powierzchnię chcemy pomalować. Te informacje pomogą nam kupić odpowiednią ilość farby oraz pigmentów, jeśli z nich korzystamy. Wybierając emulsję weźmy również pod uwagę to, czy pasuje ona do rodzaju podłoża występującego w naszym mieszkaniu. Właściwa ilość pigmentów a także rodzaj farby zagwarantują pożądany odcień. Zanim jednak wybierzemy odcień najpierw powinniśmy przyjrzeć się przeznaczonym do malowania pomieszczeniom. Zwróćmy uwagę na to, jak w ciągu dnia zmienia się ich oświetlenie, jak prezentuje się wnętrze w świetle słonecznym, a jak w sztucznym, ciepłym pochodzącym z tradycyjnych żarówek lub zimnym płynącym z tych energooszczędnych.
"Ten aspekt ma szczególne znaczenie. To właśnie światło decyduje o tym, jak dany kolor wygląda w rzeczywistości. W jaki sposób to sprawdzić? Dobrym sposobem jest nałożenie na ścianę próbek kolorów, które najbardziej przypadły nam do gustu. W ten sposób będziemy mogli obserwować, jak zmieniają się pod wpływem światła i czy pasują do wnętrza i jego umeblowania" - radzi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.
We wnętrzach, w których przez większość dnia jest wiele ciepłego, naturalnego światła słonecznego doskonale sprawdzą się barwy zimne. Tutaj także możemy zastosować tony ciemniejsze. Jeśli natomiast pokój jest mało nasłoneczniony i oświetlamy go głównie światłem sztucznym, wybierzmy farby o barwach ciepłych i jasnych.
Zasadnicze znaczenie w doborze kolorów ścian i sufitów ma także wielkość pokoi. Barwy jaskrawe i nasycone mogą przytłaczać niewielkie wnętrza, dlatego lepiej wybierać do takich pomieszczeń odcienie jasne i czyste. To w dużych, dobrze oświetlonych pokojach intensywne i odważne odcienie będą należycie się prezentować, zwłaszcza na pojedynczych elementach np. fragmencie ściany. Wyróżniony w ten sposób, stanie się centralnym elementem wnętrza.
Odpadający tynk, rysy, plamy i ubytki
By ściany były gotowe do pokrycia nową farbą, muszą być oczyszczone, gładkie i suche. Szczególnie istotne jest uzupełnienie wszelkich ubytków, również tych powstałych po usunięciu luźnego tynku lub gładzi. Takie miejsca należy wyczyścić, uzupełnić ubytki masą szpachlową i zagruntować. Grunty Activ i Reno z oferty marki Malfarb doskonale sprawdzą się w przypadku malowania pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Warstwa ochronna stworzona przez grunt zapewnia wyrównanie i zmniejszenie chłonności podłoża, dzięki czemu w trakcie wymalowywania zużycie farby nawierzchniowej będzie znacznie mniejsze.
Wygładzona i sucha ściana to idealne podłoże pod malowanie. Zanim jednak nałożymy właściwy kolor farby sprawdźmy czy nie potrzebuje ona bazy w postaci farby podkładowej.
"Przy zamalowywaniu ścian ciemnych na jasny kolor, warto użyć Białej farby podkładowej marki Malfarb. Biel jest kolorem dobrze kryjącym i stanowiącym świetny podkład pod wszystkie inne kolory. Ten zabieg gwarantuje, że stary odcień nie będzie przebijał na zewnątrz a nowy zyska doskonale przyczepne podłoże" - radzi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.
Pochlapana podłoga i okna
Priorytetem jest zabezpieczenie mieszkania. Nawet, jeśli wyniesiemy meble, zniszczeniu lub zabrudzeniu ulec mogą okna, podłogi i drzwi. Najlepiej sprawdzą się wtedy grube folie oraz taśmy maskujące. W ofercie marki Dekoral Gold znajdziemy taśmy o doskonałej przyczepności, nie wulkanizujące się z podłożem, a także antychlap - folia z taśmą która na zasadzie elektrostatyczności, sama przylepia się do ściany. W ten sposób zyskujemy pełną ochronę powierzchni a także zaoszczędzamy mnóstwo czasu. Ponadto antychlap sprawdzi się w przypadkach, gdy do wprowadzenia zmian wystarczy pomalowanie tylko jednego elementu - ściana lub sufit.
Nierówności i kleksy
Malując sufit i ściany na dwa różne kolory, musimy sięgnąć po papierowe taśmy maskujące , którymi wyznaczymy granice pomiędzy strefami kolorystycznymi. W ten sposób już za pierwszym razem zakreślimy proste i wyraziste ramy, a co najważniejsze unikniemy wszelkich niedociągnięć i kleksów. Taśmy przylepiamy jednocześnie na wszystkich ścianach równolegle do krawędzi sufitu lub w miejscach, gdzie będziemy chcieli uzyskać odcięcie koloru .
Smugi
Nakładanie farby rozpoczynamy w miejscu najtrudniejszym, czyli w pobliżu okien. Używając pędzla np. kaloryferowego lub owalnego malujemy okolice framug, kaloryfera oraz narożniki sufitu. Wygodnym narzędziem do malowania narożników jest wałek specjalny do rogów i zgięć Polyacrylic dostępny w marce Dekoral Gold.Wraz z oddalaniem się od okien możemy malować dłuższymi i szerszymi pociągnięciami wałkiem malarskim odpowiednim do sufitu, np. wałek Microfibre. Wygodnym sposobem malowania sufitu bez użycia drabiny, jest kij teleskopowy z regulacją długości, który dopasowany jest do rączek marki Dekoral Gold.
Jeśli używamy do malowania wałków, musimy zaopatrzyć się również w kuwety malarskie, wiadro oraz kratki. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziemy w marce Dekoral Gold.
Wszystkich komplikacji pojawiających się w trakcie malowania ścian i sufitów można uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie. W zasadzie już skrupulatne rozpoznanie problemów ścian wnętrza przeznaczonego do malowania gwarantuje nam połowę sukcesu renowacyjnego. Dopełnienie stanowią natomiast odpowiednio dobrane środki i akcesoria. Wszystko, co potrzebne jest w trakcie remontu znaleźć można w ofercie marki Malfarb oraz Dekoral Gold.
Źródło i zdjęcie: Malfarb
CZYTAJ WIĘCEJ
Malarskie sztuczki i triki. Czyli jak malować, aby ukryć wady wnętrza?
Zanim nałoży się farbę... podłoże pod malowanie
Malowanie pomieszczeń - kilka podstawowych zasad
Pomieszczenie jak malowane, czyli jak przygotować ściany do pokrycia farbą?
Na co zwracać uwagę przygotowując nową ścianę do eksploatacji?
To powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz malowanie
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia