Dekoral radzi, jak łączyć różne kolory
Szeroka oferta kolorystyczna producentów farb oraz zmieniające się trendy aranżacji wnętrz zachęcają nas do barwnych eksperymentów w naszych domach. Dobór kolorów należy jednak dobrze przemyśleć. Eksperci marki Dekoral podpowiadają, jak sprostać temu wyzwaniu.
Dobranie kolorystyki ścian jest czasochłonnym zajęciem. Musimy wybrać odpowiednie barwy, ich nasycenie oraz przeanalizować ewentualne połączenia. Niektóre zestawienia mogą okazać się nietrafione albo źle komponować się z meblami i dekoracjami mieszkania.
Różne kolory do różnych pomieszczeń
Przy użyciu odpowiednich kolorów możemy optycznie powiększyć albo pomniejszyć malowane pomieszczenie. Jeżeli chcemy "rozciągnąć" małe pomieszczenia, powinniśmy pomalować je w jasnych barwach. Możemy postawić na uniwersalne szarości, rozbielone pastele czy odcienie beżu. Kolor popielaty zefir z palety Clean&Color w odcieniu szarości świetnie sprawdzi się jako kolor bazowy w pomieszczeniu. Jak z kolei okiełznać proporcje zbyt dużego pokoju? Paleta pomocnych kolorów jest w tym przypadku bardzo szeroka. Wyciszone brązy, butelkowa zieleń czy fiolety będą pomocne w "obniżeniu" wysokich wnętrz i pomogą opanować przestrzeń długich i wąskich pomieszczeń.
"Pamiętajmy także o tym, że temperatura wiodącego koloru wpływa na odbiór pomieszczenia. Zielenie czy błękity będące kolorami zimnymi powiększają optycznie przestrzeń natomiast barwy ciepłe jak żółcie i czerwienie, zmniejszają ją oraz czynią pomieszczenia przytulniejszymi. W ofercie farb Clean&Color znajdziemy, np. czerwień flamenco lub cytrynowy tuil, które doskonale sprawdzą się w pokoju dziennym"- radzi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.
Koło i harmonia barw
Przy doborze kolorów niezwykle pomocne jest korzystanie z tak zwanego koła barw. Ten graficzny model tłumaczy zasady mieszania się i powstawania barw. Kolory rozłożone na kole barw, w zależności od położenia dzielą się na trzy grupy: monochromatyczne (różne odcienie tego samego koloru), pokrewne (sąsiadujące ze sobą na kole), dopełniające (położone naprzeciwko siebie). Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiednie zbiory kolorów tworzą bowiem tak zwane harmonie kolorystyczne, które będą nam pomocne przy wyborze odpowiednich barw dla naszych wnętrz.
Harmonia komplementarna, używająca barw dopełniających znajdujących się po przeciwnej stronie koła tworzy intensywne połączenie. Kolory dopełniające działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na wyrazistym efekcie. Kontrasty stosuje się najczęściej w dużych pomieszczeniach jak salon czy hol. Harmonia monochromatyczna opiera się na wyborze różnych tonacji jednej rodziny koloru. Takie wykorzystanie barw będzie przydatne w przypadku, gdy zależy nam na delikatnej i jednolitej aranżacji. Wnętrze takie będzie wyciszone oraz zrównoważone. Monochromatyczna harmonia sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych na odpoczynek. Ostatnia harmonia, nazywana analogiczną, wykorzystuje kolory znajdujące się obok siebie w kole barw. Przykładowo dominujący kolor pomarańczowy wzbogacamy odcieniami żółci i czerwieni. Efekt taki sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, w których zależy nam na wyrazistej oraz kolorowej aranżacji.
Światło robi różnicę
Wybierając w sklepie kolor farby dysponujemy jedynie niewielkich rozmiarów próbką. Musimy pamiętać o tym, że na nasz odbiór danej barwy ma wpływ, m.in. oświetlenie oraz faktura farby. "ntensywne kolory na dużej powierzchni ściany mogą wydawać się ciemniejsze niż na wzorniku. Warto więc porównywać kolory w warunkach, w jakich ostatecznie zostaną wykorzystane. W Centrach Dekoral znajdziemy testery CLEAN&COLOR, które możemy wypróbować w domu i sprawdzić, jaki kolor najbardziej nam odpowiada. Do dyspozycji mamy 56 kolorów w testerach o pojemności 40 ml" - mówi Anna Łatoszyńska. Aby ciemne i intensywne kolory ożywiły ale nie zdominowały pomieszczenia nie powinniśmy stosować ich na wszystkich ścianach. Co więc zrobić z pozostałymi? Wyraziste barwy dobrze jest połączyć z naturalnymi kolorami, kremami oraz beżami. Na przykład: Zapach Mchu idealnie zostanie dopełniony przez Eukaliptus lub Natchnienie z serii farb Akrylit W marki Dekoral.
Mimo że łączenie barw daje nam niemalże nieograniczone możliwości, warto wystrzegać się "gryzących" połączeń. Aby ich uniknąć, najlepiej czerpać inspiracje z natury, podpatrując odważne zestawienia kolorów, ale pamiętając o zasadzie łączenia barw o podobnym nasyceniu.
Źródło i zdjęcia: Dekoral
CZYTAJ WIĘCEJ
Salon zrobiony na szaro - inspiracje marki Dekoral
Kolory w najczystszej postaci - nowa farba Clean&Color marki Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia