Ochłodzenie przez... ocieplenie. Czy warto ocieplać dom latem?
Fala upałów, jaka przetacza się przez Polskę, zalewa ciepłem nie tylko znajdujących się na plaży urlopowiczów, ale też nasze domy, w których latem nieraz czujemy się jak w szklarni. Gorący temat w bezpośrednim stopniu dotyczy budynków starych, wzniesionych wedle nieaktualnych standardów cieplnych. Co możemy zrobić, by poprawić komfort termiczny we własnych czterech kątach?
Poddasze - zrobić użytek z przeżytku
Jedna z największych fal upałów, jaka w tym stuleciu dotknęła Polskę i Europę, szczególnie dokucza tym, którzy posiadają pokoje użytkowe na poddaszu. Czasem do tego stopnia, że przebywanie w nich staje się po prostu niemożliwe. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze: zewnętrzną połać dachu wykonuje się zazwyczaj z materiałów łatwo nagrzewających się - np. z blachy stalowej lub dachówek ceramicznych - które działają niczym wielki kolektor słoneczny, oddając ciepło do wnętrza. Po drugie: konstrukcja dachu stanowi często najcieńszą przegrodę budynku i dodatkowo jest ustawiona do słońca pod kątem zbliżonym do prostego, skracając drogę ciepła do pomieszczeń wewnętrznych. Po trzecie: pokoje znajdujące się na poddaszu mają z reguły mniejszą kubaturę, niż te znajdujące się np. na parterze, dlatego ich temperatura wzrasta szybciej.
Aby z problemem się uporać, nie musimy od razu inwestować w kosztowny system klimatyzacji czy wyposażać się w armię wiatraków. Jak mawia znane porzekadło, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Rozwiązaniem, które zapewni ochłodzenie latem, jest - wbrew pozorom - odpowiednie docieplenie budynku. "Docieplenie rozumiane jako dodatkowa izolacja budynku to podstawowy krok w celu poprawy komfortu cieplnego pomieszczeń. Rozwiązanie to działa bowiem w dwie strony - zimą zabezpiecza dom przed ucieczką energii, latem zaś zapobiega przenikaniu gorąca do wnętrza budynku" - tłumaczy Adam Buszko, Szef Wsparcia Sprzedaży Paroc Polska. "Nawet, jeśli poddasze od początku nie jest przystosowane do zamieszkania, to stosunkowo prosta i niedroga renowacja termiczna może pomóc w pozyskaniu dodatkowej, komfortowej przestrzeni, np. na letnie atelier lub domową strefę relaksu. W przypadku poddasza optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie ocieplenia z kamiennej wełny mineralnej w dwóch warstwach" - dodaje.
Fasada - ciepło… cieplej…
O odpowiedni klimat pomieszczeń, także latem, warto zadbać kompleksowo. W przypadku tradycyjnego budownictwa, które kwestię izolacji traktowało z różną powagą, może to oznaczać konieczność dołożenia kilku dodatkowych centymetrów ocieplenia także na ścianach zewnętrznych. Ponieważ sezon budowlany trwa w najlepsze, nad renowacją termiczną elewacji warto pomyśleć właśnie teraz. Oczywiście tego typu inwestycja wiązać się będzie z konkretnymi kosztami. Rozważając wszystkie "za" i "przeciw" powinniśmy jednak mieć na uwadze nie tylko komfort mieszkaniowy latem, ale też wysokość rachunków za ogrzewanie zimą. Może się okazać, że jednorazowy wydatek zwróci się kilkukrotnie. Okazuje się, że uzasadnione ekonomicznie i poprawnie wykonane docieplenie dachu i fasad w standardowym, wzniesionym przed 2014 r. domu jednorodzinnym, może zaoszczędzić nam od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku - zarówno na ogrzewaniu zimą, jak i chłodzeniu latem.
"Realne oszczędności osiągniemy, stosując materiały o wysokiej jakości oraz niskim współczynniku przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambdzie. Przykładowo: dodanie 8 cm płyty zwełny kamiennej na ściany zewnętrzne przeciętnego domu o powierzchni 200 m2 to koszt na poziomie ok. 1% całego kosztu budowy. Taka inwestycja zwraca się zaś w przeciągu kilku lat" - wyjaśnia ekspert Paroc Polska.
Długofalowa korzyść
Wakacyjne upały to problem, od którego można się odizolować - dosłownie i w przenośni. Zamiast wydawać małą fortunę na pochłaniającą energię klimatyzację, najpierw warto się zastanowić nad rozwiązaniami pasywnymi, pozwalającymi na długofalowe oszczędności. Bo choć koszty inwestycji to sprawa kluczowa, komfort mieszkania we własnym domu - cichym, bezpiecznym, chłodnym w lecie i ciepłym w zimie - trudno przecenić.
Źródło i zdjęcie: Paroc
CZYTAJ WIĘCEJ
Ocieplenia poddasza - to proste! Trzy pytania do eksperta
Prawidłowa izolacja termiczna poddasza użytkowego
Gwarantowany styropian barierą przed upałami
Izolacja termiczna poddasza wełną skalną
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia