Ocieplanie budynku metodą lekką mokrą
Zwiększenie efektywności energetycznej budynku przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów za energię - to kluczowe korzyści płynące z inwestycji w ocieplenie domu. Termomodernizacje wykonuje się najczęściej metodą lekką mokrą, która polega na przyklejeniu do muru warstwy izolacji termicznej ze styropianu bądź wełny mineralnej i pokryciu jej cienkowarstwowym tynkiem.
Metoda lekka mokra znana jest także pod nazwą BSO, oznaczającą bezspoinowy system ociepleń oraz ETICS (External Thermal Insulation Composite System). Stanowi ona jedną z najbardziej popularnych metod termoizolacyjnych, którą można stosować zarówno w ocieplaniu nowo wybudowanych domów, jak i tych remontowanych. Sprawdzi się do ocieplania ścian pokrytych cegłą, betonem komórkowym, pustakami ceramicznymi oraz ścian betonowych monolicznych bądź prefabrykowanych.Ocieplenie metodą BSO - przygotowanie
Przed rozpoczęciem procesu ocieplania należy odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być stabilne i oczyszczone, a jeżeli zalega na nim stary, słabo przylegający do ściany tynk, trzeba go usunąć. Następnie powinno się ocenić stan podłoża i w przypadku wystąpienia uwypukleń - wyrównać je.
Kolejnym krokiem jest gruntowanie powierzchni izolacyjnej, a następnie sprawdzenie jej wytrzymałości. Warto w tym momencie podjąć próbę weryfikacji poziomu przylegania materiału izolacyjnego, która będzie polegać na przyklejeniu do ściany próbek izolatora i po kilku dniach sprawdzeniu jego przyczepności. Najprostszym sposobem wykonania takiego testu jest próba oderwania materiału izolacyjnego od ściany. Jeżeli izolator oderwie się od powierzchni w całości oznaczać to będzie złe przygotowanie podłoża. W przypadku, gdy materiał izolacyjny rozerwie się w połowie, a część przylegająca pozostanie na ścianie, jest to informacja, że ocieplana powierzchnia została przygotowana prawidłowo i można przejść do kolejnego etapu prac.
Metoda lekka mokra - ocieplanie właściwe
Przed rozpoczęciem montażu płyt termoizolacyjnych należy osadzić listwy cokołowe, które poza wyznaczeniem poziomu i ułatwieniu prac podczas instalacji materiału izolacyjnego, będą spełniać rolę zabezpieczającą przed zawilgoceniem czy ogniem. Po wykonaniu tych kroków można przystąpić do mocowania płyt podłoża oraz kontroli płaszczyzny ich osadzenia.
Po zainstalowaniu materiału izolacyjnego na całej ocieplanej powierzchni trzeba uzupełnić szczeliny pomiędzy płytami materiału. Nie można jednak w tym celu używać zaprawy, która była wcześniej zastosowana do przyklejenia płyt. Wynika to głównie z możliwości powstania mostków termicznych oraz spękań wzdłuż styków. Po około trzech dniach należy wyrównać powierzchnię zamocowanych płyt, po czym przystąpić do montażu łączników mechanicznych. Po wykonaniu dodatkowych zabezpieczeń naroży budynków, ościeży okiennych i drzwiowych należy przejść do przyklejenia siatki z włókna szklanego oraz nakładania tynków cienkowarstwowych. Tynki mineralne, silikonowe i silikatowe zaleca się używać do ściany ocieplanej wełną mineralną, akrylowe zaś do styropianu. Ten etap prac powinien być realizowany w odpowiednich warunkach atmosferycznych, wystrzegając się opadów deszczu, porywistego wiatru oraz ostrego słońca.
Styropian czy wełna mineralna?
Do ociepleń metodą BSO rekomenduje się użycie jednego z dwóch materiałów izolacyjnych - wełny mineralnej bądź styropianu. W przypadku wyboru tego pierwszego izolatora do dyspozycji są dwa rodzaje wełny - lamelowa lub o zaburzonym układzie włókien. Przy ociepleniu nie stosuje się mat wełnianych, zaś płyty o grubości 8, 10 lub 12cm. Współczynnik przewodzenia ciepła przez wełnę mineralną mieści się w przedziale od 0,031 W/mK do 0,045.
Ocieplając budynek można także wykorzystać styropian samogasnący EPS 70. Jego zaletą jest lekkość, odporność na wilgoć i łatwość obróbki. Posiada on jednak gorsze właściwości akustyczne i w przeciwieństwie do wełny mineralnej - prawie nie przepuszcza pary wodnej. Współczynnik przewodzenia ciepła dla styropianu mieści się w przedziale pomiędzy 0,031 a 0,044 W/mK. Parametry tych dwóch materiałów są więc porównywalne.
Metoda lekka mokra - zalety i wady
Do podstawowych korzyści płynących z ocieplenia budynku metodą BSO należy zaliczyć: wyeliminowanie mostków termicznych, niewielką grubość przegrody izolacyjnej przy zachowaniu dobrych parametrów izolacyjnych, a także poprawę estetyki zewnętrznej budynku poprzez odnowę elewacji.
Wśród wad można wymienić: możliwość ocieplania jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, dużą wrażliwość na błędy wykonawcze oraz skomplikowaną naprawę uszkodzeń.
Wybierając system ociepleń należy kierować się głównie jakością składników, kompletnością systemu, a także potwierdzeniem, czy posiada on aktualną Aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej oraz Certyfikaty zgodności z normami budowlanymi.
źródło: firma budowlana Profil
zdjęcie: www.docieplenia-profil.pl
zdjęcie: www.docieplenia-profil.pl
CZYTAJ WIĘCEJ
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Ocieplanie wełną mineralną
Docieplanie budynków z PROFITem
Jak prawidłowo ocieplać z Tytan EOS Strop?
Ocieplanie murów jednowarstwowych. System naprawczy
Ocieplasz budynek? Wybierz odpowiednie materiały budowlane
Ocieplanie budynków - inwestycja, która szybko się zwraca
Ocieplanie domu, czyli co musi wiedzieć właściciel budynku?
Porady firmy Bolix: co zrobić, gdy w domu zimno?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia