Ocieplanie od wewnątrz
Poprawa parametrów cieplnych budynków współczesnych i zabytkowych to bardzo aktualny temat. Nowelizowane przepisy podnoszą wymogi izolacyjności ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Ogromne znaczenie ma ekonomiczna opłacalność ocieplenia mieszkań czy budynków.
Pałacyk Hueta Kielce
Fot. Xella Polska
Płyty Multipor, jako materiał do ocieplania od wewnątrz, pozwalają uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie zastosowanie izolacji zewnętrznej jest ograniczone. Są rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań w starych kamienicach czy blokach z wielkiej płyty. Ograniczenie strat ciepła to wzrost komfortu cieplnego i spadek kosztów ogrzewania. W obiektach zabytkowych zastosowanie ocieplenia od wewnątrz rozwiązuje problem montażu izolacji bez konieczności przykrycia oryginalnej fasady, często o dużej wartości historycznej.
Poniżej przedstawiamy wybrane obiekty, zarówno zabytkowe jak i współczesne, w których z powodzeniem zastosowano płyty Multipor przy ociepleniu ścian od wewnątrz.
Kamienica Szczecin
Fot. Xella Polska
Pałacyk Hueta w Kielcach – przyszły hotel ocieplony bez ingerencji w unikatową fasadę
Pałacyk Hueta z 1908 roku to jeden z najpiękniejszych kieleckich zabytków. Remontowany od trzech lat pałacyk wkrótce zacznie pełnić funkcję hotelu. Na gości będzie czekać kilkanaście pokoi na dwóch piętrach, strych zajmą biura, a parter – restauracja dla 100 osób. Piwnica zostanie przeznaczona na kuchnię i salę fitness.
Obiekt w trakcie remontu został poddany także termomodernizacji zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa budowlanego. Poprawa parametrów cieplnych była wyzwaniem ze względu na zabytkowy charakter pałacyku: ocieplenie od zewnątrz nie było możliwe. Zastosowano metodę ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor o grubości 12 cm, co pozwoliło na zachowanie pięknej, ponad stuletniej elewacji.
TBS Zakopane
Fot. Xella Polska
Wnętrza pałacyku mają oddawać atmosferę z okresu międzywojennego, dlatego projektant starał się uzyskać efekt tynków tradycyjnych. Wykończenie płyt Multipor zatartą zaprawą systemową pozwoliło na uzyskanie efektu starego tynku na bazie piasku kwarcowego.
Zastosowanie płyt Multipor zapewniło budynkowi właściwe parametry cieplne, jednocześnie pozostawiając odnowiony, ale oryginalny wygląd fasady.
Kamienica w Szczecinie – wiekowy budynek zachowa zabytkowy wygląd
Kamienica na rogu ulic Księcia Bogusława i Jagiellońskiej wymagała generalnego remontu. Budynek, mieszczący lokale prywatne, jest obiektem zabytkowym, co oznacza, że jego elewacja podlega ochronie konserwatorskiej. Nie było możliwe ocieplenie ścian metodą tradycyjną od zewnątrz. Rozwiązaniem okazały się płyty Multipor, które zastosowano we wszystkich pomieszczeniach kamienicy. Za ich użyciem przemawiały właściwości płyt – niska gęstość materiału pozwalająca osiągnąć niski współczynnik przewodzenia ciepła, niepalność, a także, co szczególnie docenili pracownicy firmy remontującej budynek, łatwość w obróbce. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło spełnić aktualne wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej, przy jednoczesnym respektowaniu warunków związanych z ochroną zabytków i zachowaniem oryginalnej elewacji. Natomiast mieszkańcy kamienicy zyskali komfort cieplny.
Apartamenty Przy Bulwarze Kraków
Fot. Xella Polska
Wielorodzinne budynki mieszkalne w Krakowie, Szczecinie i Zakopanem – Multipor w nowym budownictwie
Apartamenty Przy Bulwarze w Krakowie to sześciopiętrowy kompleks mieszkalny, oddany do użytku w marcu 2012 roku. W trakcie budowy weszła w życie nowelizacja zmieniająca współczynnik przenikania ciepła ścian wewnętrznych pomiędzy klatkami schodowymi lub korytarzami a mieszkaniami do poziomu U≤1,0 W/(m2K). Podjęto decyzję o zastosowaniu płyt Multipor o grubości 5 cm do ocieplenia tych przegród. Położenie płyt od strony mieszkań pozwoliło na zachowanie odpowiedniej powierzchni dróg ewakuacyjnych, których rolę pełnią klatki schodowe i korytarze.
W budynku mieszkalnym w Szczecinie przy ul. Ściegiennego 29 zaplanowano montaż płyt Multipor od strony korytarzy klatek schodowych. Według przepisów bezpieczeństwa drogi ewakuacyjne, czyli korytarze i klatki schodowe, muszą charakteryzować się odpowiednią klasą odporności ogniowej. Argumentem, który przekonał inwestora do zastosowania płyt Multipor, była ich niepalność.
Budynek TBS w Zakopanem przy ul. Małaszyńskiego powstał w całości w technologii Silka Ytong. Zachowanie odpowiedniej wartości współczynnika U w przegrodach między klatkami schodowymi a mieszkaniami zostało uwzględnione już na etapie projektowania budynku. Płyty Multipor zastosowano jako element całego systemu. Położono je od strony pomieszczeń mieszkalnych – najczęściej były to ściany przylegające do korytarza przedpokojów i łazienek. Multipor jest materiałem paroprzepuszczalnym, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci w długotrwałym okresie stosowania, a w dalszej konsekwencji zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach. Cecha ta w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności ma niebagatelne znaczenie.
Płyty Multipor mają wiele zastosowań – zarówno w obiektach zabytkowych jak i bardziej współczesnych.
Źródło: Tynki, nr 2 (21) 2013
CZYTAJ WIĘCEJ
Wykorzystanie płyt mineralnych Multipor podczas remontu mieszkania
System izolacji wewnętrznej Superwand DS
Ocieplanie od wewnątrz. Otwarty dyfuzyjnie tynk termoizolacyjny Polytech Therm
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia