Ocieplanie podłogi - jak dobrać najlepszy styropian?
Nowoczesne domy są budowane najczęściej bez podpiwniczenia, co oznacza, że podłoga na całej swojej powierzchni styka się z gruntem. Odpowiednia warstwa izolacji pozwala zapewnić komfort mieszkania i zapobiec ucieczce ciepła. Aby jednak spełniała swoje funkcje, należy dobrać styropian o odpowiednio wysokich parametrach wytrzymałości mechanicznej.
Nowoczesne budynki bardzo rzadko posiadają podpiwniczenie, a podłoga na gruncie jest jednocześnie podłogą kondygnacji mieszkalnej. Taka przegroda pozostaje w stałym kontakcie z wilgocią i niskimi temperaturami gruntu. Warunkiem zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i energooszczędności jest odpowiedni materiał termoizolacyjny, który zapobiegnie powstawaniu zjawiska "zimnej podłogi" i utraty energii cieplnej. Do termoizolacji podłóg z powodzeniem używa się styropianu EPS, który charakteryzuje się niską nasiąkliwością, jednak nie każdy jego rodzaj nadaje się do takiego zastosowania. Konstrukcja podłogi jest narażona na obciążenia mechaniczne oraz różnice temperatur, dlatego stosowany styropian powinien być odpowiednio wytrzymały i stabilny wymiarowo. Te warunki spełniają z nawiązką produkty marek Austrotherm i Knauf Therm, atestowane w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu "Gwarantowany Styropian".
Jaki styropian na ocieplenie podłogi?
Nieodpowiednio zaizolowana podłoga na gruncie może być źródłem od 15 do nawet 20% strat w całym bilansie energetycznym, dlatego dobierając rodzaj styropianu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Na rynku dostępne są płyty ze styropianu grafitowego o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nawet na poziomie ≤0,031 W/(mK). Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość układania cieńszych warstw. Ponieważ podłoga jest poddawana obciążeniom użytkowym oraz dużym różnicom temperatur, warstwa termoizolacji musi jednocześnie cechować się odpowiednio wysoką wytrzymałością na naprężenia ściskające, jak również stabilnością wymiarową.
"Styropian do izolacji podłóg powinien posiadać przede wszystkim odpowiednią wytrzymałość na ściskanie CS(10) - na poziomie nie mniejszym niż 80 kPa. W innym przypadku styropian o nawet najlepszych właściwościach termoizolacyjnych nie spełni swojej funkcji, a to może skutkować nie tylko obniżonym komfortem cieplnym i zwiększeniem strat energii, ale także zniszczeniem podłogi" - mówi Grzegorz Jędra, doradca techniczny firmy Austrotherm.
Wybór styropianu do ocieplenia podłogi nie jest łatwy, szczególnie, że wielu producentów zaniża wsad surowcowy, co odbija się na jakości produktów. Z pomocą przychodzi jednak Program Gwarancji Jakości Styropianu "Gwarantowany Styropian", w ramach którego udało się opracować skuteczne metody oceny styropianu budowlanego.
Szukaj certyfikowanego styropianu
Aby zyskać pewność, że kupowany styropian posiada odpowiednio wysoką jakość, należy zwracać uwagę wyłącznie na produkty poddawane regularnym badaniom w niezależnych laboratoriach. Miarodajną rekomendacją jakości produktów ze styropianu budowlanego jest Certyfikat Jakości "Gwarantowany Styropian" przyznawany tym producentom, których wyroby przechodzą pomyślnie kolejne badania. Na razie czerwony znak jest umieszczany wyłącznie na produktach marek Austrotherm i Knauf Therm. Warunkiem otrzymania prawa do jego używania jest zgodność styropianu z wszystkimi zaleceniami w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu. Jakość styropianu, który nie otrzymał Znaku Jakości "Gwarantowany Styropian" można również sprawdzić samodzielnie.
"Badania przeprowadzone w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu wykazały, że minimalnych parametrów odporności na naprężenie ściskające CS(10) nie można osiągnąć bez odpowiedniej gęstości, w przypadku styropianu na podłogę - minimum 15 kg/m3. Aby sprawdzić ten parametr, nie trzeba korzystać z usług laboratorium. Wystarczy zważyć styropian za pomocą przenośnej wagi" - mówi Radosław Moczkowski, Dyrektor Handlowo-Techniczny Działu Knauf Therm Styropian Budowlany.
Procedura samodzielnej kontroli zajmuje zaledwie parę minut. Wystarczy zważyć paczkę styropianu, podzielić jej wagę przez objętość podaną na opakowaniu i porównać z odpowiednią wartością znajdującą się w tabeli na stronie www.gwarantowanystyropian.pl.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
Zdjęcie: Knauf Therm
Zdjęcie: Knauf Therm
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia