Ocieplenie krok po kroku - o czym należy pamiętać?
Na temat ociepleń budynków mówi się dużo i często, zwłaszcza latem, gdy ekipy remontowe oblegają elewacje mniejszych i większych domów. Jako inwestorzy nie musimy znać dokładnie każdego szczegółu przebiegu ich prac. Powinniśmy jednak przeanalizować zakres realizowanego przedsięwzięcia. W naszym interesie leży bowiem zadbanie, by kolejne warstwy nakładanych na ściany materiałów składały się na kompletne i skuteczne rozwiązanie.
Na początek skompletować
Przede wszystkim warto wiedzieć, co właściwie będzie przez kolejne lata pokrywać od zewnątrz nasze ściany. Jako ocieplenie stosuje się na ogół płyty ze styropianu lub wełny mineralnej. Te dwa najpopularniejsze obecnie materiały termoizolacyjne mocowane są do elewacji za pomocą specjalistycznych zapraw klejących oraz mechanicznych łączników. Odpowiednią zaprawę (np. uniwersalny klej do styropianu w systemach ociepleń) wykorzystujemy również do zatopienia siatki zbrojącej w płytach, na które finalnie się zdecydowaliśmy. Bardzo ważne są też elementy wykończenia całej realizacji, takie jak preparaty gruntujące, tynki lub farby, a także wszelkiego rodzaju detale uzupełniające (np. listwy cokołowe, profile narożnikowe, listwy kapinosowe, dylatacyjne, przyokienne). Należy pamiętać, że wszystkie wymienione składniki muszą być ze sobą kompatybilne, aby całość uzyskała optymalne parametry. Dlatego tak często podkreśla się, że ocieplenia powinny opierać się na systemowych rozwiązaniach, czyli całościowych, spójnych zestawach produktów.
Ocieplenie krok po kroku
Nawet najwyższa jakość materiałów budowlanych nie zapewni satysfakcjonujących efektów, jeśli zostaną one użyte w niewłaściwy sposób. Dlatego prace termoizolacyjne zleca się fachowcom, którzy powinni realizować je wg projektu technicznego. Warto przy tym zapoznać się zakresem i kolejnością czynności, jakie stoją przed wykonawcami. Warstwy ocieplenia tworzą bowiem zintegrowany układ i współpracują ze sobą wzajemnie w różnych zakresach, a każdy z elementów wchodzących w skład systemu ocieplenia spełnia określone zadania. Pierwszy krok to oczywiście zapoznanie się z Projektem Technicznym. Potem można przystąpić do prac przygotowawczych, obejmujących skompletowanie materiałów, sprzętu i rusztowań, a także zdjęcie obróbek blacharskich, orynnowania czy instalacji.
"Termoizolację mocuje się odpowiednią zaprawą klejącą, po uprzednim zadbaniu o stan podłoża (sprawdzenie nośności, przygotowanie), a przyklejone już płyty są dodatkowo przytwierdzane łącznikami mechanicznymi" - mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta systemów ociepleń. "Kolejny etap to, w przypadku styropianu, przeszlifowanie całej jego zewnętrznej powierzchni gruboziarnistym papierem ściernym (płyty z wełny mineralnej można, w razie konieczności, miejscowo wyrównać grubym papierem ściernym). Tak przygotowana izolacja wymaga jeszcze wykonania warstwy zbrojonej zaprawą klejącą z siatką z włókna szklanego, a całość wieńczą prace wykończeniowe, czyli zagruntowanie podłoża, wykonanie cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej, ewentualne malowanie tynku oraz czynności porządkowe" - dodaje.
Uwaga na błędy
Wieloetapowość procesu docieplania budynku sprawia niestety, że jest wiele okazji do popełnienia pewnych błędów wykonawczych. Ich konsekwencje nie zawsze widoczne są od razu - mogą pojawić się nawet po kilku latach, wpływając negatywnie na wygląd i funkcjonalność całej realizacji. Niedociągnięcia bywają różne: zła interpretacja dokumentacji technicznej, nakładanie zbyt grubych warstw kleju, pomijanie niektórych elementów (np. listwy startowej), niewłaściwe łączenie poszczególnych płyt termoizolacyjnych, nieprzestrzeganie koniecznych przerw technicznych między aplikacją kolejnych materiałów, dobieranie niekompatybilnych rozwiązań czy nawet realizacja prac w nieodpowiednich warunkach pogodowych, tzn. przy zbyt wysokiej, zbyt niskiej temperaturze lub przy dużej wilgotności, wietrze etc. Wiedzą o nich profesjonalni wykonawcy, wiedzą producenci materiałów, którzy niejednokrotnie proponują jeszcze szkolenia dla fachowców. Dobrze, żebyśmy również i my znali specyfikę i skalę zagrożeń. Pozwoli to zrozumieć, że każdy etap prac dociepleniowych jest newralgiczny dla osiągnięcia oczekiwanego efektu. A efekt ten ma pozostać na lata.
Źródło i zdjęcie: Bolix
CZYTAJ WIĘCEJ
Termoizolacja krok po kroku
Izolacja optymalna co do centymetra. Krok po kroku
Malowanie fasad krok po kroku
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia