Odpowiedni dobór narzędzi malarskich. Wałek czy pędzel?
Wystarczy wiaderko farby oraz pierwszy z brzegu wałek, by po chwili rozpocząć malowanie? Wbrew pozorom wybór narzędzia do malowania ścian ma nie mniejsze znaczenie niż rodzaj emulsji czy sposób przygotowania podłoża. Marka Malfarb podpowiada czym kierować się podczas kupowania pędzli oraz wałków malarskich.
Do pomalowania ścian - poza rzecz jasna dobrej jakości farbą - potrzeba też odpowiednio dobranych narzędzi malarskich. Jeśli więc podczas wizyty w sklepie staniemy przed dylematem "jaki pędzel albo wałek?", dobrze jest wówczas zwrócić się o poradę do eksperta: "Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany pędzel lub wałek. Generalnie do farb wodorozcieńczalnych, czyli większości emulsji, wybiera się modele ze sztucznego włosia. Nie mniej istotna jest również jego długość - im włosie jest krótsze, tym gładszą powierzchnię uzyskamy. Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad tym czy lepszy będzie wałek, czy też pędzel, pomyślmy o charakterze pracy. Wałek jest idealnym narzędziem do szybkiego pokrywania dużych powierzchni. Pędzle natomiast lepiej wcierają farbę, przez co lepiej też sprawdzają się na nierównych powierzchniach (m.in. sztukateriach), podczas gruntowania, a także np. w miejscach łączenia się ściany i sufitu" - wyjaśnia Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.
Kiedy wybrać pędzel?
Jeśli decydujemy się na zakup pędzla, to do nakładania emulsji lateksowej lub akrylowej najlepszym wyborem okaże się klasyczny, szeroki pędzel płaski wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu (zastosowanie pędzla z naturalnego włosia do aplikacji farby wodorozcieńczalnej skutkuje tym, że w trakcie pracy włosie wchłania wodę, a przez to pęcznieje). Ponadto, aby uniknąć powstawania smug, należy sprawdzić czy włosie jest równe - często bowiem zdarza się, że włoski są krótsze nawet o kilka milimetrów. Warto też porównać sprężystość włosia, a także skontrolować jego stan i upewnić się czy włoski nie są luźne i nie wypadają.
Obok pędzla płaskiego dobrze jest również zaopatrzyć się w kilka innych modeli. Np. gdy planujemy gruntować ściany przed malowaniem, nieodzowny okaże się tradycyjny ławkowiec. Z kolei do małych lub nierównych powierzchni (np. listew lub futryn) wybierzmy pędzel okrągły lub owalny. Natomiast do miejsc trudno dostępnych - np. ścian za kaloryferami, narożników lub krawędzi - dobrze jest zastosować pędzel kątowy, który pomoże nam uporać się z problematycznymi powierzchniami.
Czas na wałek malarski
Typowy, szybki remont ścian w mieszkaniu trudno sobie wyobrazić bez dobrego wałka. W przypadku emulsji postawmy na modele z włosiem syntetycznym lub wykonanym z mikrofibry. Zwróćmy uwagę też na długość włosków, która powinna być dostosowana do rodzaju malowanej powierzchni. Do ścian gładkich (czyli pokrytych m.in. gładziami lub płytami gipsowo-kartonowymi) poleca się włosie o długości około 6 - 10 mm. Z kolei do powierzchni bardziej szorstkich (np. tradycyjnych tynków) zaleca się modele z włoskami o długości od 13 do 15 mm. Natomiast do podłoży wyjątkowo chropowatych (np. cegła, beton lub tynk o grubym ziarnie) warto wybrać włosie o długości około 19 - 30 mm. W przypadku wałków zwróćmy uwagę także na długość kija (do malowania sufitu wybierzmy dłuższe modele czyli wałki z kijami teleskopowymi)
Nie zapominajmy też, że klasyczny wałek to nie jedyny wybór. Poza nimi na rynku znajdziemy także wałki kątowe, które sprawdzą się przy malowaniu styków ścian, krawędzi oraz listew.
Źródło i zdjęcia: Malfarb
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia