Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka
Planując pokój dziecięcy w nowym domu, bierzemy pod uwagę wiele kwestii, jednak najważniejsze jest zapewnienie zdrowych warunków dla rozwoju pociechy. Wielu rodziców zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe będzie zdrowe dla dziecka. Zdecydowanie tak, jednak pod warunkiem właściwego wykonawstwa.
Jednym z podstawowych warunków zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka jest utrzymanie optymalnej temperatury w jego sypialni. To właśnie pierwsze lata życia decydują o przyszłym rozwoju organizmu, dlatego szczególnie wtedy staramy się uchronić dziecko przed niekorzystnymi czynnikami otoczenia - nieprzyjemnymi przeciągami czy unoszącymi się w powietrzu szkodliwymi substancjami. Dobrze zaprojektowane wodne ogrzewanie podłogowe zapewni dziecku nie tylko idealny komfort cieplny podczas snu czy zabawy, lecz także pomoże zachować optymalne warunki higieniczne. Redukcja problemów związanych m.in. ze wzbijającym się kurzem czy suchym powietrzem może nawet zapobiec niektórym zachorowaniom w obrębie górnych dróg oddechowych.
Podłoga - cały świat dziecka
Popularnie uważa się, że wodne ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w łazience czy salonie wykończonym kafelkami. Wbrew pozorom znajdzie ono doskonałe zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają najmłodsi domownicy. Podłoga to bowiem miejsce, na którym dzieci bardzo chętnie się bawią, ale też uczą się raczkować czy stawiać pierwsze kroki. W rozwiązaniu tym ciepło jest emitowane wertykalnie z dołu do góry, dzięki czemu intensywniej odczuwamy je na poziomie stóp, niż na wysokości głowy. Odróżnia je to od ogrzewania grzejnikowego, w którym posadzka jest chłodniejsza niż powietrze w pomieszczeniu. Różnica temperatur powoduje ruchy konwekcyjne, które czasem można odczuć w postaci nieprzyjemnego przeciągu tuż nad poziomem podłogi. Stosując ogrzewanie podłogowe mamy pewność, że rozkład temperatur w pomieszczeniu jest równomierny, a dzieci bawiące się na podłodze odczuwają optymalny komfort cieplny. Warto przy tym podkreślić, że ogrzewanie podłogowe jest systemem niskotemperaturowym. W poprawnie wyregulowanej instalacji podłoga znajdująca się w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy powinna mieć temperaturę zaledwie 26-29°C. Bawiące się na niej dziecko nie ulegnie przegrzaniu.
Ponieważ nie dochodzi do ruchów konwekcyjnych powietrza, a radiacja ciepła jest subtelna, kurz nie wzbija się z podłogi. Dzięki temu dziecko jest mniej narażone na jego wdychanie, co mogłoby powodować reakcje alergiczne. Ciepła podłoga ma jeszcze jedną ważną zaletę - ułatwia utrzymanie wzorowej czystości, gdyż jej powierzchnia schnie szybciej po zmyciu na mokro.
W zdrowym klimacie
Niskotemperaturowe ogrzewanie pozwala kreować zdrowy mikroklimat dla organizmu dziecka, a w szczególności dla górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że ryzyko podrażnienia błon śluzowych wzrasta znacząco przy temperaturze powyżej 22-24°C. W ogrzewaniu podłogowym ciepło jest rozprowadzane równomiernie całą powierzchnią podłogi, co sprawia, że komfort odczuwa się przy temperaturze powietrza niższej o 2°C niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Dzięki temu można utrzymać optymalną wilgotność powietrza, która jest niezbędna dla utrzymania błon śluzowych, gardła i nosa w dobrej kondycji. Niskotemperaturowy system chroni organizm dziecka przed zachorowaniami w jeszcze jeden sposób. Ponieważ okolice głowy nie są wystawione na tak wysokie temperatury jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania, zmniejsza się ryzyko przeziębienia w wyniku dużego szoku termicznego po wyjściu z nagrzanego pomieszczenia na zewnątrz. Niektórzy obawiają się, że ciepła podłoga może mieć zły wpływ na układ krążenia u dzieci. Nie powinniśmy się tego obawiać, o ile podłoga będzie mieć temperaturę w granicach dopuszczonych w normach. Czasem zdarza się bowiem, że ogrzewanie jest nieefektywne, co powoduje, że użytkownicy ustawiają wyższą temperaturę zasilania podłogi. Jeśli pętle grzewcze zostały dobrze zwymiarowane i ułożone, problemy te mogą wynikać z niedostatecznej termoizolacji budynku lub podłogi. Jednym z ważniejszych warunków efektywnego działania ogrzewania podłogowego jest zastosowanie takiej termoizolacji, która zapewni właściwe ukierunkowanie strumieni ciepła w górę.
Taki efekt można uzyskać stosując specjalistyczne płyty Knauf Therm Floor Heating wyposażone w odpowiednio wyprofilowane wypustki. Rur nie mocuje się na płytach, lecz blokuje się na wcisk między wypustkami, bez zastosowania dodatkowych akcesoriów. Materiał o bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła 0,033 W/mK maksymalnie ogranicza straty ciepła do gruntu lub elementów konstrukcyjnych budynku, kierując je do pomieszczenia. Płyty mają grubość zaledwie 20-30 mm i posiadają zwiększone wymiary 1100x700 mm, dzięki czemu nie podnoszą znacząco poziomu podłogi i znacznie przyspieszają układanie ogrzewania podłogowego. W przypadku montowania ogrzewania podłogowego na gruncie, należy zadbać o dodatkową warstwę styropianu podłogowego o grubości co najmniej 15 cm, którą układa się na spodzie, bezpośrednio na wylewkę.
Źródło i zdjęcie: Knauf
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia