Ostrożny optymizm w branży ociepleń - wyniki badań TNS Polska
Wśród producentów systemów ociepleń obserwuje się polepszenie nastrojów związanych z obecną sytuacją w branży budowlanej w Polsce - wynika z najnowszej, siódmej fali cyklicznego badania TNS Polska "Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce". Wskaźnik obecnej koniunktury dla budownictwa wynosi +50 proc. i jest najwyższy od początku realizowanego pomiaru, czyli od października 2011 r. Nieco słabsze oceny dotyczą branży ociepleń: według ankietowanych aktualna koniunktura jest na poziomie -13 proc. Perspektywy długoterminowe zarówno dla budownictwa, jak i branży ociepleń, są optymistyczne, chociaż mniej niż w poprzedniej fali badania przeprowadzonej na początku br. Projekt badawczy TNS Polska odbywa się pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).
Analitycy TNS Polska zwracają uwagę, że kilka minionych lat charakteryzowało się stagnacją na rynku budowlanym, zatem poprawa nastrojów w budownictwie może świadczyć o zakończeniu tego okresu. Ożywienie w branży budowlanej potwierdzają najnowsze dane z GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. W okresie dziesięciu miesięcy 2014 r. wydano pozwolenia na budowę 133 622 mieszkań, tj. o 14,2 proc. więcej niż w taki samym okresie 2013 r. (kiedy notowano spadek o 17,2 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 129 020, tj. o 15,6 proc., wobec spadku przed rokiem o 12,1 proc. "Na wzrost zadowolenia z sytuacji w branży budowlanej wpłynął zapewne zastrzyk nowych środków unijnych na lata 2014-2020. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że producenci wciąż czekają na program państwa, który na stałe pobudzi budownictwo, szczególnie mieszkaniowe" - podkreśla Małgorzata Otworowska-Kubiak z TNS Polska.
Budownictwo w górę
Połowa ankietowanych producentów systemów ETICS oceniła obecną sytuację w branży budowlanej w Polsce jako lepszą niż przed rokiem. Według pozostałych 50 proc. badanych kondycja budownictwa pozostała na tym samym poziomie co 12 miesięcy temu. To najlepsze oceny stanu branży zebrane w siedmiu dotychczasowych falach badania TNS Polska.
Kolejne 12 miesięcy według producentów przyniesie dalszą poprawę sytuacji w branży budowlanej. Nieznaczne polepszenie prognozuje 63 proc. uczestników badania, znaczący postęp - 13 proc. Zdaniem pozostałych sytuacja w ciągu roku nie zmieni się lub nieco się pogorszy (po 13 proc. odpowiedzi).
Producenci nieco mniej optymistycznie niż w poprzednich pomiarach patrzą w bardziej odległą przyszłość - tylko 63 proc. prognozuje poprawę w branży budowlanej za 24 miesiące. Na początku tego roku, w poprzedniej fali pomiaru, opinię taką wyraziło 100 proc. badanych. Obecnie 25 proc. pytanych uważa, że stan budownictwa za dwa lata będzie taki jak dziś, zaś 13 proc. jest zdania, że się on pogorszy.
Ocieplenia - nastroje umiarkowane
Obecna sytuacja w branży ociepleń ścian zewnętrznych przez większość badanych producentów systemów ociepleń (88 proc.) oceniana jest jako taka sama jak przed rokiem. 13 proc. ankietowanych uważa, że stan branży zmienił się w tym czasie na gorsze.
Producenci ociepleń z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość - wskaźnik koniunktury dla branży na koniec 2015 r. wynosi +50 proc. Niemal dwie trzecie badanych uważa, że kondycja sektora ociepleń ścian zewnętrznych za 12 miesięcy będzie trochę lub dużo lepsza niż teraz. Jedna czwarta ankietowanych producentów jest zdania, że sytuacja branży w ciągu roku pozostanie bez zmian, a 13 proc. prognozuje niewielki regres.
Nieco gorsze są przewidywania w perspektywie 24 miesięcy. Połowa badanych ocenia, że stan branży wówczas polepszy się, 38 proc. prognozuje brak zmian, natomiast 13 proc. sugeruje pogorszenie.
"Większa ostrożność w prognozowaniu kondycji branży w perspektywie długoterminowej może wynikać z braku jednoznacznych wniosków, w jaki sposób zwiększone wymogi unijne względem obowiązujących w branży ociepleń norm przełożą się na wymagania technologiczne wobec produkowanych materiałów. Optymizmem nie napawa również brak jasnych i zrozumiałych programów wsparcia termoizolacji, które efektywnie wspomagałyby rozwój branży w perspektywie długofalowej. Biorąc ponadto pod uwagę ograniczenia finansowe inwestorów, jak również ich ciągle niewystarczającą świadomość w zakresie stosowania systemów ociepleń, przed producentami stoi szereg wyzwań" - tłumaczy Julita Brychcy-Ratajczak z TNS Polska.
Zdaniem Jacka Michalaka, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, kończący się rok był pomyślny dla branży, zwłaszcza w porównaniu z rokiem 2013. "Producenci systemów ociepleń w większości mogą być zadowoleni z tegorocznych wyników, osiągniętych przecież w warunkach niezwykle konkurencyjnego rynku. W żadnym kraju Europy nie działa w tym sektorze tyle lokalnych i międzynarodowych firm co w Polsce. Sytuacja taka z jednej strony wpływa korzystnie na dostępną dla konsumentów ofertę, z drugiej jednak wymaga od producentów dodatkowego zaangażowania w budowanie rynkowej pozycji. W tym świetle wyniki badania TNS Polska wydają się dobrze odzwierciadlać nastroje w naszej branży" - podsumowuje prezes SSO.
Źródło i zdjęcia: SSO
CZYTAJ WIĘCEJ
Badania ITB
Jakość klejów do styropianu potwierdzona badaniami
Powrót dobrej koniunktury. Wyniki V fali badania TNS nt. rynku ETICS w Polsce
Coraz więcej optymizmu w branży ociepleń. Wyniki VI fali badania TNS nt. rynku ETICS w Polsce
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia