Strona główna | AktualnościOtrzymanie kluczy od nowego mieszkania. Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera
Otrzymanie kluczy od nowego mieszkania. Jak wykończyć mieszkanie od dewelopera
Otrzymanie kluczy do nowego mieszkania niesie ze sobą wiele emocji. Oprócz ogromnej radości, która nas przepełnia, czujemy także niepokój związany z tym, że czeka nas trudny, pracochłonny remont oraz niepewność - od czego zacząć. Sposobem na to jest dobre rozplanowanie prac, ale zanim to ustalimy, dokładne przemyślenie tego, jakie ma być to nasze wymarzone mieszkanie. Home Concept podpowiada, w jaki sposób rozplanować wszystkie prace, aby aranżacja i remont mieszkania przebiegły sprawnie i bez nerwów.
Wykończenie mieszkania powinniśmy zacząć od myślenia. Warto, abyśmy zastanowili się, jak wygląda nasze życie, co lubimy robić w wolnym czasie, jak lubimy odpoczywać i jakie mamy przyzwyczajenia. Jak gotujemy, sprzątamy, czy pracujemy w domu i czy przyjmujemy gości. Jeśli lubimy gotować, to przyda się nam może obszerna kuchnia, a jeżeli wolimy jeść w mieście, to raczej wystarczy nam niewielki aneks kuchenny. Gdy pracujemy czasem w domu, warto pomyśleć o miejscu na biurko, a nawet osobnym do tego pokoju. Przemyślmy też czy w strefie relaksu wystarczą meble wypoczynkowe i telewizor, a może przyda się także biblioteczka lub sprzęt do słuchania muzyki? Jeśli w przyszłości będziemy mieć dzieci albo już je mamy, warto wcześniej pomyśleć o pokojach dla nich, gdy już podrosną.
Istotne jest też to, jakie preferujemy kolory i jakimi przedmiotami lubimy się otaczać. Gdy już wszystko to przemyślimy, zastanówmy się, jakie chcemy mieć meble i jak je rozplanować. Oczywiście to będzie się odbywać dopiero w ostatnim etapie prac związanych z aranżacją mieszkania.
"Urządzanie mieszkania wiąże się z dużymi wydatkami i jest inwestycją na wiele lat" - zwraca uwagę Justyna Jabłońska, architekt z pracowni projektowej ORB Studio w Warszawie. „Z tego powodu bardzo ważne jest przemyślenie, jak będziemy funkcjonować, co lubimy i jakie mamy zwyczaje. Wszystko to pozwoli uniknąć błędów podczas projektowania przestrzeni, bo najważniejsze, aby urządzić mieszkanie w taki sposób, żeby czuć się w nim komfortowo".
Przemyślany projekt to podstawa
Musimy zacząć to wszystko planować, jeszcze zanim otrzymamy klucze do mieszkania. Informacje te będą nam potrzebne do tego, w jaki sposób rozmieścić gniazdka i punkty świetlne. W kuchni i łazience być może będą niezbędne przeróbki instalacyjne. Jeśli otrzymamy plany od dewelopera, warto jak najszybciej skontaktować się z architektem wnętrz, który pomoże nam wykonać projekt. Rozplanuje chociażby ustawienie szafek w kuchni, szafy w przedpokoju i armatury w łazience. Pomoc projektanta nie jest niezbędna, jeśli dokładnie wiemy, czego chcemy, ale może okazać się bardzo przydatna. Architekt wnętrz nie tylko zajmie się estetyczną stroną wnętrz naszego mieszkania, ale też zadba o ergonomię, która w przyszłości wpłynie na komfort naszego życia. Najważniejsze w projekcie jest to, aby wnętrze było urządzone w taki sposób, abyśmy w nim się dobrze czuli.
Wykonawca z zasadą ograniczonego zaufania
W momencie, kiedy otrzymamy klucze, powinniśmy więc mieć już projekt wnętrz, ale też umówioną ekipę remontową. Wybór wykonawcy jest jedną z najistotniejszych kwestii, bo od niego będzie zależało, jak szybko zamieszkamy w naszym wymarzonym mieszkaniu. Dobrze, abyśmy, zanim podpiszemy umowę z ekipą, poznali jej prace. Nie wierzmy nikomu na słowo! Sprawdźmy referencje, a nawet skontaktujmy się z osobami, które korzystały z jej usług. Da nam to pewność, że remont mieszkania nie będzie wlókł się w nieskończoność i wszystkie prace pójdą zgodnie z planem. Gdy już mamy umówioną firmę, koniecznie dogadajmy z nią warunki i zakres robót, umówmy termin ich rozpoczęcia i koniecznie podpiszmy umowę. Jest to bardzo ważne, bo pozwoli nam zabezpieczyć się przed nieuczciwymi fachowcami. Pamiętajmy też, żeby w momencie otrzymania kluczy do mieszkania sprawdzić jego stan techniczny - tu warto poprosić kogoś zaufanego, chociażby szefa ekipy budowlanej.
Kupujmy z głową
Jeśli wszystko mamy już zaplanowane, możemy w końcu ruszyć na zakupy - wybierać materiały, meble i dodatki. Warto, żebyśmy pamiętali, że choć ta czynność wydaje się najprzyjemniejszym etapem w urządzaniu mieszkania, to może zabierać dużo czasu i energii. Lepiej jednak nie zamawiać wszystkiego przez Internet. Brak bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą może skutkować tym, że kupimy materiały słabej jakości. Czasem związane z tym pozorne oszczędności pieniędzy i czasu okazują się w efekcie bardzo kosztowne. Jeżdżenie do różnych, często oddalonych od siebie o kilka kilometrów sklepów wiąże się z dużą stratą czasu. Jak więc kupować z głową?
Warto, abyśmy poszukali w swojej okolicy najlepiej zaopatrzonej galerii wnętrz, takiej jak na przykład Home Concept w Warszawie i Katowicach. Zakupy w takim miejscu pozwolą nam zaoszczędzić czas - wszystko mamy zgromadzone w jednym miejscu. Możemy też skonsultować swój pomysł z zatrudnionymi tam specjalistami, którzy chętnie doradzą, podpowiedzą najlepsze rozwiązania i w które materiały warto zainwestować. A jeśli zdecydowaliśmy się zaaranżować mieszkanie we własnym zakresie, w takiej galerii wnętrz możemy liczyć także na porady, a nawet konkretną pomoc architekta wnętrz czy dekoratora.
Źródło i zdjęcie: Home Concept
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia