Perfekcyjne uszczelnienie, czyli jak pracować z silikonem
Uszczelnianie przy pomocy silikonowych preparatów stanowi stosunkowo proste zadanie, dlatego bardzo często decydujemy się na wykonywanie tych czynności samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców. Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven, podpowiada, w jaki sposób pracować z silikonem, aby uszczelnienie było trwałe, estetyczne i wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia, pralnia, sauna czy WC to specyficzne wnętrza, w których panują trudne warunki spowodowane dużą wilgotnością i wysokimi temperaturami. Nie brakuje
w nich miejsc, które należy zabezpieczyć przed wilgocią i przeciekaniem wody. Szczeliny wokół umywalek, brodzików czy zlewu, złącza na styku urządzeń sanitarnych i ściany, naroża w kabinach prysznicowych to tylko niektóre z potencjalnych obszarów, w których rozwijać się mogą pleśnie
i grzyby. "Zabezpieczenie przed wodą newralgicznych miejsc w kuchni czy łazience to jedna z ważniejszych czynności, które należy wykonać wykańczając te wnętrza, jeśli zależy nam zachowaniu odpowiedniej higieny, jak również trwałości umieszczonych tam przedmiotów. Ciemne naloty na fugach czy powierzchni ścian i sufitu to bowiem nie tylko defekt wizualny, ale również szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników" - tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.
Silikonowa ochrona
Prostym i szybkim sposobem na zabezpieczenie wnętrz przed szkodliwym działaniem wilgoci jest wykonanie przy pomocy silikonuuszczelnień szczelin i łączeń, przez które przedostawać mogłaby się woda. "Ten popularny i ceniony za swoje właściwości środek uszczelniający aplikuje się dość prosto,
a do jego użycia wymagany jest jedynie specjalny pistolet, który umożliwia precyzyjne nakładanie silikonu. Dobrze jest również zaopatrzyć się zaokrągloną szpachelkę do wygładzania wypełnienia, miskę z wodą oraz taśmę ochronną, którą zabezpieczymy miejsca wokół przed niepotrzebnym zabrudzeniem" - wyjaśnia ekspert firmy Den Braven.
Pierwszym krokiem podczas prac uszczelniającychjest właściwe przygotowanie podłoża. Uszczelniane miejsce musi być dokładnie oczyszczone, suche i odtłuszczone. Jest to niezbędny warunek, aby wypełnienie było trwałe, a silikon nie kruszył się lub nie odchodził. "Niekiedy konieczne jest również usunięcie starego uszczelniacza. Większą część niepotrzebnego wypełnienia wycinamy przy pomocy ostrego noża, starając się, by na powierzchni płytek czy ceramiki zostawić jak najcieńszą warstwę. Pozostałość najlepiej usunąć przy pomocy przeznaczonych do tego specjalistycznych środków chemicznych np. SILI KILL firmy Den Braven. Mechaniczne usuwanie może bowiem spowodować uszkodzenie powierzchni okładziny lub elementów wyposażenia. Zaletą takich preparatów jest łatwość użycia. Płyn wystarczy nałożyć na resztki silikonu, odczekać 20-30 minut, wytrzeć , a następnie przemyć całość wodą" - tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
Przestrzeń wokół szczeliny, przy której pracujemy należy zabezpieczyć taśmą, zwracając uwagę, by jej krawędzie nie wchodziły do wnętrza obszaru roboczego. Usuwając taśmę, moglibyśmy w ten sposób naruszyć świeże uszczelnienie. Po etapie przygotowań można przystąpić do prac właściwych, czyli nakładania silikonu. Końcówkę kartusza odcinamy pod kątem 45° i wkładamy go do pistoletu. "Aplikując silikon pamiętać należy, aby nakładać go równomiernym, ciągłym ruchem, co pozwoli uzyskać szczelne wypełnienie i nie pozostawi żadnych wolnych przestrzeni" - radzi ekspert firmy Den Braven. Zaraz po dokładnym wypełnieniu fugę na całej długości należy wygładzić, eliminując w ten sposób wszelkie ewentualne niedociągnięcia czy pęcherze powietrza.
"Wygładzanie można wykonać za pomocą specjalnej szpachelki, zaokrąglonego przedmiotu lub nawet palca zwilżonego lekko wodą. Warunek jest taki, by zrobić to tuż po aplikacji, gdyż uszczelniacze schną dość szybko. Poprawnie wykonana silikonowa fuga nie może być zbyt wypukła, ani zbyt wklęsła. Powinna natomiast ułatwiać spływanie wody tak, aby nie gromadziła się ona w załamaniach. Mogłoby to z czasem zniszczyć strukturę uszczelnienia i wypłukać z preparatu środki pleśnio- i grzybobójcze" - podsumowuje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
Podejmując się samodzielnej pracy z silikonem należy pamiętać, że zachowanie szczególnej staranności na każdym etapie, od przygotowania podłoża, poprzez aplikację, aż po wykończenie stanowi warunek, aby silikonowa fuga dobrze spełniała swoje zadania.
Źródło i zdjęcie: Den Braven
CZYTAJ WIĘCEJ
Uszczelnienie łazienki. Prawdy i mity
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia