Pierwsza konferencja z cyklu "Fasady i elewacje" - podsumowanie
W dobie architektonicznego wyścigu o kształt naszych miast coraz bardziej zawęża się krąg wizualnych możliwości prezentowania zmian, które następują w urbanistycznej tkance. Staramy się, by w trosce o przestrzeń, w której żyjemy, wykorzystywać możliwości, jakie daje nowoczesne budownictwo: tworzyć ciekawe, przyjazne użytkownikowi i środowisku obiekty, których parametry odpowiadają współczesnym, wyśrubowanym normom.
Efektem jest coraz więcej inwestycji, w których obok efektywności liczy się aspekt ekologiczny. Bez zmian pozostaje wspomniany element wizualny, czyli owo pierwsze wrażenie w kontakcie z nowym budynkiem. Niezależnie od przeznaczenia inwestycji, dbałość o szatę zewnętrzną pozostaje jedną z głównych trosk i polem dyskusji architekta z inwestorem. To, jak wyglądają elewacje i fasady decyduje często o poziomie zainteresowania ofertą, tym czy dany budynek będzie interesujący wizualnie. Czysto praktyczne względy odchodzą zatem do lamusa.
Trudno zatem dziwić się, że pierwsza konferencja z cyklu "Fasady i elewacje", organizowana przez Info-Inwest, odbyła się w usytuowanym niedaleko lotniska Chopina, niedawno oddanym do użytku budynku biurowym klasy A - GreenWings Office. Nowoczesna, odpowiadająca współczesnym standardom infrastruktura budynku skrywa nie tylko szereg rozwiązań proekologicznych czy minimalizujących koszta operacyjne, ale została też obleczona w niebanalną elewację z perforowanej blachy, autorstwa liczącej się na rynku pracowni architektonicznnej - JEMS Architekci.
Wydarzenie w całości zostało poświęcone wyzwaniom, jakie współcześnie stoją przed architektami, inwestorami i wykonawcami, którzy chcąc pozostać w zgodzie z tkanką miejską, starają się znaleźć kompromis między przestrzenią, ekologią i urbanistyką. Znak szczególny, czyli wspomniane elewacje to punkt newralgiczny, dlatego na spotkaniu nie zabrakło zarówno przedstawicieli środowiska architektonicznego, jak i inwestorów czy wykonawców. Dzięki takiej konfrontacji, można uzmysłowić sobie wielowątkowy proces od pomysłu do realizacji oraz wszystkie, czyhające na uczestników wyzwania. Obecność tak szacownego grona w pachnącym jeszcze świeżością budynku była zatem symboliczna.
Trudno zatem dziwić się, że gościem specjalnym wydarzenia, był Ronni Richardson, prezes OKRE Development, który wybudował GreenWings. OKRE Development dysponuje ponad piętnastoletnim doświadczeniem międzynarodowym i specjalistyczną wiedzą w dziedzinie zarządzania inwestycjami w nieruchomościach. W czasie wystąpienia Pana Richardsona mogliśmy dowiedzieć się, jak niezwykłym przedsięwzięciem była budowa GreenWings a także poznać wyzwania, jakim musiał sprostać inwestor chcąc sfinalizować budowę. Dzisiaj, kiedy możemy podziwiać imponujący budynek, nie można mieć wątpliwości, że wieloletnie doświadczenie jest w przypadku tak dużej i wymagającej inwestycji niezbędne.
Słowa prezesa OKRE potwierdził kolejny gość - Bruno Lambrecht - dyrektor CFE Polska, generalnego wykonawcy GreenWings, który w swoim wystąpieniu skupił się na praktycznych zagadnieniach, związanych z budową tego biurowca. W wystąpieniu Pana Leszka Dzido (CFE Polska) poruszone zostały zagadnienia problemowe, jakie wiązały się z tym zadaniem i praktyczny aspekt przełożenia wizji inwestora i architekta na plac budowy.
To jednak nie koniec atrakcji, jakie oferowało swoim uczestnikom spotkanie. W programie znalazło się omówienie zagadnień związanych z możliwościami ożywienia fasady wykonanej z blachy (Prelegent: Wojciech Gajek Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA). Interesujący z punktu widzenia współczesnych przepisów był wykład n/t wpływu podnoszenia standardu energetycznego budynków na bezpieczeństwo pożarowe w świetle nowelizacji Rozporządzenia o Warunkach Technicznych. (Prelegent: mgr inż. Andrzej Taradyś Doradca Techniczny-Projektant /Rockwool).
Uczestnicy, zainteresowani nowoczesnymi, komputerowymi technikami projektowania, z zainteresowaniem i aplauzem przyjęli prelekcję dotyczącą zagadnień projektowania dachów i fasad z wykorzystaniem bezpłatnych narzędzi dostarczanych przez producentów ArchiCAD 18 - Bim components. (Prelegent: Rafał Ślęk, WSC Witold Szymanik). Pojawiły się wreszcie zagadnienia związane z nieszablonową iluminacją budynków (Prelegent: Piotr Linca - Xeno Lighting Concept), oraz wizyta przedstawiciela wykonawcy elewacji Green Wings, pana Pawła Rypienia (Profil Władysław Budek), który przedstawił techniki wykonania tak skomplikowanej i atrakcyjnej wizualnie struktury, jaką cieszy się budynek, w którym mieliśmy przyjemność gościć. Ostatnim wykładem była krótka prezentacja organizatora dotycząca możliwości, jakie daje skorzystanie z portalu Info-Inwest i bezpłatna promocja wybranego projektu na anglojęzycznym portalu ArchiPort.uk.co
Na zakończenie spotkania - organizator, wraz z administratorem Green Wings zaprosił uczestników konferencji na zwiedzanie obiektu, podczas którego przedstawiciele inwestora i wykonawcy dzielili się fachowymi uwagami z placu budowy.
Podczas spotkania, cały czas były czynne stoiska partnerów, gdzie odbywały się bezpłatne konsultacje. Naszymi gośćmi i partnerami były firmy PERFOPOL, ROCKWOOL POLSKA, STOWARZYSZENIE DAFA, WSC WITOLD SZYMANIK, BAMIX CERAMIKA, XENO LIGHTING POLAND. Dla słuchaczy przygotowano także bezpłatną promocję na portalu www.budoskop.pl
Wydarzenie stało się miejscem spotkania prawie stu uczestników, przedstawicieli pracowni architektonicznych z Warszawy i okolic a także przedstawicieli wykonawców czy inwestorów.
Źródło i zdjęcia: Info-Inwest
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia