Pierwszy pasywny budynek wielorodzinny w Polsce z materiałami Sopro
Budownictwo ekologiczne i energooszczędne to temat, który bez wątpienia zyskuje na popularności, czego wyrazem są kolejne inwestycje tworzone w zgodzie z założeniami filozofii zrównoważonego rozwoju. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest Łyna Park w Olsztynie - pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny. Do stworzenia obiektu wykorzystano cały szereg nowoczesnych materiałów i technologii, w tym - zaawansowane rozwiązania z zakresu chemii budowlanej Sopro.
Cicho, ciepło i energooszczędnie
O Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, mówi się "miasto wśród lasów i jezior". Naturalne otoczenie miejsca znajduje odzwierciedlenie w lokalnej architekturze. Położony w samym sercu miasta kompleks to sztandarowy przykład tego, w jaki sposób współczesna przestrzeń mieszkaniowa może inspirować się przyrodą, tworząc z nią harmonijną całość. Malownicze usytuowanie w parku na wprost Zamku Kapituły Warmińskiej, tuż nad rzeką Łyną, zobowiązało projektantów i architektów do stworzenia budynku zgodnego z wyzwaniami współczesnego życia - nowoczesnego pod względem estetycznym, ekologicznego oraz efektywnego energetycznie. W tym celu zdecydowano się m.in. na grubą warstę wysokogatunkowej izolacji ścian i stropów, specjalne łączniki balkonowe dedykowane do budynków pasywnych, ogniwa fotowoltaiczne, wiatrak oraz rewersyjną pompę ciepła. Nowoczesny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją odzyskuje energię cieplną ze zużytego powietrza, a następnie oddaje przefiltrowane ciepło, doprowadzając je w optymalnej ilości do każdego pomieszczenia. Efekt? Nowoczesny obiekt, którego zapotrzebowanie na energię jest o kilkadziesiąt procent mniejsze, niż w przypadku standardowych obiektów mieszkalnych w budownictwie tradycyjnym. Projektując budynek, zadbano również o komfort akustyczny mieszkańców. System dźwiękoszczelny oparto na wełnie mineralnej, uzupełnionej o specjalne tłumiki akustyczne oddzielające przestrzeń wspólną lokatorów od przestrzeni mieszkalnej. Efekt wzmacniają trójszybowe okna pasywne, które z powodzeniem wyciszają wszelkie niechciane dźwięki płynące z zewnątrz. Aby spełnić wysokie wymagania projektowe oraz zachować unikalny charakter obiektu, potrzebne były materiały najwyższej jakości. Wśród nich znalazła się też cała paleta rozwiązań Sopro.
Bez obaw o zalanie sąsiada
Sopro, jeden z liderów na rynku chemii budowlanej, dostarczył na plac budowy szereg innowacyjnych rozwiązań i technologii, które wykorzystano do wykonania m.in. fasad klinkierowych, niezawodnych uszczelnień oraz estetycznych wykończeń pomieszczeń. Przy wykonywaniu hydroizolacji postawiono na dwa wysokiej jakości produkty Sopro. W łazienkach, czyli pomieszczeniach szczególnie obciążonych działaniem wody, zastosowano uszczelniającą masę przeciwwilgociową Sopro FDF 525, która jest szybkoschnącym i gotowym do użycia preparatem z płynnego tworzywa sztucznego, przeznaczonym do stosowania w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych. Tarasy zabezpieczono z kolei za pomocą Sopro DSF® 523 - jednoskładnikowej, cementowej zaprawy uszczelniającej do wytwarzania elastycznych powłok nie przepuszczających wody i mostkujących pęknięcia, także w utrudnionych warunkach zewnętrznych.
Murowany sukces
Pewnym wyzwaniem dla wykonawcy okazała się praca z ręcznie wytwarzaną, klinkierową cegłą, która posłużyła do wykończenia fasad kompleksu. Wymagający materiał oznaczał konieczność zastosowania wysokiej jakości chemii budowlanej. "Aby cieszyć się przez długie lata odporną na zewnętrzne warunki atmosferyczne i miłą dla oka konstrukcją z cegieł klinkierowych, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich produktów i właściwe przygotowanie fundamentów pod przyszły mur" - podkreśla Adam Królak, ekspert firmy Sopro. "Najwyższym wymaganiom technicznym sprostała w tym wypadku zaprawa z trasem do cegieł nasiąkliwych Sopro KMT plus, która charakteryzuje się precyzyjnie dobraną mieszanką komponentów i barwników. Stanowi ona gwarancję, że wykonywana elewacja będzie zawsze zachwycać świeżym, nasyconym i nieblaknącym kolorem. Zaprawa zapewnia ponadto całkowitą przepuszczalność pary wodnej przy wysokiej szczelności materiału i nie dopuszcza poprzez swoją elastyczność do powstawania rys skurczowych" - dodaje.
Jakość w służbie przyszłych pokoleń
Wnętrza pieczołowicie wykończone eleganckimi płytkami z ceramiki i kamienia naturalnego wymagały zastosowania niezawodnego rozwiązania zdolnego zapewnić stabilność oraz trwałość montowanych okładzin. W zależności od rodzaju i wielkości płytek, wykonawca obiektu wykorzystał dwa wysokiej jakości rozwiązania Sopro: FF 450 - elastyczną, cementową zaprawę klejową cienkowarstwową do układania i mocowania płytek ceramicznych i gresowych, a także FF 455 - białą, elastyczną zaprawę cienkowarstwową do mocowania i układania jasnych okładzin z kamienia naturalnego, mozaiki szklanej oraz płytek ceramicznych.
"Łyna Park, jako pierwszy w Polsce pasywny budynek wielorodzinny, łączy nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z ideą zrównoważonego rozwoju" - tłumaczy Adam Królak, ekspert firmy Sopro. "Pionierskie projekty budowlane zawsze zasługują na materiały o sprawdzonej jakości. Dla Sopro oznaczało to więc potrzebę dostarczenia technologii najwyższej próby - spełniających nie tylko rygorystyczne wymagania użytkowe, ale też ekologicznych oraz bezpiecznych" - podsumowuje ekspert Sopro.
Źródło i zdjęcia: Sopro
CZYTAJ WIĘCEJ
Sopro RAM3 - wzmocniona włóknami, szybkowiążąca zaprawa tynkarska
Jacek Stalka nowym Prezesem Zarządu Sopro Polska
Ekologiczna chemia budowlana firmy Sopro
Sposób na wilgoć. Uszczelnienie Sopro 523
Innowacyjne zaprawy fugowe w asortymencie Sopro
Sopro wprowadza do oferty szeroki wachlarz nowych produktów
Kryteria termoizolacyjności - w kierunku domów pasywnych
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia