Strona główna | AktualnościPlebiscyt na Fasadę Roku 2018 rozstrzygnięty

Plebiscyt na Fasadę Roku 2018 rozstrzygnięty

Meta Fasady Roku 2018 na horyzoncie! Finał konkursu już niebawem. Zanim jednak do gry wejdzie profesjonalne Jury, w ich odpowiedzialną rolę wcielili się internauci. Przedstawiamy realizacje nagrodzone w plebiscycie zorganizowanym przez firmę Baumit.

Budynek jednorodzinny na osiedlu Złotniki we Wrocławiu - Wyróżnienie Internautów w kategorii "budynek jednorodzinny nowy"

Wyścig o miano Fasady Roku 2018 wystartował 1 kwietnia br. pod Honorowym Patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacji Twórców Architektury (FTA). Jego celem niezmiennie od 11 lat jest podkreślanie znaczenia elewacji jako elementu konstrukcyjnego wpływającego na prezencję nie tylko samego budynku, lecz także otaczającego nas krajobrazu.

Niezależnie od Jury każdego roku swój niezależny ranking tworzą internauci. Także przy okazji edycji 2018 wcielili się w rolę decydentów i spośród blisko 150 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem) wybrali te, które w ich ocenie zasłużyły na miano najlepszych w minionym roku.

Wybory internautów

Typowanie zwycięzców trwało od 1 maja 2018 r. do 31 października 2018 r. Każda osoba, która w tym okresie odwiedziła stronę www.fasadaroku.pl  miała do rozdysponowania w sumie 5 głosów - po jednym w każdej kategorii konkursowej. Po 6 miesiącach wszystko jest już jasne. Wrocław, Kraków, Gostyń, Lublin, Nysa - to z tych miejscowości pochodzą realizacje odznaczone Wyróżnieniem Internautów.

W kategorii domów jednorodzinnych internauci największego poparcia udzielili budynkowi na wrocławskim osiedlu Złotniki, wzniesionemu wg projektu M&L Lipińscy Biuro Projektowe, Lipińscy Domy, a urzeczywistnionemu przez firmę Usługi Budowlane Robert Olszewski. Wśród budynków wielorodzinnych najwięcej głosów zdobyło Osiedle Nowa 5 Dzielnica w Krakowie spod kreski architektów z biura Britt-Plan Sp. z o.o., Archikwadrat Sp. z o.o., Ion Architekci Sp. z o.o. Sp.K., zrealizowane dla Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. przez Budimex S.A. i Eiffage Polska Budownictwo S.A. W grupie budynków niemieszkalnych na czele stawki w głosowaniu internetowym uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu, której projekt powstał na deskach pracowni PL + Sp. z o.o. na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Gostyń - za jego wykonanie odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Budowlane Michalski. Najlepszą termomodernizacją 2018 roku internauci okrzyknęli remont Biblioteki Głównej UMCS w Lublinie przeprowadzony przez EDACH Sp. z o.o. wg projektu Pracowni Projektowej MAXPOL. W kategorii "budynek po renowacji" specjalnym wyróżnieniem uhonorowano kamienicę przy skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego i Dąbrowskiego w Nysie - realnych kształtów wizji opracowanej przez Przedsiębiorstwo Projektowo-Inwestycyjne "Ski-Dom" Dariusz Skirewski nadała firma Józef Rozkocha AG-ART. Agnieszka Bułka.

Spotkanie "na szczycie"

Poznaliśmy wybory internautów, przed nami ostatni akt dwunastej edycji konkursu - obrady jury. Już w listopadzie br. do Wrocławia zjadą wybitni specjaliści w dziedzinie architektury i budownictwa, by wspólnie przeanalizować wszystkie zakwalifikowane do konkursu zgłoszenia i wyłonić zwycięzców, którzy oprócz prawa do posługiwania się tytułem Fasada Roku 2018 otrzymają finansowy bonus w wysokości 10 000 zł. Ciężar tej decyzji jest tym większy, że to od niej będzie zależało, które projekty będą mogły być już pewne miejsca w międzynarodowej odsłonie konkursu - Baumit Life Challenge.



Osiedle Nowa 5 Dzielnica w Krakowie - Wyróżnienie Internautów w kategorii "budynek wielorodzinny nowy"




Kamienica przy skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego i Dąbrowskiego w Nysie - Wyróżnienie Internautów w kategorii "budynek po renowacji"



Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu - Wyróżnienie Internautów w kategorii "budynek niemieszkalny"



Biblioteka Główna  UMCS w Lublinie - Wyróżnienie Internautów w kategorii "budynek po termomodernizacji"

Źródło i zdjęcia: Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej