Strona główna | AktualnościPoczątek jesieni - wykorzystaj tę okazję do zabezpieczenia drewnianej elewacji domu
Początek jesieni - wykorzystaj tę okazję do zabezpieczenia drewnianej elewacji domu
Wrzesień to idealny moment, by zabezpieczyć drewnianą elewację domu bądź jej elementy przed trudnymi, jesiennymi i zimowymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, mróz i wilgotność nie sprzyjają utrzymaniu drewnianej elewacji w idealnym stanie, dlatego już pod koniec lata należy pomyśleć o właściwej ochronie elementów wykonanych z tego pięknego, aczkolwiek wymagającego materiału.
Drewno to szlachetny, ciepły i piękny surowiec - daje wrażenie przytulności, pasuje zarówno do elewacji domków sezonowych, jak i całorocznych. Aby zachować jego blask i barwę na długie lata, trzeba zatroszczyć się o zabezpieczenie go przed niszczycielską siłą warunków atmosferycznych. Duża wilgotność, wiatr, niskie temperatury, zalegający śnieg i inne czynniki pogodowe mogą bowiem osłabić strukturę drewna, rozpulchnić je, a tym samym - spowodować większą podatność na uszkodzenia mechaniczne. Niezabezpieczona, drewniana elewacja w ciągu kilku jesiennych i zimowych sezonów straci swój blask, stanie się matowa, pojawią się na niej przebarwienia i nieestetyczne zacieki. Receptą na te wszystkie bolączki będzie prawidłowo wykonana impregnacja z wykorzystaniem produktów o parametrach dostosowanych do ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zabezpieczenie elewacji można wykonać na własną rękę - co prawda jest to całkiem wymagające zadanie, jednak efekt z pewnością jest wart zachodu!
Impregnacja elewacji - jak to zrobić krok po kroku?
"Samodzielnie wykonana impregnacja drewnianej elewacji może być równie trwała jak impregnacja przeprowadzona przez profesjonalistów" - mówi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. "Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej kolejności poszczególnych etapów prac, a także o doborze właściwych środków i zachowaniu sugerowanych przez producenta odstępów czasowych pomiędzy nałożeniem każdej warstwy produktu. To doskonały moment na przygotowanie domu na zimę zwłaszcza, że dni i noce są jeszcze stosunkowo ciepłe" - dodaje.
Od czego rozpocząć zabezpieczanie drewnianej elewacji? Najpierw należy przygotować podłoże, które powinno być czyste, suche i gładkie - tylko w taki sposób produkt wybrany do impregnacji będzie mógł spełnić swoje zadanie, wnikając w pory drewna. Powierzchnię elewacji należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym lub szlifierką z nakładką do drewna, aby pozbyć się resztek innych zabezpieczeń, wystających drzazg i nierówności. Następnie całość należy odpylić. Teraz elewacja jest już gotowa na przyjęcie impregnatu!
Kolejnym krokiem jest oczywiście nałożenie preparatu, który zabezpieczy surowiec "od środka". Warto wybrać specjalistyczny impregnat do drewna budowlanego, o parametrach dobranych do ochrony materiału, narażonego na rozwój grzybów czy sinizny (także ze względu na wysoką wilgotność otoczenia). Jednym z takich produktów jest Impregnat do drewna budowlanego V33, stworzony po to, by chronić drewno przed wszystkimi objawami biokorozji. Ponadto pełni on rolę "tarczy", broniąc surowiec przed owadami - kornikami i termitami.
Rada eksperta V33: na oczyszczoną i odpyloną elewację miękkim pędzlem nakładamy dwie lub trzy warstwy impregnatu, w odstępie 15 minut, zwracając szczególną uwagę na dokładne pokrycie szczelin czy odprysków. Następnie możemy przejść do ostatniego kroku, czyli aplikacji prawidłowo dobranej lazury.
Lazura jest preparatem chroniącym pokryte nią powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, zapobiegającym zarówno nadmiernemu zawilgoceniu drewna, jak i jego wysuszeniu. Lazura jest również elementem dekoracyjnym, który nadaje elewacji konkretny, wybrany odcień. Aby mieć pewność, że drewno jest w pełni zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto wybrać produkt dostosowany do panującego w Polsce klimatu. "W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Lazurę Polski Klimat V33 dopasowaną swoimi parametrami do polskich warunków atmosferycznych panujących zarówno jesienią, jak i zimą. Jest więc wodoodporna, zapobiega tworzeniu się mikroszczelin, nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur (wykazuje dobrą mrozoodporność), a oprócz tego jej powierzchnia po nałożeniu staje się mikroporowata i elastyczna, co oznacza, że pozwala drewnu oddychać i pracuje wraz z nim podczas zmian objętościowych" - podkreśla Paweł Piotrowicz. Dodatkowo, Lazura V33 występuje w kilku odcieniach, dzięki czemu możliwe jest dobranie barwy idealnie oddającej kolor elewacji lub jej drobna korekta.
Rada Eksperta V33: na uprzednio zaimpregnowane drewno nakładamy pędzlem lub wałkiem minimum dwie warstwy preparatu (w przypadku jaśniejszych kolorów warto dodać trzecią), pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia miedzy warstwami.
Drewno to niezwykle szlachetny materiał, a wykonana z niego elewacja z łatwością stanie się niepowtarzalną wizytówką każdego budynku. Wystarczy odrobina chęci, wolny, jesienny weekend i odpowiednie preparaty, a nasz dom przywita chłodny sezon w naprawdę… ciepły sposób!
Źródło i zdjęcie: V33
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia