Polacy najchętniej inwestują w solary i ocieplenie - badanie Rockwool
Ponad 41% Polaków, decydując się na budowę domu, zainwestowałaby w instalację paneli solarnych, a 38% w dodatkowe docieplenie ścian i poddaszy. 58% izoluje po to, by zmniejszyć koszty ogrzewania, a 24% po to, by zwalczyć smog - tak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Badań i Analiz Rynku dla Rockwool Polska.
W co zainwestowaliby Polacy? Przede wszystkim w ocieplenie i kolektory słoneczne
Dla wielu Polaków rok 2019 jest czasem realizacji planów o własnym domu. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania, w które chcą inwestować? Blisko 41% badanych kupiłoby solary (kolektory słoneczne przetwarzające promieniowanie słoneczne na ciepło). Drugim, najpopularniejszym po solarach rozwiązaniem, jest dodatkowe docieplenie ścian i poddaszy - na to zdecydowałoby się 38% badanych. Na następnych pozycjach są odpowiednio pompy ciepła (26%) i fotowoltaika (16%).
Co ciekawe, coraz więcej Polaków, zwłaszcza młodszych inwestorów indywidualnych, zainteresowanych jest rozwiązaniami typu Smart Dom, takimi jak inteligentny system sterowania energią. Monitorowanie procesu ogrzewania domu, zdalne wyłączenie oświetlenia, sterowanie roletami czy dezaktywacja gniazdek sieciowych - tymi rozwiązaniami zainteresowanych jest łącznie 25% badanych.
Jakie korzyści daje dobry materiał izolacyjny? Mniejsze koszty, bezpieczeństwo, zdrowie
W ramach przeprowadzonego badania, zapytano ankietowanych także o korzyści, jakie płyną z ocieplania domów materiałami izolacyjnymi - w tym przypadku z wykorzystaniem wełny skalnej. Ponad połowa odpowiedziała, że główną motywacją jest zmniejszenie kosztów ogrzewania (58%). Rzeczywiście - jeżeli w pierwszej kolejności kompleksowo ocieplimy budynek, a następnie wymienimy źródło ciepła, możemy znacząco te koszty obniżyć. W przypadku budynku jednorodzinnego zasilanego gazem ziemnym, roczne oszczędności kosztów ogrzewania dzięki termomodernizacji wyniosą około 4 500 zł, a w przypadku budynku zasilanego ciepłem sieciowym ponad 3000 zł (dane z raportu "Szóste Paliwo").
Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się korzyści związane z bezpieczeństwem oraz zdrowiem. Dla 33% badanych kluczowy jest wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego, który zapewniają produkty z wełny skalnej. Na miejscu 3 i 4 badani wskazali kwestie związane z prawidłowym, zdrowym mikroklimatem (25%), a także troską o środowisko i redukcję smogu (24%).
Smog to obecnie jeden z największych problemów w Polsce, który w znaczącym stopniu powstaje jako rezultat emisji szkodliwych spalin (PM2,5, PM10, benzo(a)piren) przez nieocieplone domy jednorodzinne. Znikoma izolacja lub jej brak to problem wpływający na zwiększone zapotrzebowanie na ciepło w sezonie jesienno-zimowym, który dotyczy aż 3,6 mln polskich domów! Jak podaje raport Szóste Paliwo, sama tylko emisja zanieczyszczeń pochodząca z kominów domów jednorodzinnych odpowiada w skali kraju za przekroczenie stężenia pyłu PM10 o 88%, przekroczenie stężenia pyłu PM2,5 o 87% i przekroczenie stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu aż o 98%!
"To dobra wiadomość, że inwestorzy indywidualni coraz częściej poszukują rozwiązań, które korzystnie wpływają zarówno na komfort i bezpieczeństwo mieszkania, obniżenie kosztów eksploatacji domu, jak i na środowisko czy czyste powietrze. Podejmując decyzje o ocieplaniu domu czy też montażu ekologicznych źródeł pozyskiwania energii, wykazujemy troskę nie tylko o siebie i naszą rodzinę, ale także o całe środowisko. Istotne tylko jest to, abyśmy robili to z głową" - wskazuje Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska. "Najpierw starajmy się ograniczać straty poprzez odpowiednie ocieplenie a dopiero potem dostarczajmy energię i ciepło z alternatywnych, odnawialnych źródeł. Trzeba zerwać z mitem, że pojedyncze decyzje inwestorów indywidualnych nie mają znaczenia. Każdy z nas może w widoczny sposób polepszyć komfort i bezpieczeństwo zarówno swoich bliskich, jak i wszystkich osób mieszkających w okolicy. To korzyści zarówno dla zdrowia, jak i portfeli nas wszystkich" - podsumowuje Konrad Witczak.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia