Polak lubi coś zmalować, czyli jak samodzielnie pomalować mieszkanie
Okres urlopowy nadal trwa, zatem nikogo nie dziwią kolejki w marketach budowlanych. Ustawiają się w nich zarówno fachowcy, poszukujący produktów do realizacji zamówień swoich klientów, jak i sami właściciele mieszkań. Ci drudzy, na pomysł remontu wpadli zbyt późno, by w gorącym okresie znaleźć wolną ekipę budowlaną. Ale nie ma tego złego! W końcu najpopularniejszą pracę, jaką jest malowanie, możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie, w dodatku mniejszym kosztem. Oto kilka ważnych wskazówek.
Według badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, Polacy, którzy w 2018 roku zdecydowali się na remont mieszkania, najchętniej zlecali fachowcom usługę malowania. I choć aż 74% badanych deklarowało taką chęć, to nie wszyscy znaleźli na czas ekipę remontową. Ze wspomnianych badań wynika bowiem, że ponad połowa chciała rozpocząć prace od razu, a 22% było w stanie poczekać maksymalnie jeden miesiąc. Przy kalendarzach budowlańców od dawna wypełnionych po brzegi, taka sztuka nie wszystkim się udała. Spóźnialskim pozostało więc łapanie za wałki malarskie i "wskakiwanie" na drabinę. Oto kilka rad dla tych, których malowanie czeka jeszcze w te wakacje.
Po pierwsze - przygotuj się
Malowanie, tak jak inne prace remontowe, warto dokładnie zaplanować. Należy wskazać pomieszczenia oraz w przybliżeniu oszacować powierzchnię do pokrycia farbą, określić zakres prac - być może niezbędne będą także drobne prace naprawcze ścian, oraz dopasować do nich stosowne materiały i narzędzia. "W przypadku malowania będzie to na pewno zestaw pędzli oraz wałków malarskich, szpachelki i papier ścierny, folie oraz taśmy, jak również kuwety i mieszadła malarskie. Niewątpliwie przyda się także stabilna drabina. Polecam modele wolnostojące - nie wymagają podparcia, a do tego często oferują wygodne platformy robocze oraz ergonomiczne półki na niezbędne akcesoria i materiały" - radzi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin. Na początku warto też określić budżet, jaki mamy do dyspozycji, by zgodnie z nim dokonywać racjonalnych zakupów - ceny farb są mocno zróżnicowane, a ich aplikacja wymaga niekiedy specjalistycznych i drogich narzędzi. Wybierając farbę warto pamiętać, że nie sam kolor się liczy - istotną rolę mogą odkrywać właściwości, np. zmywalne, głęboko kryjące czy pozwalające na aplikację w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
Po drugie - przygotuj ścianę
Zanim przystąpimy do malowania, czeka nas nie tylko przygotowanie ścian, ale i samego pomieszczenia. W pierwszej kolejności wynosimy lub pokrywami folią meble, zdejmujemy firany i zasłony, a także zabezpieczamy taśmą ościeżnice, okiennice, listwy przypodłogowe. Następnie demontujemy gniazdka, oświetlenie i wloty wentylacyjne oraz usuwamy wszystkie haki i gwoździe, które mogą stanowić przeszkodę podczas malowania. Oceniamy kondycję ściany i jeśli zachodzi taka potrzeba - usuwamy szpachelką luźne powłoki starej farby. Wszelkie ubytki uzupełniamy masą szpachlową, wygładzamy papierem ściernym i dokładnie odpylamy, by zagwarantować powierzchni przyczepność. Niekiedy konieczne może okazać się nałożenie farby podkładowej, która ma wzmocnić podłoże i ujednolicić jego chłonność. Tak przygotowana ściana, nadaje się do aplikacji farby dekoracyjnej.
Po trzecie - maluj bezpiecznie
Lato to idealny moment na malowanie wnętrza domu lub mieszkania. Dlaczego? Długo utrzymujące się słońce zapewnia to samo źródło światła w trakcie prac, a ciepło za oknem pozwala szybko i skutecznie osuszyć oraz przewietrzyć pomieszczenia. Prace malarskie zawsze rozpoczynamy od malowania sufitu - wszelkie zabrudzenia ścian na tym etapie, łatwo później zniwelować. To jaką metodą nanosimy farbę jest kwestią indywidualną, dopasowaną do rekomendacji jej producenta, dlatego warto dokładnie czytać etykiety. Aby prace przebiegały szybko i bezpiecznie, pomocna będzie drabina lub inne urządzenie do prac na wysokości. Fachowcy starej daty wierni są modelom drewnianym. Czy to dobry wybór? "Dobry, choć na pewno mogę polecić inne rozwiązania. Są to bez wątpienia wspomniane aluminiowe drabiny wolnostojące, które zapewniają komfort i ergonomię pracy. Do tego są lekkie, przez co z łatwością wniesiemy je na piętro lub bez trudu przesuniemy w trakcie użytkowania. A jeśli chcemy uniknąć ciągłego przestawiania sprzętu, uznawanego przez fachowców za wyjątkowo uciążliwe, wybierzmy podest roboczy lub rusztowanie jezdne. To ostatnie nie dość, że zapewnia dużą powierzchnię i wysokość roboczą, to świetnie poradzi sobie także ze schodami. Ich konstrukcja umożliwia bowiem ustawienie jednej z ram na wybranym stopniu, dzięki czemu rusztowanie będzie stabilną podporą malowania ścian, np. na niewysokiej klatce schodowej" - radzi ekspert KRAUSE.
Jeśli planujesz malowanie mieszkania tego lata, masz niewielkie szanse na znalezienie ekipy wykonawczej. Nie załamuj rąk - to prace, które z dobrym efektem można wykonać samodzielnie.
Źródło i zdjęcie: KRAUSE
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia