Polemiki c.d.
Poniższy artykuł to odpowiedź SSO, w nawiązaniu do artykułu na temat ETICS pani Marii Szyprowskiej, opublikowanego w „Tynkach” nr 2/2012, nawiązującego do dwóch materiałów autorstwa Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, opublikowanych w „Tynkach” nr 1/2012: „Źle ocieplamy” oraz „Kiedy nadchodzi zima dla ETICS?”.
Fot. SSO
Informacja pt. „Źle ocieplamy” to przede wszystkim odniesienie do badania TNS Pentor Poznań, którego SSO jest partnerem merytorycznym. W tekście chodziło o przedstawienie wyników, a nie analizę przyczyn stanu rzeczy, jaki wykazało badanie. Dlatego spostrzeżenia Autorki przyjmujemy jako cenny merytoryczny komentarz i zgadzamy się, że potrzebne są działania skierowane do tak ważnej grupy, jaką są inspektorzy nadzoru.
Fot. SSO
Artykuł „Kiedy nadchodzi zima dla ETICS” miał zwrócić uwagę na to, jak zmieniają się warunki aplikacji i końcowe parametry techniczne produktów, w tym ich trwałość, wskazując zagrożenia, które z takimi aplikacjami są związane. W artykule wskazano również alternatywę: zastosowanie w miejsce materiałów typowych (o temperaturze aplikacji zazwyczaj od +5°C) materiałów dedykowanych do tzw. aplikacji „zimowych”. W opracowaniu, w miarę możliwości jakie daje mocno ograniczona objętość tekstu, wskazano stosowane dla takich grup produktowych rozwiązania: m.in. wybór cementów o wysokim cieple hydratacji, zmniejszenie ilości zagęstników celulozowych, zastosowanie specjalnych plastyfikatorów czy też odpowiednich dla takich warunków wiązania redyspersji. Przytoczono je w celu wykazania, jak kształtowane są cechy specjalne produktów, umożliwiające ich aplikację w ograniczonym zakresie temperatur (z reguły od +1 do +10°C). Ale, należy zaznaczyć wyraźnie, modyfikacje te dotyczą gotowego produktu, specjalnie dedykowanego dla takich zastosowań w niższych temperaturach aplikacji. Nie dotyczą natomiast samodzielnego dozowania np. dodatków przeciwmrozowych do tradycyjnych produktów ETICS. Oczywistym jest, iż modyfikacja np. rodzaju środka wiążącego czy też polimeru nie mogłaby być dokonana przez wykonawcę na gotowym produkcie. Dlatego też:
- Zgadzamy sie z Autorką w głównych punktach jej artykułu, który potwierdza, a miejscami wzmacnia komunikacyjnie nasze tezy.
- Jako SSO nie jesteśmy uprawnieni do zajęcia stanowiska w kwestii kreowania ocen rynku wykonawczego i skuteczności egzekwowania prawa przez organa administracji.
- Sugerowane przez dr inż. Marię Szyprowską w ostatnim akapicie zmiana wskazań „nie powinno” na „zabrania się” nie leży w gestii SSO i stanowi indywidualną ocenę autorki. Należy dodać, że w uzasadnionych przypadkach elewacja może być oplandekowana oraz podgrzewana i od decyzji inspektora nadzoru powinno zależeć, czy jest możliwość prowadzenia określonych prac (przy użyciu odpowiednich materiałów) w takich warunkach.
- Zgadzamy się również w zakresie oceny ryzyka prowadzenia prac ociepleniowych w warunkach obniżonych temperatur, zwłaszcza w przypadku, gdy wykonawca nie stosuje materiałów do tego dedykowanych.
- W naszym artykule przedstawione są kierunki działań producentów, którzy dostosowują swoje materiały w taki sposób, aby nieco przedłużyć sezon budowlany po to, by umożliwić zakończenie konkretnego etapu prac ociepleniowych przy nagłym, czy też spodziewanym pogorszeniu pogody. Materiały tzw. „zimowe” (konsekwentnie pisane przez nas w cudzysłowiu) umożliwiają z reguły zastosowanie materiałów w temperaturze +1 do +10°C i podwyższonej wilgotności względnej powietrza. Absolutnie nie ma mowy o stosowaniu tych materiałów w temperaturach ujemnych.
- Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienie wskaże Pani Doktor, iż nasze wspólne intencje i oceny, pomimo niewielkich różnic, pozostają w zakresie treści merytorycznych w pełnej zgodności.
Przewodniczący Komisji Technicznej Stowarzyszenia
na Rzecz Systemów Ociepleń, Rzeczoznawca Budowlany
w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, CRRz-10/01/R
Źródło: Tynki, nr 3 (16) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia