Strona główna | AktualnościPolski rynek dociepleń rośnie drugi rok z rzędu

Polski rynek dociepleń rośnie drugi rok z rzędu

Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, opracowała kolejny raport na temat stosowania systemów dociepleń obecnie i na przestrzeni ostatnich lat.

Ze względu na charakter polskich wykonawców budowlanych, nie zawsze trzymających się ściśle specyfikacji technicznej producentów, rynek ociepleń w naszym kraju tworzą:

a) systemy dociepleń kompletne (producenckie) - to systemy rozumiane zgodnie z nomenklaturą techniczną jako kompletne zestawy produktowe danej marki (systemy producenckie, o określonych produktach składowych).

b) systemy dociepleń składane (kombinowane) - to docieplenia ścian zewnętrznych, gdzie wykonawcy aplikują zestaw materiałów dociepleniowych składany samodzielnie z różnych produktów/marek (np. w ramach tego samego docieplenia kładą zaprawę klejową Atlas a tynk cienkowarstwowy Caparol).

Aktualną strukturę produktową rynku przedstawia wykres:


Na podstawie zebranych danych o sprzedaży i aplikacji materiałów dociepleniowych, IBP Research ocenia, że rynek ociepleń ścian zewnętrznych zakończy 2016 rok wzrostem o 7,4 procent w stosunku do roku poprzedniego. Mowa tu o dynamice ilościowej, mierzonej metrażem docieplonych elewacji.

Jest to przyrost drugi rok z rzędu (w 2015 o 6%), po 3-letniej recesji (kilkuprocentowe spadki w latach 2012-2014).

W najlepszym swoim okresie (lata 2007-2008) w Polsce docieplało się rocznie ok. 45 mln m2 ścian zewnętrznych budynków. W tym roku materiałami ociepleniowym pokrytych zostało 40 mln m2 elewacji.

Wolno, ale konsekwentnie, od kilku lat wzrasta udział systemów producenckich, a relatywnie zmniejsza się udział systemów kombinowanych.

Na podstawie: IBP Research "Rynek systemów dociepleń w Polsce. Edycja: XII 2016" Więcej zobacz: www.ibpresearch.pl
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej