Termomodernizacja drugim życiem nieruchomości
Decyzja o dociepleniu budynku wynika z potrzeby dopełnienia warunków przepisów unijnych o energooszczędności i jednocześnie służy poprawieniu jego stanu technicznego. W celu odnowienia starej izolacji, możemy zdecydować się na jej całkowitą wymianę, albo na nałożenie nowego, bezspoinowego systemu ocieplenia. Po renowacji elewacja zyska na estetyce, a koszty ogrzewania wnętrza z czasem staną się mniejsze.
Wieloletnie budynki konstruowane przed latami 90 poprzedniego wieku. w pewnym momencie eksploatacji muszą przejść przez renowację termoizolacji. Wynika to z faktu, że materiały budowlane z tego okresu nie były tak wytrzymałe, jak te używane obecnie, przez co zmienna pogoda była w stanie im bardziej zaszkodzić. Ponadto, stare nieruchomości nie spełniają aktualnych norm unijnych dotyczących energooszczędności, według których warstwa izolacyjna elewacji musi mieć przynajmniej 16 cm grubości.Wymiana izolacji, albo docieplanie
W celu poprawienia parametrów ocieplenia budynku, starą elewację można skuć, żeby następnie uzupełnić ją nowym materiałem budowlanym. Jednak dla właścicieli nieruchomości może to być nieopłacalne. Całkowita wymiana izolacji jest czasochłonna, hałaśliwa i powoduje bałagan w postaci dużej ilości gruzu. Jest to preferowane rozwiązanie wyłącznie w przypadku, gdy budynek uległ znacznemu uszkodzeniu (chociażby w przypadku rozpadu części ścian). Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem dla jego właścicieli jak i mieszkańców jest instalacja systemu ocieplenia ETICS na starej elewacji, jeśli jest ona w dostatecznie dobrym stanie technicznym. Takie Docieplanie wymaga mniejszego nakładu środków, skracając przy tym czas realizacji, a ingerencja w użytkowanie budynku i jego okolicy jest w porównaniu do demontażu starego i instalacji nowego systemu - znacznie mniejsza.
Audyt techniczny elewacji
Proces docieplania zaczynamy od weryfikacji jakości ścian zewnętrznych. Niezbędna jest tutaj opinia kierownika budowy, który na podstawie wizji lokalnej i analizy dokumentacji budynku wraz z dziennikiem jego prac budowlanych stwierdzi, czy warstwa wierzchnia elewacji jest dostatecznie wytrzymała. Jeśli ściany można skutecznie wyremontować, to jego opinia będzie pozytywna. Następnie trzeba sprawdzić wewnątrz starą izolację podczas audytu technicznego, odkrywając jej ewentualne niedoskonałości. Z tym zadaniem pomoże wyspecjalizowana ekipa budowlana, która pobierze próbki styropianu do badań. "Wewnętrzna diagnostyka materiału izolacyjnego ściany pozwala budowlańcom ocenić, jakie są szansę na bezpieczną instalację docieplenia. Jeśli jest to możliwe, wyniki audytu przejdą do projektanta ocieplenia, którego zadaniem będzie dobranie systemu ocieplenia i przygotowanie dokładnego planu jego instalacji dla wykonawcy" - wyjaśnia Radosław Marciniec, Technolog z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.
Wybieramy system docieplenia
Propozycja wyboru konkretnego systemu ETICS pozostaje w kwestii projektanta ocieplenia, który również bierze pod uwagę końcowy wygląd odnowionej elewacji. System ocieplenia musi być dopasowany do technologii konstrukcyjnej nieruchomości i jednocześnie powinien być znany z doświadczenia naszemu wykonawcy. Optymalnym doborem będzie produkt złożony z materiałów od jednego producenta, ze względu na zgodność w instalacji, co z kolei przełoży się na większą gwarancję zachowania trwałości nowej warstwy wierzchniej. Standardowo w skład systemu docieplenia wchodzą płyty styropianowe, mocowania mechaniczne, warstwa zbrojna i warstwa tynku cienkowarstwowego wykończona ewentualnie dodatkowo farbą elewacyjną.
Główne korzyści termomodernizacji
Profesjonalna realizacja projektu ocieplenia zwiększa użyteczność budynku na długie lata. W efekcie tego procesu uzyskujemy poprawę jakości technicznej, wizualnej i energetycznej budynku. Ta ostatnia wartość dodana, przełoży się z czasem na obniżenie kosztów grzewczych. Montaż systemu bezspoinowego przebiega dostatecznie szybko, co jest istotne dla inwestorów zobowiązanych terminami. Duże znaczenie ma również efekt końcowy, jakim jest odmieniony wygląd elewacji, podnoszący poczucie komfortu mieszkańców.
Źródło i zdjęcia: Arsanit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia