Praca w branży budowlanej
Nigdy nie byłem bezrobotny – tak deklaruje ponad połowa Polaków. Z kwalifikacjami lub bez, wiele osób próbuje przy tym swoich sił w budownictwie. Czy kryzys gospodarczy przekłada się w tej branży również na kryzys kwalifikacji?
Wśród 59% respondentów, którzy według badania CBOS nigdy nie doświadczyli bezrobocia, znajdują się przedstawiciele różnych profesji. Budownictwo, będące bardzo ważnym sektorem gospodarki narodowej, powinno stanowić stabilny rynek pracy, na którym przedsiębiorcy zatrudniają wykwalifikowanych pracowników budowlanych, oferując tym samym wysokiej jakości produkty lub usługi. Tymczasem, tzw. budowlanka bywa przyczółkiem dla osób mających problemy ze znalezieniem stałego zajęcia, co przekłada się często na ich umiejętności. Tracą wszyscy – pracownicy, pracodawcy, klienci. Wszystkie strony powinny więc uważać nie tylko, co się buduje lub remontuje, ale również: jak i czym.
Fachowiec poszukiwany
W ostatnich latach coraz częściej przedsiębiorcy skarżą się na brak wykwalifikowanych pracowników budowlanych. W dużym stopniu problem ten dotyczy niewielkich firm wykonawczych. "Wielu doświadczonych fachowców z naszej branży zdecydowało się działać na własną rękę lub po prostu wyjechali na Zachód" – wskazują np. przedstawiciele branży budowlanej. Z podobnymi problemami borykają się firmy zajmujące się wykończeniami, gdzie liczy się precyzyjne wykonanie, zbyt często powierzane adeptom. Powodem tego stanu są nie tylko wyjazdy specjalistów "za chlebem", lecz również m.in. kryzys szkolnictwa zawodowego.
"Poprawne korzystanie z narzędzi i materiałów to jeden z wyznaczników jakości usług budowlanych" – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej, i dodaje: "Dlatego niejednokrotnie same przedsiębiorstwa produkcyjne biorą na siebie obowiązek prowadzenia szkoleń i akcji edukacyjnych dla wykonawców. Współpraca tych dwóch podmiotów z pewnością wpływa na lepsze efekty w realizacji przedsięwzięć budowlanych. Nie bez znaczenia jest też jednak dbałość jednych i drugich o właściwy dobór, wdrożenie i zapewnienie odpowiednich warunków do pracy zatrudnionym.
Wyszkolić, zatrudnić, docenić
W wielu firmach słychać głosy o wpływie kryzysu gospodarczego na zmniejszenie obrotów. Sytuacja ta rodzi ryzyko powierzania pewnych zadań niewykwalifikowanym robotnikom za stosunkowo niską stawkę. W szerszej perspektywie może jednak okazać się, że pracodawca zapłaci dodatkowo za ich błędy. Każdy powinien wykonywać obowiązki adekwatne do swoich kompetencji. Brzmi banalnie? Jednak w wielu przypadkach trzeba powtarzać ten utarty slogan, tym bardziej, że w branży jest miejsce zarówno dla specjalistów jak i pracowników niższego szczebla.
Jednym i drugim należą się przy tym godne świadczenia. Jak wynika z danych GUS, po pierwszej połowie br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej oscylowało w okolicach stawki 3,5 tysiąca złotych brutto. Kwota nie powala, ale chyba jeszcze większy problem stanowią niekorzystne formy zatrudnienia, o których ostatnio mówi się coraz głośniej. Wreszcie, przełożeni powinni zapewnić podwładnym odpowiednie warunki pracy i określoną drogę rozwoju zawodowego. "Zwiększanie kwalifikacji kadry wpisuje się w standardowe działania firmy na rzecz unowocześniania jej oferty produktowej" – dodaje Tomasz Graboń, dyrektor marketingu w Bolix.
Dobry pracownik – dobra robota
Kształtowanie odpowiednich relacji z pracownikami doceniają branżowe organizacje, tak jak Polski Związek Pracodawców Budownictwa, który z początkiem jesieni już piętnasty raz wyłonił laureatów konkursu "Pracodawca Roku". O jakość tej koegzystencji muszą dbać jednak obie strony. Jak wskazuje badanie CBOS, Polacy doceniają rolę pracowitości i przykładania się do obowiązków, choć ostatnie lata wpłynęły na lekki spadek znaczenia pracy, jako wartości samej w sobie. Dla jej odbiorcy (pracodawcy czy klienta) istotny jest jednak finalny efekt – wysokiej jakości produkt lub usługa. "Czy się stoi, czy się leży..." to wstydliwy relikt przeszłości, na którym trudno budować cokolwiek w czasach, gdy również na rynku pracy istnieje ryzyko pojawienia się konkurencji zza granicy.
Źródło i zdjęcie: Bolix
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia