Prawidłowe ocieplenie ścian metodą ETICS
Technologia ETICS, czyli tzw. metoda lekka mokra, to w tej chwili najbardziej popularny i najefektywniejszy sposób ocieplania ścian. Warstwy w tej metodzie łączone są głównie klejem, a pod pewnymi warunkami mocowane również mechanicznie, np. za pomocą łączników mechanicznych. To właśnie z powodu konieczności użycia wody do rozrobienia zaprawy technologia ma w nazwie "mokra".
Docieplenie w metodzie ETICS składa się z kilku warstw. Najważniejsze to:
- Izolacja termiczna - czyli m.in. płyty styropianowe np. Passive lambda PRO 31 mocowane za pomocą kleju i łączników mechanicznych,
- Warstwa zbrojona - na którą składa się zaprawa klejąca oraz siatka z włókna szklanego,
- Cienkowarstwowa wyprawa tynkarska - czyli tynk.
Kluczowe jest przeprowadzenie prac w odpowiedniej temperaturze. Kleje do mocowania styropianu najlepiej mocować w temperaturze między 5 a 25 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest niższa lub wyższa, prowadzenie prac także jest możliwe, ale wymaga zamontowania specjalnych kurtyn, które osłonią elewację i wpłyną na obniżenie lub podwyższenie temperatury.
Co do zasady każdy styropian należy chronić przed światłem słonecznym, a w przypadku stosowania styropianu grafitowego, takiego jak Passive lambda PRO 31 Styropminu, jest to tym bardziej ważne. Styropiany "szare” zyskują swoje lepsze właściwości izolacyjne dzięki dodatkowi grafitu, który nadaje im także charakterystyczny szary kolor. Ciemna barwa styropianu powoduje, że jest on wrażliwszy na słońce niż tradycyjny w białym kolorze.
Zanim zacznie się montaż płyt, konieczne jest porządne przygotowanie podłoża. Należy wyrównać nierówności, oczyścić je i sprawdzić jego nośność za pomocą próby przyczepności. Teraz możemy przystąpić do mocowania styropianu. "Przyklejanie płyt styropianowych rozpoczynać należy od montażu listwy startowej, która ułatwi ich mocowanie, a dodatkowo ochroni przed uszkodzeniami mechanicznymi czy nawet gryzoniami” - wskazuje Renata Ciszewska.
Klej powinien być nakładany metodą obwodowo-punktową. Obrazowo mówiąc zaprawa tworzy "ramkę" blisko zewnętrznych krawędzi płyty, a w środku nakłada się kilka "placków". Trzeba jednak pamiętać, że klej musi pokrywać minimum 40 proc. powierzchni płyty. "Taki sposób klejenia zapewnia odpowiednią przyczepność ocieplenia, a co ważniejsze jest wymagany również ze względów bezpieczeństwa pożarowego, ponieważ wpływa na nierozprzestrzenianie się ognia” - mówi kierownik laboratorium w Styropminie. Dodatkowe mocowanie płyt za pomocą łączników mechanicznych może być potrzebne, ale to zależy od warunków zewnętrznych np. od wysokości budynku.
"W przypadku klejenia płyt styropianowych istotne jest to, aby płyty ściśle do siebie przylegały. Taki sposób montażu skutecznie zapobiega powstawaniu mostków termicznych oraz zapewnia estetyczny wygląd elewacji. Alternatywą może być stosowanie płyt frezowanych” - w takim przypadku płyty nakładają się na siebie likwidując tym samym ewentualne mostki termiczne - wyjaśnia Renata Ciszewska. Jeśli jednak między płytami pojawią się szczeliny, należy je wypełnić paskami styropianu lub niskoprężną pianką poliuretanową.
Rodzaj i parametry styropianu powinny być określone w projekcie budowlanym. Na ostateczną efektywność izolacji mają bowiem wpływ dwa czynniki. Jeden to współczynnik przewodzenia ciepła styropianu - tzw. lambda. Im jest niższa, tym lepsze są właściwości izolacyjne. Styropian Passive lambda PRO 31 ma bardzo dobrą lambdę - lambda ≤ 0,031. Drugi czynnik to grubość warstwy styropianu. "Szacunkowo można przyjąć, że optymalna grubość styropianu to 20 cm styropianu białego o współczynniku przewodzenia ciepła na poziomie 0,040 W/mK. W przypadku styropianów grafitowych posiadających zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne możliwe jest zmniejszenie ich grubości o 5-7 cm i uzyskanie porównywalnej wartości oporu cieplnego” - wskazuje Renata Ciszewska.
Pomocnym narzędziem przy wyborze styropianu może być kalkulator do obliczania współczynnika przenikania ciepła U ścian zewnętrznych. Dostępny np. na stronie Styropminu - https://www.styropmin.pl/1,6,6,0,kalkulatory. Na podstawie materiałów budowlanych, które zostały użyte, można dzięki niemu oszacować wartość U dla całej ściany.
Źródło i zdjęcie: Styropmin
CZYTAJ WIĘCEJ
Termoizolacja w systemie ETICS - jakie są najczęstsze błędy projektowe?
Ile kosztuje ocieplenie wykonane w technologii ETICS?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia