Strona główna | AktualnościProjektowanie bezpiecznych pożarowo fasad łatwiejsze z aplikacją Rockwool

Projektowanie bezpiecznych pożarowo fasad łatwiejsze z aplikacją Rockwool

Rockwool prezentuje aplikację dla architektów, która ułatwia projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych ścian budynków ocieplonych styropianem, odpowiadających wytycznym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP). Wystarczy wpisać określone parametry i cechy budynku, by otrzymać rekomendacje dotyczące rozwiązań, detale projektowe i dokumentację produktową potrzebną w projekcie.


Aplikacja odpowiedzią na wytyczne SITP

W ciągu ostatnich 30 lat wymagania dotyczące izolacyjności budynków wzrosły w Polsce 7-krotnie, co w przypadku stosowania palnych izolacji powoduje znaczny wzrost zagrożenia pożarowego. Jako że przez ten czas wymogi dotyczące bezpieczeństwa pożarowego nie zmieniły się, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa opracowało dokument "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe", który zaleca poprawienie poziomu bezpieczeństwa pożarowego poprzez wykorzystywanie barier ogniowych: niepalnych pasów izolacji cieplnej z wełny mineralnej na fasadach budynku oraz przy nadprożach okiennych.

W związku z tą rekomendacją powstała specjalna aplikacja ROCKWOOL, która pomaga dobrać odpowiednie rozwiązania i detale zgodne z wytycznymi SITP. To duże ułatwienie dla architektów, którzy oszczędzą czas, a także zyskają pewność, że zaproponowane rozwiązania będą odpowiadały akceptowalnemu poziomowi bezpieczeństwa pożarowego - wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie dane i parametry budynków.

Jak działa aplikacja?

Aby skorzystać z aplikacji, wystarczy wejść na stronę narzędzia do projektowania elewacji . Następnie w ogólnej konfiguracji budynku należy wybrać typ rzutu budynku i podać parametry takie jak wysokość budynku i szerokość ścian. Przydatny będzie też szereg innych, dodatkowych parametrów dotyczących konstrukcji budynku, jak np. liczba kondygnacji, występowanie logii i przejazdów itp., a także informacja, jak mocowane ma być ocieplenie ETICS - niepalne pasy wełny skalnej stosuje się zarówno podczas termomodernizacji, kiedy dodajemy warstwę materiału ociepleniowego, jak i w nowych budynkach. Odpowiedź na dodatkowe pytania pozwoli dobrać odpowiednie rozwiązania izolacyjne, które zapewnią akceptowalny poziom bezpieczeństwa pożarowego. Po uzupełnieniu wszystkich pól, aplikacja generuje raport przedstawiający detale i elementy projektowe, które uwzględniają m.in. pasy z wełny skalnej i zabezpieczenia nadproży okiennych. Pozyskane wskazówki można od razu z powodzeniem wdrożyć w projekt. 

"Odpowiadając na potrzeby rynku i najnowsze rekomendacje w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, stworzyliśmy dla architektów i projektantów gotowe narzędzie, które znacząco ułatwi ich pracę. Aplikacja ROCKWOOL pozwala w prosty, szybki i pewny sposób dobrać odpowiednie rozwiązanie izolacyjne, zgodne z wytycznymi SITP, które zagwarantuje minimalny, akceptowalny poziom bezpieczeństwa pożarowego w budynku" - mówi Monika Hyjek, menedżer ds. bezpieczeństwa pożarowego w ROCKWOOL Polska.  "Narzędzie jest ogólnodostępne i darmowe, dlatego każdy projektant i architekt może w swoich budynkach bezproblemowo wdrożyć rozwiązania odpowiadające owym wytycznym, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w budynku".

Źródło i zdjęcie: Rockwool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej