Przyjazna elewacja
Nadanie bryle budynku niepowtarzalnego kształtu i indywidualnego charakteru stanowi poważne wyzwanie dla projektantów obiektów budowlanych.
Fot. StoVentec
Celem jest połączenie jakości, funkcjonalności, ekonomii i ekologii z designem, rozwiązaniem zaś nowoczesne systemy elewacyjne.
Funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem
Po wejściu w życie nowych przepisów o warunkach technicznych dla budynków zostały zaostrzone wymagania dotyczące budowy zewnętrznych przegród budowlanych. Obligują one projektantów do zwrócenia większej uwagi na parametry cieplno-wilgotnościowe ścian zewnętrznych. Rośnie również świadomość inwestorów. W dobie wysokich kosztów ogrzewania oraz kurczących się zasobów surowców energetycznych coraz częściej wybierane są rozwiązania dedykowane do budownictwa niskoenergetycznego lub pasywnego. „Współcześni architekci coraz częściej sięgają po rozwiązania energooszczędne oraz technologie przyjazne środowisku naturalnemu. W zakresie ocieplania ścian zewnętrznych obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania podwieszanymi elewacjami wentylowanymi, systemy takie charakteryzują się bardzo korzystnymi parametrami związanymi z fizyką budowli, pozwalają zarazem projektantowi na dużą swobodę twórczą” – komentuje Dariusz Butkiewicz z firmy Sto Sp. z o.o.
Rzeczywiście, elewacje wentylowane dają architektom możliwość realizowania nietuzinkowych wizji. Różnorodność materiału stanowiącego ich wierzchnią, widoczną dla każdego okładzinę dodaje budynkom wyjątkowego charakteru. Są również niezwykle trwałe (czas użytkowania to min. 50 lat) oraz pozwalają na maksymalne polepszenie parametrów cieplno-wilgotnościowych obiektu, można je także zastosować na niemal dowolnym podłożu (dzięki regulowanej podkonstrukcji istnieje możliwość niwelacji bardzo dużych nierówności).
Cechy dobrej fasady
Czym powinna charakteryzować się nowoczesna elewacja? Bezpieczeństwo, łatwość użytkowania, prostota montażu oraz wysokie parametry izolacyjności to najważniejsze cechy podwieszanych systemów fasadowych, wskazywane przez ekspertów.
W zakresie bezpieczeństwa, elewacje wentylowane powinny być zbadane pod względem rozprzestrzeniania ognia oraz posiadać niezbędne dopuszczenia dotyczące zamocowań (łączników). Ważne jest również, aby system był rozwiązaniem komplementarnym, pochodzącym od jednego dostawcy.
Jeśli chodzi o ochronę cieplną, dzięki swojej budowie fasady podwieszane umożliwiają stosowanie izolatora od dużej grubości oraz bardzo dobrych parametrach. Ponadto konstrukcja systemu (szczelina z cyrkulującym powietrzem), umożliwia usuwanie z izolacji potencjalnego zawilgocenia. Warto tu wspomnieć, że systemy wentylowane stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed nagrzewaniem, co nie jest bez znaczenia w kontekście nawiedzających nas ostatnio upałów. Wartością dodaną, w przypadku systemów podwieszanych jest zwiększenie izolacyjności akustycznej ściany zewnętrznej.
Ważną cechą dobrej elewacji jest odpowiednia warstwa wierzchnia. Okładzina powinna być odporna na warunki atmosferyczne, uderzenia oraz łatwa w konserwacji i naprawie. „Optymalnymi systemami, wyczerpującymi w pełni wymagania stawiane przez fizykę budowli są podwieszane elewacje wentylowane z asortymentu Sto Sp. z o.o. – StoVentec Glass i StoVentec R” – dodaje ekspert.
Fot. StoVentec
Wygląd dodaje charakteru
O ile wszelkie parametry elewacji są ważne ze względu na walory funkcjonalne, o tyle na poziomie estetycznym to nie one mają decydujące znaczenie. Architekci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej oryginalnych i wyrafinowanych projektów z wykorzystaniem systemów podwieszanych.
Elewacje wentylowane Sto dają możliwość zastosowania wielkoformatowych paneli o różnorodnych kształtach, wykonanych ze szlachetnych materiałów (szkło – StoVentec Glass, kamień StoVentec Stone Massive), co pozwala na dużą swobodę projektowania.
Dzięki regulowanej podkonstrukcji dozwolone jest projektowanie płaszczyzn odchylonych od pionu, zaokrągleń i załamań, czyli radykalna zmiana kształtu budynku.
Istnieje możliwość planowania podziału płaszczyzny opartego na otwartych spoinach lub dużych powierzchniach bezspoinowych. Dopuszczalne jest również tworzenie kombinacji – łączenie różnych systemów panelowych albo zestawianie ich z powierzchniami bezspoinowymi, zarówno wentylowanymi jak i tradycyjnym systemem ociepleń. Bogata paleta kolorów umożliwia projektowanie kompozycji elewacyjnych w podobnym odcieniu lub na zasadzie kontrastu. Zaletą systemów StoVentec przy aranżowaniu elewacji jest możliwość bezpiecznego stosowania ciemnych, intensywnych odcieni. Ponadto system bezspoinowy (StoVentec R) pozwala na uzyskanie powierzchni o wysokim standardzie równości i bardzo drobnej (bezziarnowej) strukturze.
Wysokie wymagania stawiane obiektom budowlanym, zarówno nowo wznoszonym jak i tym poddawanym renowacji, mobilizują projektantów do stałego poszukiwania nowych rozwiązań. Dzięki temu można mieć pewność, że powstające elewacje budynków będą nie tylko coraz lepszej jakości, ale również zwiększą komfort i bezpieczeństwo użytkowania obiektów oraz podkreślą charakter przestrzeni, w której powstają.
Źródło: Tynki, nr 6 (35) 2015
CZYTAJ WIĘCEJ
Elewacja z pomysłem
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia