Strona główna | AktualnościPSPS podnosi standardy w punktach dystrybucji styropianu

PSPS podnosi standardy w punktach dystrybucji styropianu

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) w kwietniu 2014 r. uruchomiło Program "Rzetelny Dystrybutor Styropianu". Akcja skierowana jest do wszystkich sprzedawców styropianu dbających o swoją markę i o jakość oferowanych klientom wyrobów. Zaproszenia do udziału w programie trafiły do kilku tysięcy hurtowni budowlanych w Polsce. Przedsięwzięcie jest jedną z inicjatyw edukacyjnych stowarzyszenia podejmowanych w ramach Programu "Gwarantowany Styropian".

"Doświadczenia PSPS po kolejnym roku funkcjonowania Programu "Gwarantowany Styropian" wskazują, że podniesienie standardów jakościowych na rynku wymaga zaangażowania w nasze działania także sprzedawców styropianu, którzy, obok wykonawców, w największym stopniu kształtują decyzje termomodernizacyjne konsumentów. Ponieważ konsument dopiero w trakcie eksploatacji budynku może ocenić, czy wybrał odpowiedni produkt do jego ocieplenia, w parze ze standardami jakościowymi wyrobów musi iść jakość obsługi i doradztwa po stronie sprzedawców. Celem Programu "Rzetelny Dystrybutor Styropianu" jest właśnie stworzenie platformy edukacji dostępnej dla konsumenta bezpośrednio w punkcie dystrybucji styropianu. Kompetentni sprzedawcy doradzą klientom, jakie parametry styropianu, w świetle obowiązujących wymagań i branżowych zaleceń, są wskazane do prawidłowej izolacji poszczególnych elementów budynku, dzięki czemu inwestycja w ocieplenie rzeczywiście przyniesie trwałe oszczędności" - podkreśla prezes PSPS Kamil Kiejna.


Minimalne gęstości styropianu

Zgodnie z obowiązującym od 1 lipca ubiegłego roku unijnym Rozporządzeniem nr 305/2011 (CPR) dystrybutorzy ponoszą konsekwencje prawne za sprzedaż materiałów budowlanych niezgodnych z deklaracją właściwości użytkowych lub z innymi wymaganiami przepisów dotyczących odpowiedniego oznakowania i jakości handlowej wyrobów.

"Ponieważ jakość styropianu można w prosty sposób sprawdzić ważąc jego paczkę i porównując ją z zalecanym minimalnym ciężarem wybranej odmiany, dystrybutor nie może zwolnić się z odpowiedzialności ani bronić niewiedzą co do zgodności cech wyrobu z jego oznaczeniem. Negatywny wynik kontroli wagi styropianu czy też oczywiste błędy w jego oznakowaniu powinny być podstawą do wycofania wyrobu ze sprzedaży przez samego dystrybutora" - przypomina Kamil Kiejna.


Prezes PSPS dodaje, że w renomowanych hurtowniach jakość styropianu podlega wstępnej weryfikacji metodą ważenia paczek już na etapie odbioru towaru od producenta, dzięki czemu niepełnowartościowe wyroby w ogóle nie trafiają tam do sprzedaży. "Zależy nam, aby takich hurtowni było jak najwięcej, dlatego PSPS postanowiło wspiera sumiennych i odpowiedzialnych sprzedawców, tworząc Program "Rzetelny Dystrybutor Styropianu" - tłumaczy Kamil Kiejna. Informacje o Programie "Rzetelny Dystrybutor Styropianu" dostępne są na stronie GwarantowanyStyropian.pl w zakładce "Dla Dystrybutorów".

Źródło i zdjęcia: PSPS

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowa kadencja władz PSPS
Informacja o Polskim Stowarzyszeniu Producentów Styropianu (PSPS)
PSPS składa pierwsze pozwy przeciwko nierzetelnym producentom styropianu
Kolejne trzy pozwy PSPS przeciwko nierzetelnym producentom styropianu
Dystrybutor Roku 2014
Trzecia z rzędu kadencja władz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu
Gwarantowany styropian barierą przed upałami
PSPS inicjuje prace normalizacyjne w zakresie wymagań aplikacyjnych dla wyrobów ze styropianu
Branża styropianu razem na rzecz jakości - wybory władz PSPS
Ośmiu producentów styropianu dołącza do PSPS



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej