Strona główna | AktualnościPsychologia koloru - jak barwy wpływają na nasz nastrój?

Psychologia koloru - jak barwy wpływają na nasz nastrój?

Kolory oddziałują na nas na różnych poziomach. Mają znaczenie symboliczne - to, jakie znaczenie przypisujemy barwie, związane jest z naszym światopoglądem oraz kulturą, w której żyjemy. Ale naukowo udowodniono też, że kolory mają wpływ na naszą fizjologię - im dłuższa fala świetlna (czyli im cieplejszy kolor) tym większy jest efekt pobudzający na organizm. Na tym jednak nie koniec. Postrzeganie kolorów to także proces, w który zaangażowana jest cała nasza osobowość i… psychika. Barwy oddziałują także na nią - wywołując uczucie przyjemności lub przykrości oraz wzbudzając rozmaite nastroje.

Wiedząc, jak działają na nas kolory, możemy kreować otoczenie, w którym będziemy dobrze się czuć. Oto charakterystyki wybranych kolorów.

Biały

Biel i jej odcienie działają we wnętrzu uspokajająco. Przez swoją neutralność nie absorbuje uwagi, dlatego pozwala zrelaksować się po pełnym wrażeń dniu. Nie bez znaczenia jest też to, że biel w pomieszczeniu daje poczucie świeżości i czystości w takim otoczeniu odpoczywa się szybciej i bardziej efektywnie.


Niebieski

Kolor niebieski budzi równie pozytywne skojarzenia - z morzem, niebem i przestrzenią. Działa uspokajająco, sprzyja relaksowi, pomaga zredukować stres i zwalczyć bezsenność. Błękit to kolor, który obniża puls, koi nerwy, zwiększa zdolność koncentracji. Daje też efekt schłodzenia i dezynfekcji (dlatego stosowany jest na oddziałach, na których leżą pacjenci po  oparzeniach). Nie dziwi zatem, że jest ulubionym kolorem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.


Fiolet

Fioletowy to efekt połączenia pobudzającej, gorącej czerwieni i wyciszającego, chłodnego niebieskiego. Dlatego, w zależności od zastosowanych proporcji między barwami składowymi, fiolety dodają energii lub oddziałują relaksacyjnie. Stonowane, rozbielone odcienie fioletu stosuje się w terapiach przezwyciężania lęków i fobii, podczas gdy nasycone odcienie wspierają pobudzanie kreatywności.


Zielony

Kolor zielony to kolor przyrody, a ta oddziałuje na nas odprężająco i relaksująco. Podobny efekt daje zieleń zastosowana domowych wnętrzach. Potwierdzają to badania naukowe  - wynika z nich, że kolor zielony ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka. Zapewne z tego powodu jest to drugi - po niebieskim - kolor wskazywany jako ulubiony.


Żółty

Żółty to kolor, który ma w sobie bardzo dużą dawkę pozytywnej energii. Zastosowany we wnętrzu może pobudzać do działania albo działać odprężająco - w zależności od użytego odcienia. Bez względu jednak na jego odmianę, kolor żółty wywołuje w nas pozytywny nastrój.


Pomarańczowy

Pomarańczowy emanuje energią, ciepłem i optymizmem. To również kolor wspomagający kreatywność i sprzyjający zabawie, idealny wszędzie tam, gdzie je się posiłki, ponieważ pobudza apetyt i wspomaga trawienie.


Czerwony

Czerwony to  kolor radosny i pozytywny, poprawiający nastrój. Wyniki badań naukowych wskazują, że czerwony najsilniej ze wszystkich kolorów stymuluje ludzki organizm. Stwierdzono na przykład, że kolor czerwony powoduje wyraźny wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu i tętna, a także zwiększa częstotliwość mrugania powiekami.  Barwa ta ma w sobie duże pokłady energii i skutecznie pobudza do działania tych, którym energii brak. Pobudza również apetyt i podobnie jak kolor pomarańczowy, pomaga w trawieniu.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Dekoral: Kolory ziemi we wnętrzach
Proste formy i intensywne kolory



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej