Raport PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w liczbach 2019
Tegoroczny Raport PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach podsumowuje okres pomiędzy marcem 2018 roku a marcem 2019 roku. Mapa Polski zapełnia się zrównoważonymi budynkami. Co roku przybywa certyfikowanych inwestycji, a zrównoważone podejście do projektowania, budowy i eksploatacji budynku staje się coraz powszechniejsze. Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej (51% certyfikowanych obiektów z całego regionu znajduje się na terenie naszego kraju).
Najbardziej reprezentatywną daną obrazującą stan zaawansowania polskiego zrównoważonego budownictwa jest powierzchnia użytkowa certyfikowanych obiektów, która osiągnęła już prawie 14 mln m2 .
Liderem zestawienia jest BREEAM z prawie 74-procentowym udziałem, kolejne systemy to LEED: prawie 23%, DGNB 2%, WELL 1%, a HQE 0,8%. Wart podkreślenia jest roczny wzrost liczby budynków, który osiągnął 29% (rok wcześniej było to 23%). Liczba ta obrazuje wyraźną dynamikę wzrostu powszechności stosowania certyfikacji. W kontekście historycznego rozwoju certyfikacji w Polsce (pierwszy budynek został certyfikowany w 2010 roku) liczba 648 obiektów jest imponująca.
Można zaobserwować, że ciężar zainteresowania rynku przenosi się z rozwiązań dotyczących samego budynku i kosztów jego eksploatacji (np. zużycie energii czy wody) na kwestie dobrostanu i zdrowia ludzi. Rośnie zainteresowanie certyfikacją WELL oraz obszarami dotyczącymi zagadnień health & wellbeing ujętymi w BREEAM oraz LEED.
Zmiany zachodzące na polskim rynku nieruchomości certyfikowanych zaobserwowane w ciągu ostatniego roku, to przede wszystkim duży wzrost zainteresowania certyfikacją mieszkaniową. Inwestycji takich, na tle biurowych, jest wciąż relatywnie niewiele, jednak dynamika wzrostu pozwala przypuszczać, że certyfikowanych, zrównoważonych mieszkań będzie przybywać.
Na koniec 2018 roku w Polsce było dostępnych 10,3 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Z tego aż 67% stanowi powierzchnia certyfikowana. W analizie wyłącznie dla terenu Warszawy, wskaźnik ten wzrasta do 80%. Można więc śmiało stwierdzić, że w Warszawie nie powstają już niecertyfikowane obiekty biurowe. Jest to wynik, którym można się pochwalić w dowolnym miejscu na świecie.
W zeszłym roku po raz pierwszy Raport PLGBC wskazał stosunek certyfikowanej powierzchni handlowej do nowoczesnej powierzchni handlowej ogółem - wyniósł on 33%. Na koniec roku 2018 Polska dysponowała 12,12 mln m2 nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego aż 37% stanowiły obiekty certyfikowane. W tej branży również obserwujemy więc tendencję wzrostową w kierunku certyfikacji.
"Zgodnie z przewidywaniami, w kwestii liczby certyfikacji wyraźnie widać wzmocnienie się sektora biurowego, handlowego i przemysłowego. Pozostaje nam wytypować kolejny sektor, który w nadchodzących latach będzie starał się nadrobić zaległości w stosunku do wspomnianej pierwszej trójki. W mojej ocenie, oprócz godnych zauważenia obiektów hotelowych, na szczególną uwagę zasługuje rynek budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego. PLGBC podjęło już starania, aby oprócz regularnych publikacji branżowych, podstawowe informacje o zrównoważonym budownictwie docierały również do prasy ogólnej, opiniotwórczej czy też life-stylowej. To właśnie działania informacyjne docierające do przyszłych użytkowników tych mieszkań są najważniejsze w kształtowaniu zainteresowania i popytu na takie mieszkania czy apartamenty, a prognozy płynące od liderów rynku w zakresie zrównoważonego rozwoju w sektorze budownictwa nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości" - podsumowuje Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Premiera Raportu PLGBC Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2019 odbyła się podczas 11. edycji Konferencji PLGBC Dzień Ziemi z zielonym budownictwem.
Raport PLGBC jest dostępny bezpłatnie do pobrania:
w wersji w języku polskim:
https://plgbc.org.pl/certyfikacja-zielonych-budynkow-w-liczbach-2019-raport-plgbc/
w wersji w języku angielskim:
https://plgbc.org.pl/polish-certified-green-buildings-in-numbers-2019-analysis-eng/
Źródło i zdjęcie: PLGBC
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia