Strona główna | AktualnościRemont mieszkania lub budowa domu z ulgą podatkową - ostatni dzwonek dla właścicieli nieruchomości!
Remont mieszkania lub budowa domu z ulgą podatkową - ostatni dzwonek dla właścicieli nieruchomości!
Właściciele nieruchomości od kilku lat korzystają z przysługującej im ulgi podatkowej. Dzięki niej mogą starać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane podczas remontu mieszkania czy też budowy domu. Warto pamiętać, że został przygotowany projekt ustawy znoszący ten przywilej wraz z końcem 2013 r. Oznacza to, że inwestorzy powinni przyspieszyć z wszelkimi pracami remontowo-budowlanymi lub też dokonać zakupu niezbędnych materiałów do końca tego roku.
Ulgą podatkową objęte są materiały budowlane, które przed 1 maja 2004 roku, a więc przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, były obłożone 7% podatkiem VAT, a po tej dacie podatek ten wzrósł do poziomu 22%. Ulgę na materiały budowlane wprowadził dokument: "Ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym". Szczegółową listę materiałów objętych ulgą można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa www.transport.gov.pl. Są na niej m.in. tapety papierowe, wanna, kabina prysznicowa, a także grzejniki, cement, gips czy żwir.
Prawo do zwrotu podatku VAT na materiały budowlane przysługuje osobom fizycznym, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Warto pamiętać, że na wszystkie zakupione materiały należy mieć stosowną fakturę VAT. Aby starać się o zwrot podatku, należy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym na wypełnionym druku VZM-1. Dodatkowo należy dołączyć wykaz faktur oraz ich kopie, podać wysokość poniesionych kosztów oraz obliczoną kwotę zwrotu. Niezbędny jest też tytuł prawny do lokalu, czyli akt własności, dzierżawy lub wynajmu. Złożenie wniosku jest bezpłatne, a wypłacone przez US pieniądze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Osoby, które ubiegają się o zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych, mogą odzyskać ponad 15 tys. zł w przypadku, kiedy prowadzą prace bez pozwolenia na budowę, czyli np. remontują mieszkanie i nawet 35 tys. zł, kiedy budują dom lub rozbudowują obiekt z pozwoleniem na budowę. Warto pamiętać, że o zwrot nadpłaconej kwoty podatku można ubiegać się w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku. Oznacza to, że podatnik, który w 2013 r. po raz pierwszy skorzysta z tego przywileju, będzie mógł aż do 2018 r. starać się o odzyskanie tej kwoty. Projekt ustawy zakłada bowiem, że o zwrot podatku VAT można występować wielokrotnie, jednak nie częściej niż raz w roku. Limity przedstawione przez ministerstwo są systematycznie waloryzowane, w zależności od ceny 1 m2 nieruchomości.
"Decydując się na budowę domu czy remont mieszkania, zawsze planujemy budżet, który pozwoli pokryć koszty zakupu materiałów budowlanych. Niemałe kwoty, które wydawane są na różnego rodzaju zaprawy murarskie, tynki czy kompletne systemy ociepleń szybko się rozchodzą. Możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT powoduje, że inwestorzy mogą obniżyć koszty modernizacji mieszkania czy budowy domu. Ulga, która daje takie prawo, z pewnością przyczyniła się do ożywienia branży budowalnej, tym bardziej, że już kilka miesięcy temu zapowiedziano, że ulga wraz z końcem 2013 r. przestanie obowiązywać. Tym samym osoby, które planowały większy remont czy przebudowę, zdecydowały się na rozpoczęcie prac jeszcze w tym roku tak, aby skorzystać z ulgi" - podsumowuje Renata Hoffman P.O. Managera ds. Marketingu z firmy Baumit.
Źródło i zdjęcia: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Zwrot VAT za materiały budowlane
Jak przygotować mieszkanie do remontu?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia