Rewolucja na rynku styropianu
Już od 1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą kolejne zmiany w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzeniu uległy współczynniki przenikania ciepła dla poszczególnych przegród. Podobne trendy na rynkach zachodnich doprowadziły do eksplozji sprzedaży styropianów zespolonych trzeciej generacji. Czy tak będzie u nas ?
Od stycznia 2014 roku obserwujemy na rynku budowlanym stopniowe podwyższanie współczynników przenikania ciepła dla poszczególnych przegród budowlanych. Kolejne zmiany wchodzą w życie od stycznia 2017, a ostatnie będą obowiązywały od stycznia 2021 roku.
Zmiany mają swoje konsekwencje
W ramach nowych przepisów wymagany współczynnik przenikania ciepła U dla ścian fasadowych (dla temperatury pomieszczenia ogrzewanego powyżej 16 stopni Celsjusza) od 2017 roku będzie wynosił 0, 23 W/(m2?K), a od 2021 roku parametr ten będzie na poziomie 0,20. W przypadku dachów skośnych i stropów pod nieogrzewanymi pomieszczeniami po 2017 roku wymagane U wyniesie 0,18 W/(m2?K), a dla stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi wynosić będzie 0,25. Zmiana dotyczy także podłóg na gruncie, dla których oczekiwane U wyniesie 0,30.
Bardziej rygorystycznie przepisy wymagają oczywiście obliczenia niezbędnej grubości izolacji termicznej, dzięki której przegroda wykonana z różnych materiałów będzie spełniać zaostrzone wymogi techniczne. To jednak ma swoje konsekwencje dla rynku materiałów izolacyjnych.
"Od dawna zwracamy uwagę na to, że stopniowe zaostrzanie przepisów w zakresie termoizolacyjności budynków musi spowodować zwrócenie się inwestorów w kierunku materiałów o lepszym współczynniku izolacyjności termicznej lambda" - mówi Robert Kaczor, dyrektor handlowy firmy Swisspor Polska.
Ciepło, ale grubo ?
Materiałem, który króluje na rynkach dociepleń w całej Europie jest styropian. Dzieje się tak z powodu jego najlepszej relacji korzyści do ceny. Obniżenie oczekiwanego współczynnika przenikania ciepła U dla ścian powoduje, że przy stosowaniu białego styropianu w skrajnych przypadkach grubość termoizolacji musiałaby wynosi aż 45 centymetrów. Tak grube ocieplenie nieuchronnie powodowałoby obniżenie standardu życia w budynku z powodu tzw. efektu okien strzelniczych (ograniczenie dostępu światła do wnętrza) oraz spadek wartości rynkowej nieestetycznej nieruchomości.
Przykładowe grubości ocieplenia dla ściany fasadowej
Czas na Polskę
W związku z rosnącymi wymaganiami wobec parametrów termoizolacyjnych przegród w budynkach, inwestorzy zaczną poszukiwać materiałów o lepszych współczynnikach oporu cieplnego, takich jak styropian zespolony trzeciej generacji, którego lambda wynosi 0,031 [W/mK]). Jak można wywnioskować z powyższej tabeli jego stosowanie spowoduje znaczne zmniejszenie grubości izolacji, podniesienie komfortu życia dzięki lepszemu dostępowi światła dziennego i korzystnie wpłynie na wartość rynkową nieruchomości.
Zwykły, szary styropian ma również niskie wartości współczynnika lambda (od 0,033 do 0,031 [W/mK]), ale jego aplikacja niesie za sobą szereg ryzyk wykonawczych w związku z problemem naprężeń wewnętrznych w płytach produkowanych z dodatkiem grafitu. Dzięki stosowaniu styropianu zespolonego trzeciej generacji, posiadającego warstwę refleksyjną oraz nacięcia przeciwprężne, inwestor zyskuje gwarancję, że warstwa termoizolacji nie ulegnie odkształceniom, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do odpadnięcia płyt od fasady.
W Europie Zachodniej zaostrzone oczekiwania wobec izolacyjności termicznej przegród budynków spowodowały rewolucję na rynku styropianu. Teraz czas na Polskę.
Źródło i zdjęcie: Swisspor
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia