Rockwool radzi: Jak znaleźć dobrego wykonawcę?
Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i zarazem jedno z najbardziej angażujących przedsięwzięć - zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Gdy budujemy dom, szukamy zaufanych i sprawdzonych fachowców, którzy pomogą nam urzeczywistnić nasze marzenia o idealnym miejscu na Ziemi. Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry fachowiec? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie?
Zobacz, kogo polecają
Najlepszą rekomendacją przy szukaniu fachowca są opinie znajomych czy przyjaciół, którzy korzystali z usług danego profesjonalisty - zasięgnijmy ich porady. Dobra opinia jest niezwykle ważna i pomaga profesjonaliście w zdobywaniu nowych zleceń - jest on tego świadomy, dlatego dba o jak najlepszy kontakt z klientem i jakość oferowanych usług budowlanych. W przypadku szukania wykonawcy, często jednak nie mamy w kręgu znajomych osób, które budują dom - wtedy warto zarejestrować się na dyskusyjnych forach budowlanych czy dołączyć do grup budowlanych istniejących na portalach społecznościowych. Tam na pewno znajdziesz kontakty do wielu specjalistów, którzy polecani są przez zweryfikowanych użytkowników. Możesz skorzystać także z pomocy dedykowanych serwisów z ogłoszeniami o usługach budowlanych.
Nie zawsze wysoka cena to wysoka jakość usług, ale nie wybieraj też najniższej ceny
Przyjęło się, że jeżeli coś dużo kosztuje, to cechuje się także najwyższą jakością. Czasem wydaje nam się, że wybierając najdroższego specjalistę, uchronimy się przed ryzykiem "fuszerki". Nie jest to jednak kluczowy wyznacznik, którym powinniśmy się kierować, ponieważ wysoka cena usługi nie jest gwarancją najlepszego jej wykonania. Najlepiej zorientuj się, jakie są przedziały cenowe usług budowlanych w Twojej okolicy i wybierz najbardziej optymalną ofertę. W ostatecznym wyborze uwzględnij nie tylko cenę, ale też inne czynniki, takie jak jakość wykonanych robót, opinie innych osób czy relację, jaką uda wam się nawiązać, chociażby po pierwszym spotkaniu. Zwróć uwagę na certyfikaty i dyplomy - to ważne dokumenty potwierdzające profesjonalizm i ciągłe dokształcanie się wykonawcy.
Zapytaj o przebyte szkolenia
W przypadku wyboru wykonawcy ważne jest to, by jego wiedza była aktualna, a umiejętności były na jak najwyższym poziomie. Profesjonalista wciąż się rozwija i dba o najwyższy standard wykonania swoich usług, dlatego uczestnictwo w szkoleniach dodatkowych jest niezwykle ważne. Sprawdź, czy Twój fachowiec bierze udział w takich szkoleniach lub w specjalistycznych, certyfikowanych warsztatach potwierdzających jego umiejętności - takie warsztaty organizowane są najczęściej przez producentów materiałów budowlanych. Dla przykładu, Rockwool Polska, producent wełny skalnej, dwa razy w roku organizuje Roadshow - cykl darmowych szkoleń w kilkunastu miastach Polskich dla wykonawców, którzy chcą doskonalić umiejętności związane z montowaniem termoizolacji z wełny skalnej.
Profesjonalista zna się na rzeczy
Dobry fachowiec zna się na tym, co robi i doskonale wie, dlaczego robi to tak, a nie inaczej. "Profesjonalista zawsze będzie polecał rozwiązania, z których sam korzysta i wie, że sprawdzą się na lata. Szczególnie ważny w przypadku budowy domu będzie wybór nie tylko betonu, dachówek, okien, zaprawy czy cegieł, ale także odpowiedniego ocieplenia, które zapewni wysoką efektywność energetyczną, niskie koszty eksploatacyjne budynku i wysoki komfort mieszkania. Ale co najważniejsze, z korzyści jakie daje, będzie można czerpać latami. Te wszystkie cechy posiada np. wełna skalna, dlatego jest jednym z najczęściej polecanych produktów przez profesjonalistów" - mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy Rockwool Polska.
Ponadto specjalistę rozpoznasz po tym, że korzysta ze sprzętów najwyższej jakości, które służą mu przez długie lata i sprawiają, że praca jest przyjemniejsza, łatwiejsza i wykonana bardziej precyzyjnie. Podobnie jest z materiałami, na których pracuje - to takie marki i produkty, które są sprawdzone, a profesjonalny wykonawca potrafi dokładnie uzasadnić ich użycie.
"Dla mnie jako wykonawcy liczy się łatwość w montażu. Zawsze odradzam też przesadne oszczędzenie na materiałach dociepleniowych, bo traci się na tym dwa razy. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się wełna skalna - jest twarda i dobrze się układa, nie pali się i nie odkształca, wyróżnia się też dobrą izolacyjnością akustyczną" - mówi Zbigniew Wodzisławski, wykonawca.
Porozmawiaj z fachowcem i opowiedz mu o swoich planach
Profesjonalista to osoba, która stale udoskonala swoje umiejętności i poszerza swoją wiedzę. Dobry fachowiec to ktoś, kto odznacza się kulturą osobistą i szacunkiem do innych, koncentruje na swojej pracy i opowiada o swoich doświadczeniach. Umie także doradzić i podpowiedzieć, jakie rozwiązanie zastosować, by zoptymalizować jakość i koszty wykonania. Dobry wykonawca ma za sobą niejedną budowę, dlatego podejmie się nawet bardzo trudnego wyzwania i sprawdzi szereg sposobów zanim powie, że "tego nie da się zrobić". Jeśli rzeczywiście dana realizacja będzie niemożliwa do wykonania, profesjonalista zawsze uzasadni swoje obawy i spróbuje wskazać inne rozwiązanie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w znalezieniu profesjonalisty, wejdź na stronę rockwool.pl i skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki - wpisz miasto, z którego pochodzisz i skontaktuj się z wybranym wykonawcą.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia