Strona główna | AktualnościRynek izolacji w Polsce czeka na ożywienie

Rynek izolacji w Polsce czeka na ożywienie

Firma badawcza PMR w swoim najnowszym raporcie „Rynek materiałów izolacyjnych w Polsce 2010.

Produkcja wyrobów izolacji termicznej z wełny mineralnej w Polsce w latach 2000–2010 (w tys. ton)
Rys. PMR


Firma badawcza PMR w swoim najnowszym raporcie „Rynek materiałów izolacyjnych w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010–2012” szacuje, że rynek ten zacznie się odbudowywać dopiero w 2011 roku.

Według raportu PMR, dominującym w Polsce produktem izolacyjnym pozostaje styropian (EPS), dzięki czemu jest ona wciąż drugim, po Niemczech, największym rynkiem tego materiału w Europie. Drugą gałęzią na rynku izolacji w Polsce jest wełna mineralna, natomiast produkty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz różnego typu pianek wciąż stanowią jedynie nieznaczną jego część.

Rynek styropianu w Polsce w dalszym ciągu jest bardzo rozdrobniony. Największymi producentami styropianu na polskim rynku są spółki: Termo-Organika, Swisspor, Genderka, Arbet, Yetico, Styropol oraz Austrotherm.

W przeciwieństwie do styropianu, wytwarzanie wełny mineralnej jest inwestycją bardzo kapitałochłonną, długoterminową, wymagającą znacznych środków finansowych i wysokich kwalifikacji technicznych. Z tego względu na rynku działają tylko duże firmy mające wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu wełny mineralnej. W Polsce zdecydowanymi liderami są firmy Rockwool oraz Saint Gobain Isover.

Źródło: Tynki, nr 2 (7) 2010
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej