Strona główna | AktualnościSchnięcie tynku - jak przyspieszyć ten proces?

Schnięcie tynku - jak przyspieszyć ten proces?

Tynkowanie to konieczny etap wykańczania wnętrz. Ma na celu wyrównanie ścian i pozostawienie ich powierzchni gładkiej - gotowej do malowania. Niemożliwe jest jednak podejmowanie jakichkolwiek działań wykończeniowych, jeśli tynk nie wyschnie. Chcąc przyspieszyć nieco ten długotrwały proces, warto poznać kilka ciekawych i sprawdzonych sposobów. Co wpływa na szybkość schnięcia tynku?

Sezonowanie tynków - jak przyspieszyć?

Schnięcie tynku nazywane jest w branży budowlanej sezonowaniem. Proces ten trwa zazwyczaj do 30 dni, jednak zostaje znacznie wydłużony, jeśli na zewnątrz panuje wzmożona wilgotność, a także niskie temperatury. Chcąc wpłynąć na schnięcie tynku, warto więc zaplanować jego kładzenie na ciepły okres o ustabilizowanych warunkach atmosferycznych. Jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Niektóre ekipy budowlane - chcąc przyspieszyć wysychanie tynków - stosują mechaniczne osuszacze. Nagrzewnice powietrza generują ciepły nadmuch, który co prawda osusza powietrze, ale nie jest zbyt bezpieczny dla tynkowanych powierzchni. Takie suszenie może naruszyć strukturę tynku i powodować jego pękanie.

Jak postępować ze schnącą powierzchnią?

Bardzo ważna jest wentylacja pomieszczenia - schnące tynki oddają wilgoć, która musi być wydajnie odprowadzana z wnętrza. Dlatego koniecznie przestrzeń, w której schnie tynkowana ściana należy regularnie wietrzyć, unikając jednak przeciągów. Nadmierne przyspieszenie schnięcia tynków nie jest korzystne dla ich kondycji - należy zatem zadbać, aby powierzchnia wysychała równomiernie i stopniowo. Pomoże w tym unikanie nadmiernego nasłonecznienia i ogrzewania wnętrza.

Specjalistyczne wsparcie w procesie schnięcia tynków

Koncentrat Bloker marki Dekoral to produkt, który został stworzony z myślą o niecierpliwych inwestorach i wykonawcach pragnących jak najszybciej zakończyć prace remontowe, unikając kosztownych przestojów. Produkt ten wykazuje wysoką zdolność penetracji podłoża, dzięki czemu blokuje transport wody - krótko mówiąc, zabezpiecza tynkowaną powierzchnię przed nasiąkaniem wodą, dzięki czemu skraca czas sezonowania. Jak należy go używać?

Gruntowanie koncentratem Bloker od Dekoral należy zaplanować na co najmniej sześć godzin przed właściwym malowaniem - tyle czasu powinno wystarczyć, aby zabezpieczyć powierzchnię i przygotować ją do nanoszenia farby nawierzchniowej. Produkt należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:4 i nakładać na ściany aż do ich całkowitego pokrycia. Warto sprawdzić poprawność gruntowania, wykonując prosty test - wystarczy wyschniętą powierzchnię spryskać wodą. Powinna ona tworzyć na podłożu krople, które powoli wchłaniane są w ścianę. Jeśli wsiąkanie wody przebiega zbyt szybko, oznacza to, że gruntowanie jest zbyt słabe. Zagruntowana powierzchnia musi być matowa.

Jak widać, tynkowane ściany nie muszą długo schnąć. Można z łatwością ograniczyć przestoje remontowe i przyspieszyć wykańczanie wnętrz, korzystając z profesjonalnych produktów.

Źródło i zdjęcie: Dekoral

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej