Solidne ramy dla efektywnej termomodernizacji
Newralgicznym etapem termomodernizacji ścian zewnętrznych jest zabezpieczenie ościeży okiennych, a także szczelny montaż energooszczędnych okien. Niedokładne lub wadliwe wykonanie tych elementów może skutkować powstaniem mostka termicznego wokół ram okiennych i wykraplaniem się wilgoci na ścianie.
Oknom przypisuje się nawet do 25% strat energii cieplnej, dlatego wymiana starej, nieszczelnej stolarki na energooszczędną jest zwykle nieodłącznym elementem termomodernizacji budynku. Poprawne wykonanie montażu i ocieplenie ościeży przy zastosowaniu odpowiednio dobranego styropianu jest w tym przypadku kluczowe, ze względu na możliwość powstawania liniowego mostka termicznego na łączeniu ramy okiennej z murem. Nieodpowiednie zabezpieczenie tej strefy może paradoksalnie skutkować zwiększeniem strat energii pomimo faktu wstawienia cieplejszych okien.
Skutki oddziaływania mostka termicznego wokół ramy okiennej mieszkańcy zazwyczaj odczuwają jako nieprzyjemny chłód w pobliżu okna. W najgorszej sytuacji może dochodzić do wykraplania się pary wodnej na ścianie i powstawania pleśni. Dlatego zadbanie o detale wykończenia otworów okiennych stanowi istotne "ramy wykończeniowe" dla całego systemu termoizolacji.
Dlaczego ocieplenie ościeży jest tak ważne?
Otwór okienny to newralgiczne miejsce, w którym łączą się dwa materiały o różnych właściwościach izolacyjności cieplnej, takie jak na przykład mur z betonu komórkowego i rama okienna z tworzywa sztucznego. Skutkuje to powstaniem tzw. mostka termicznego, czyli miejsca w którym dochodzi do zwiększonej ucieczki energii cieplnej z wnętrza domu do chłodniejszego otoczenia. Aby tego uniknąć, należy zabezpieczyć miejsce łączenia ramy okiennej i muru z wykorzystaniem materiału termoizolacyjnego o takich samych parametrach jak ten, którym ocieplane są ściany zewnętrzne.
Pozwoli to zachować ciągłość warstwy termoizolacji. Ze względów technicznych ocieplenie węgarków należy wykonać przy użyciu materiału o znacznie mniejszej grubości niż płyty fasadowe, dlatego do jego wykonania zaleca się stosowanie grafitowych odmian o najlepszym współczynniku przenikania ciepła rzędu 0,031 W/mK. Dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym gwarantują one doskonały efekt ocieplania już przy niewielkich grubościach. Najlepiej wybierać materiały sprawdzonych producentów, którzy oferują dobrej jakości płyty grafitowe w szerokiej gamie wymiarów, co pozwala zagwarantować spójność parametrów i ciągłość ochrony cieplnej we wszystkich strefach elewacji. Taki szeroki wybór zapewnia oferta "Grafitowy Dom" marki Knauf Therm, w skład której wchodzą wysokiej jakości styropiany grafitowe dedykowane wszystkim częściom budynku.
Jak zabezpieczyć energooszczędne okno?
Ocieplenie węgarków wykonuje się po ułożeniu głównej termoizolacji ściany zewnętrznej, przy czym płyty fasadowe powinny zachodzić na światło otworu okiennego. Wielkość zapasu powinna odpowiadać grubości płyt użytych do ocieplania wnętrza ościeży - chodzi o to, by termoizolacja elewacji przykrywała boczną krawędź płyt klejonych do ościeży okiennej. Należy unikać sytuacji, w której spoina łącząca płytę izolującą ościeże i ścianę zewnętrzną jest widoczna od strony elewacji. Błędem jest także zastosowanie takiego układu płyt fasadowych, w którym spoina pionowa między nimi pokrywa się w jednej linii z połączeniem ramy okiennej i ościeży.
Osadzenie energooszczędnej stolarki w otworze okiennym standardowo wykonuje się w technice montażu warstwowego, do którego używa się materiału o właściwościach termoizolacyjnych - piany lub taśmy rozprężnej. Kolejnym elementem jest zabezpieczenie miejsca łączenia ramy z murem za pomocą taśmy paroszczelnej od wewnątrz i paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Po szczelnym osadzeniu okna ociepla się węgarki, z użyciem odpowiednio dociętego styropianu grafitowego o niewielkiej grubości. Zasadniczo nie powinna być ona taka sama lub większa niż grubość ram okiennych, ale też nie mniejsza niż 2 cm. W takich zastosowaniach sprawdzi się styropian Knauf Therm Expert Fasada 31, który jest dostępny w gamie aż 30 grubości, od 10 do 300 mm, dzięki czemu pozwala na stworzenie spójnego układu termoizolacji ościeży i ścian zewnętrznych. W zależności od wymagań można wybrać płyty z krawędziami prostymi lub frezowanymi, które znacząco ułatwiają montaż i pozwalają stworzyć szczelną warstwę ocieplenia.
Materiał posiada ponadto bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną, dzięki odporności na zginanie na poziomie BS ≥ 100 kPa i rozciąganie TR ≥ 100 kPa. Niezależnie od parametrów styropianu należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich narożników i krawędzi izolacji przed ewentualnymi uszkodzeniami punktowymi. W tym celu wzdłuż naroży montuje się profile ochronne. Ponadto należy wzmocnić naroża okienne za pomocą dodatkowej warstwy siatki zbrojącej, aby uniknąć ewentualnych pęknięć. W ten sposób zyskamy pewność, że termoizolacja w strefie okiennej nie tylko zapobiegnie stratom ciepła, lecz także zachowa trwałość nawet na kolejne dekady.
Źródło i zdjęcie: Knauf
CZYTAJ WIĘCEJ
Nadchodzi cyfrowa rewolucja w termomodernizacji
Jak obniżyć poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce poprzez termomodernizację?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia