SOS dla elewacji - renowacja ocieplenia budynku
Nieumiejętnie wykonana elewacja może przysporzyć inwestorowi sporo problemów - mijający czas bardzo szybko potrafi obnażyć zastosowanie materiałów niskiej jakości i zaniedbania poczynione podczas montażu ocieplenia. W związku z tym prędzej czy później na ścianach pojawiają się braki estetyczne i techniczne w postaci spękań. Jak z nimi postępować, by uniknąć dodatkowych zagrożeń dla całej konstrukcji budynku, a elewacja odzyskała walory dekoracyjne i na powrót stała się reprezentatywną wizytówką domu?
Elewacje narażone w okresie wiosenno-letnim na silne działanie promieni słonecznych, jeżeli nie zostały prawidłowo wykonane, mogą pękać już po kilku miesiącach eksploatacji. Jednym z największych błędów jest bagatelizowanie tego problemu i zwlekanie z remontem do następnej wiosny. Pamiętajmy - woda, która przenika w głąb tynku i zamarza dosłownie rozsadza go od wewnątrz, siejąc prawdziwe spustoszenie na elewacji. Dlatego wszelkie ubytki w elewacji warto naprawić jeszcze przed nadejściem mrozów. Im szybciej wyeliminujemy uszkodzenia, tym koszty remontu będą niższe. Jak to zrobić?
"Pierwszą kwestią, którą należy mieć na względzie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac renowacyjnych na elewacji, to jej oczyszczenie, które ukaże pełny obraz zniszczeń i poprawi przyczepność nowo nakładanej warstwy. Możemy to zrobić ciśnieniowo lub ręcznie wodą z dodatkiem środka czyszczącego, który rozpuszcza i skutecznie usuwa zabrudzenia" - wyjaśnia Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit.
Naprawa mikrospękań wyprawy dekoracyjnej
Zbyt ciemny kolor bez odpowiedniego zabezpieczenia prowadzi do nadmiernego nagrzewania ścian i powstawania naprężeń, których nie jest w stanie przenieść tynk dekoracyjny. W efekcie na elewacji mogą pojawić się mikropęknięcia. Do ich wystąpienia może przyczynić się także zastosowanie tynku o kruszywie mniejszym niż 1,5 mm. Tak cienka warstwa wyprawy nie przeniesie naprężeń wynikających z rozszerzalności termicznej materiałów.
"Sposób naprawy należy dopasować do rodzaju rys, ich głębokości i przebiegu. Jeśli okaże się, że porysowany jest sam tynk, a głębiej położone warstwy nie są uszkodzone, reperacja będzie dość prosta. Drobne pęknięcia (rysy włoskowate) wyeliminujemy stosując wzmocniony włóknami, paroprzepuszczalny podkład gruntujący, który wypełni i pokryje rysy. Po zagruntowaniu powierzchni należy pomalować ścianę odpowiednią farbą, biorąc poprawkę na rodzaj zastosowanego wcześniej tynku. Jeśli zależy nam na ciemnym kolorze fasady, wybierzmy powłokę malarską z dodatkiem specjalnych cool pigmentów, które odbijając znaczną część energii słonecznej, odpowiedzialnej za nagrzewanie, redukują temperaturę na powierzchni elewacji, chroniąc tym samym całe ocieplenie przed uszkodzeniem" - podpowiada ekspert firmy Baumit.
Naprawa spękanej elewacji
Spotykane uszkodzenia warstwy fakturowej i zbrojonej są często efektem błędów wykonawczych lub materiałowych. Najczęstsze przeoczenia prowadzące do późniejszych spękań to m.in. klejenie styropianowych płyt ociepleniowych punktowo zamiast obwodowo-punktowo, łamanie zakazu łączenia płyt styropianowych w narożach otworów stolarki okienno-drzwiowej oraz/lub brak siatek diagonalnych w narożnikach. Ponadto, stosowanie zamienników produktów systemowych może prowadzić do zaburzenia stabilności układu ociepleniowego, czego konsekwencją będzie osłabienie wytrzymałości końcowej i pojawienie się spękań. "Tak uszkodzoną elewację naprawimy poprzez umycie ścian i zaszpachlowanie całej powierzchni zaprawą przyczepną wraz z zatopieniem siatki z włókna szklanego. Następnie należy zagruntować podłoże i zastosować dowolny tynk dekoracyjny. Ze względu na dyfuzję pary wodnej przez przegrodę, zaleca się zastosowanie wyprawy takiej, jak przed naprawą" - dodaje Tomasz Jarzyna.
Zewnętrzne warstwy budynków w naszym klimacie muszą stawić czoła różnym warunkom atmosferycznym - od wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia latem, poprzez wysoką wilgotność powietrza jesienią, aż po bardzo niskie temperatury zimą. Aby w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji, warto podejść do problemu z należytą mu uwagą. Wysokiej jakości materiały oraz przestrzeganie zasad sztuki budowlanej i zaleceń producentów to połączenie, które pozwoli długo cieszyć się piękną i trwałą elewacją, a co najważniejsze - uchroni inwestora przed kosztownymi remontami.
Źródło i zdjęcia: Baumit
CZYTAJ WIĘCEJ
Renowacja obiektów zabytkowych: krakowska "Sienkiewiczówka" - kamienica z historią
Renowacja elewacji z wykorzystaniem biobójczego preparatu Elewacid
Tynki renowacyjne WTA
Malowanie renowacyjne - recepta na odświeżony image elewacji
Renowacja rozpoczyna się od odpowiedniego narzędzia
Ocieplanie budynku
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia