Sposoby finansowania termomodernizacji
Kiedy mówimy o oszczędzaniu energii w budynkach mieszkalnych, pierwszymi skojarzeniami często są energooszczędne żarówki czy sprzęty RTV i AGD. To bardzo korzystne rozwiązania. Warto jednak zdać sobie sprawę, jakie rozwiązania przynoszą realne korzyści, a które z nich dotyczą jedynie znikomego odsetka w puli sumującej się do kwoty wydatków.
Zgodnie z danymi GUS z 2009 roku, zużycie energii na oświetlenie i sprzęt elektryczny stanowi znikomy procent (7,2%) całkowitego zużycia. Takie czynności jak ogrzewanie wody (14,4%) czy gotowanie (8,2%) również nie są najważniejszą przyczyną wysokich rachunków. Okazuje się, że ponad 70% kosztów stanowi energia zużywana na ogrzewanie budynków. Są to ogromne ilości, stanowiące ponad 30% całkowitego zużycia energii w Polsce. Wydatki na energię i ciepło w budownictwie przewyższają te w przemyśle czy transporcie.
Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zasobach mieszkaniowych Polaków. "Zdecydowana większość z nas wciąż mieszka w blokach zbudowanych w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Są to budynki w których występują znaczne straty ciepła, spowodowane nieszczelnymi przegrodami zewnętrznymi czy słabą izolacją ścian czy dachów. Na szczęście mieszkanie w starego typu budownictwie wielorodzinnym nie oznacza, że jesteśmy skazani na bezsensowne straty ciepła. Wystarczy przeprowadzić odpowiednią termomodernizację z równoczesną poprawą wyglądu budynku" – komentuje Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL Polska. Na polskim rynku są od wielu lat dostępne zarówno dobrej jakości materiały, jak i instrumenty finansowe mogące wspomóc spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową w finansowaniu takiej inwestycji. Jak się do tego zabrać?
Sposoby finansowania termomodernizacji
Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 roku umożliwia uzyskanie dwóch rodzajów dofinansowań, z których można skorzystać planując termomodernizację: mowa o premii remontowej i premii termomodernizacyjnej. O tę pierwszą mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęło się przed 14 sierpnia 1961r. Jej wysokość może stanowić 20% wykorzystanej kwoty kredytu na realizację remontu, jednak nie może przekroczyć 15% rzeczywistych kosztów. Choć nie jest to premia przyznawana w celach stricte termomodernizacyjnych, jednym z warunków jej uzyskania jest osiągnięcie co najmniej 10% rocznych oszczędności na cele ogrzewania i c.w.u. Natomiast w ramach premii termomodernizacyjnej można uzyskać dofinansowanie bezpośrednio związane z poprawą efektywności energetycznej budynku, m.in. na docieplenie przegród zewnętrznych budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła. Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynosić 20% kredytu, jednak nie więcej niż 16% kosztów inwestycji termomodernizacyjnej i nie więcej niż dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii i ciepła.
Jak otrzymać premię termomodernizacyjną?
Pierwszym krokiem do uzyskania premii powinno być skontaktowanie się z audytorem energetycznym w celu wykonania audytu termomodernizacyjnego lub remontowego. Następnie, na podstawie wykonanego audytu, tworzy się plan prac. W ramach audytu termomodernizacyjnego obliczona zostaje też wysokość premii oraz szacowane oszczędności wynikające z przeprowadzonej modernizacji. Kolejnym krokiem jest złożenie, wraz z wnioskiem kredytowym, wniosku o premię (należy do niego dołączyć wyniki audytu) do jednego z komercyjnych banków, współpracujących w zakresie premii z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Po pozytywnej weryfikacji dokumentów przez BGK, inwestor może już podpisać umowę na udzielenie kredytu i przyznanie premii z bankiem kredytującym i zabrać się za prace budowlane. Po zakończeniu prac zgodnie z planami i terminami zawartymi w umowie kredytowej, bank udzielający kredytu przesyła komplet dokumentów do BGK, na podstawie których wypłaca on premię przeznaczoną na spłatę części zadłużenia inwestora.
Na co najlepiej przeznaczyć pieniądze?
"Inwestor dysponujący nieograniczoną ilością środków mógłby przeprowadzić kompleksową termomodernizację. Zainstalować energooszczędne okna, drzwi wejściowe, zakupić całkowicie nowy system grzewczy. Budżety większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są jednak na ogół dość skąpe. Dlatego warto decydować się na te rozwiązania, które przyniosą optymalne oszczędności przy racjonalnie zainwestowanych środkach. Tym właśnie jest 6 paliwo, czyli oszczędność energii i ciepła" – podsumowuje Tomasz Kwiatkowski.
Zasadniczo istnieją dwie podstawowe metody ocieplania: styropian i wełna mineralna. Choć obydwa materiały mają podobne właściwości izolacyjne, decydując się na tak długoterminową inwestycję jak termomodernizacja domu warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Jakie są przewagi tego materiału?
Jedną z najważniejszych cech odróżniających wełnę od typowego styropianu jest bezpieczeństwo pożarowe. Skalna wełna mineralna ma najwyższą klasę odporności na ogień A1, co oznacza że jest wyrobem niepalnym. Dla porównania, analogiczne produkty styropianowe (klasy E lub F) przy kontakcie z ogniem palą się lub topią, wytwarzając mnóstwo dymu i płonących kropli. Dodatkowo skalna wełna jest produktem paroprzepuszczalnym, co w budynkach wielorodzinnych ma istotny wpływ na minimalizację występowania pleśni i grzybów. Decydując się na wełnę uzyskujemy dodatkowe korzyści, co przy budynkach wielorodzinnych jest nie do przecenienia – oprócz oszczędności wynikających z obniżenia rachunków za ogrzewanie, zabezpieczamy życie i mienie lokatorów przed następstwami ewentualnego pożaru, gwarantując im zdrowy klimat wewnątrz mieszkań.
Źródło i zdjęcie: ROCKWOOL Polska
CZYTAJ WIĘCEJ
Termomodernizacja budynku, czyli niższe koszty ogrzewania
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia