Spotkanie na szczycie - wiemy kto wybierze Fasady Roku 2016
Konkurs Fasada Roku już od blisko dekady nagradza rozwiązania elewacyjne, będące świadectwem dobrych praktyk w projektowaniu współczesnej architektury. Niczym otwarta księga, z każdym rokiem wzbogaca się o kolejne rozdziały, które są odzwierciedleniem zmian zachodzących w naszym otoczeniu, ukształtowanym w dużej mierze jeszcze w epoce PRL-u. I choć głównymi bohaterami projektu są sami uczestnicy - tudzież zgłaszane obiekty - to ważną rolę odgrywa w nim również profesjonalne jury, które wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie decyduje o wyborze najciekawszych elewacji.
Pozycję Fasady Roku na polskiej scenie architektonicznej potwierdzają nie tylko setki zgłoszeń, które na przestrzeni kolejnych edycji napływają od architektów, wykonawców i właścicieli obiektów, lecz także profesjonalny skład jury. Znane autorytety zasiadające w komisji to już wizytówka konkursu, którego ideą jest docenianie elewacji jako elementu konstrukcyjnego wpływającego na prezencję samego budynku, ale również odgrywającego istotną rolę w kształtowaniu otaczającego nas krajobrazu. Także w 2016 r. tej tradycji stało się zadość. Kto tym razem zdecyduje o wyborze najciekawszych fasad?
Skład Jury konkursu Fasada Roku 2016 liczebnie zdominują specjaliści z branży architektonicznej - Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych "Profil", Chorzów), Piotr Kostka (Kostka & Kurka Architekci), Maciej Mąka (Mąka.Sojka.Architekci, Warszawa) oraz Wojciech Targowski (Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT, Gdańsk), którzy doświadczenie zdobywali nie tylko w biurach projektowych, ale także angażując się w działalność Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Z właściwą w zawodzie precyzją ocenią zgłoszone realizacje pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem.
W odniesieniu do obiektów po renowacji, istotnym kryterium jest poszanowanie ich historycznej tradycji, przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów. W tym przypadku nad rzetelną oceną pretendentów do zwycięstwa będzie czuwać Barbara Nowak-Obelinda - Dolnośląski Konserwator Zabytków. Cennych uwag z zakresu budowy i historii obiektów udzielą także wieloletni pracownicy Politechniki Wrocławskiej: dr hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki oraz dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki, który pracę na uczelni łączy z praktycznym wykonywaniem zawodu architekta (Biuro architektoniczne KMP Poniewierka, Wrocław) i aktywną działalnością w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów.
Kandydatom do tytułu Fasada Roku 2016 przyglądać się będzie również Katarzyna Baranowska stojąca na czele Fundacji Twórców Architektury. W szeregach jury nie mogło zabraknąć również Jacka Czyżewicza, Prezesa Zarządu firmy Baumit, który będzie służył całemu gremium wiedzą na temat technologii i systemów oferowanych przez organizatora konkursu.
Jubileuszowa edycja konkursu wystartowała z początkiem czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach, zgłoszone obiekty klasyfikowane są w 5 kategoriach: "budynek jednorodzinny nowy", "budynek wielorodzinny nowy", "budynek po rekonstrukcji i adaptacji", "budynek wielorodzinny" oraz "budynek po renowacji". Dzięki takiej dywersyfikacji w zasadzie każdy obiekt wykończony kompletną technologią Baumit może stać się uczestnikiem konkursu, w którym stawką - we wszystkich kategoriach - jest prestiżowy tytuł Fasada Roku 2016, nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł i pewne miejsce w międzynarodowej odsłonie projektu - Baumit Life Challenge. Jest więc o co walczyć. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca roku za pośrednictwem strony internetowej www.fasadaroku.pl.
Źródło i zdjęcie: Baumit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia