Stąpając po historii, czyli spacer po Warszawie śladami dawnych posadzek
Spotykane w kawiarniach, obiektach sakralnych i czynszowych kamienicach, piękne, choć często nadgryzione zębem czasu. Produkowane kilkadziesiąt lat temu w fabrykach firmy Dziewulski i Lange, której tradycje kontynuuje dzisiejsze Opoczno, różnorodne płytki ceramiczne stały się elementem historii zapisanym na posadzkach otaczającej nas przestrzeni. Do dziś zachowały się w wielu miejscach na mapie Warszawy i innych miast Polski. W codziennym biegu nie zwracamy na nie uwagi - jednak będzie ku temu okazja podczas pewnego wyjątkowego spaceru.
Płytki z historią
Historia płytek ceramicznych i firmy Dziewulski i Lange zaczęła się już w 1883 r., w Opocznie. Początkowo spółka wytwarzała czerwoną cegłę i inne wyroby ceramiczne, wkrótce jednak rozpoczęła produkcję płytek kamionkowych do wykładania podłóg, które szybko zdobyły uznanie klientów i na długo zapisały się w historii. Od początku swojego istnienia firma produkowała wyroby ceramiczne na najwyższym poziomie, a ich jakość była potwierdzana licznymi nagrodami. Spółka podążała za europejskimi trendami, stawiając przy tym na profesjonalizm i kreatywność, a przy opracowywaniu wzorów korzystała z talentów prawdziwych artystów.
Wyjątkowe wzornictwo
Charakterystyczne wzory sygnowane znakiem firmy Dziewulski i Lange to między innymi łączone z kwadratowymi dekorami płytki ośmiokątne, wzorzyste, układane w "kobierzec" z motywami geometrycznymi czy z secesyjnymi dekoracjami roślinnymi, a także kultowe "gorseciki" czy "iryski". Nie można również zapomnieć o projektach wzorów wyłanianych w ramach konkursów dla architektów, takich jak dąb, klon czy nenufary. Dzięki wysokiej jakości materiałów do dziś można oglądać realizacje z ich wykorzystaniem w obiektach Warszawy, Gdyni, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna i wielu innych miast.
Spacer śladami zabytkowych posadzek
Każdy z nas będzie mógł na nowo odkryć piękno podłóg ułożonych z płytek ceramicznych firmy Dziewulski i Lange. Już 27 października w Warszawie odbędzie się wyjątkowy spacer, podczas którego uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią zapisaną w posadzkach warszawskich kamienic czynszowych, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. To niebywała okazja do poznania miasta z zupełnie nowej perspektywy oraz szansa na to, aby docenić piękno zabytkowych podłóg i związanych z nimi tradycji. Śladami tych wyjątkowych płytek poprowadzi nas Adrian Sobieszczański - historyk, varsavianista i licencjonowany przewodnik warszawski oraz twórca autorskich, tematycznych spacerów po stolicy. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Hereditas, której misją jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Fundacja od kilku lat prowadzi działania w zakresie ochrony historycznego detalu architektonicznego, w tym płytek posadzkowych. Patronat nad wydarzeniem objęła marka Opoczno.
"Wspierając inicjatywę spacerów śladami przedwojennych posadzek, chcemy budować świadomość tego, jaką niosą za sobą historię. Ta idea jest nam bliska - marka Opoczno, jako kontynuator firmy Dziewulski i Lange, przykłada dużą wagę do takich wartości, jak szacunek dla tradycji czy przywiązanie do jakości i detalu. Właśnie dlatego chcemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców temat opoczyńskiego dziedzictwa ceramicznego. Coraz więcej osób zaczyna się interesować historycznymi posadzkami, czego pozytywnymi efektami są ich częstsze rewitalizacje bądź uzupełnianie. Niestety, w prywatnych kamienicach wciąż wiele z nich jest niszczonych i usuwanych. Warto dbać o popularyzację ich wartości historycznej i estetycznej - być może m.in. dzięki temu nie znikną całkowicie z naszego otoczenia" - mówi Małgorzata Matuzewicz, Brand Marketing Manager marki Opoczno.
Źródło i zdjęcie: Opoczno
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia