Strona główna | ProduktySystemy naprawy elewacji

Systemy naprawy elewacji

Mijający czas coraz częściej obnaża błędy popełnione podczas montażu ocieplenia i zastosowania materiałów niskiej jakości. Oznacza to, że prędzej czy później na ścianach zewnętrznych pojawiają się braki estetyczne, a częściowo także techniczne. Zabrudzenia stanowią przy tym najmniejszy problem. W związku z powyższym firma Baumit opracowała kompleksowy program renowacji ocieplonych elewacji.

Uszkodzenia związane z pojawieniem się rys i pęknięć czy odspajaniem się tynku nie oznaczają jeszcze, że trzeba wykonać całą elewację od początku. Firma Baumit proponuje dwie drogi które doprowadzą fasadę budynku do stanu świetności.

Bez względu na to, który wariant nas dotyczy, pierwszym krokiem zawsze powinno być umycie powierzchni ścian ciśnieniowo lub ręcznie, wodą z dodatkiem wysoce skutecznego środka Baumit FacadeCleaner o właściwościach czyszczących i pielęgnacyjnych. Dzięki zawartości mikroemulsji preparat posiada wzmocnioną siłę rozpuszczania i usuwania zabrudzeń w postaci kurzu, brudu, olejów czy tłuszczów. Powierzchnia wolna od zanieczyszczeń zyska dobrą przyczepność, dzięki której nowo nakładane warstwy będą lepiej trzymały się podłoża. Dalej, w zależności od kondycji w jakiej znajduje się elewacja, należy obrać właściwy kierunek dalszego postepowania, wchodząc na jedną z dwóch ścieżek renowacji.

Pierwsza z nich dotyczy wizualnego odnowienia i konserwacji fasady poprzez malowanie. Na ten wariant warto postawić w momencie, gdy nieskazitelny obraz elewacji psują zielone naloty i/lub mikropęknięcia. "Nieproszonych gości" łatwo pozbędziemy się stosując podczas czyszczenia ścian środek do usuwania grzybów i alg Baumit Fluid. Ewentualne mikropęknięcia (rysy włoskowate) zniwelujemy wprowadzając do akcji wzmocniony włóknami, paroprzepuszczalny podkład gruntujący Baumit FillPrimer, który wypełni i pokryje rysy do 0,5 mm. Po zagruntowaniu powierzchni należy pomalować ścianę odpowiednią farbą, zależnie od rodzaju zastosowanego wcześniej tynku. Później pozostaje już tylko przemalowanie fasady produktem wyposażonym w nowoczesne, bezpieczne biocydy, który zapewni odpowiednią ochronę przed wszelkimi mikroorganizmami. W tym przypadku doskonale sprawdzi się samoczyszcząca Baumit NanoporColor z efektem fotokatalizy, silikonowa Baumit StarColor o podwyższonej odporności na zabrudzenia, a także silnie kryjąca farba akrylowa Baumit ProColor o niskiej nasiąkliwości czy Baumit StyleColor o intensywnym kolorze.

Druga droga wiąże się z naprawą wyprawy wierzchniej w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia tynku. Spękaną elewację naprawimy poprzez umycie ścian środkiem do czyszczenia elewacji Baumit FacadeCleaner i zaszpachlowanie całej powierzchni białą zaprawą przyczepną Baumit multiContact MC 55 W, wraz z zatopieniem siatki z włókna szklanego Baumit StarTex. Następnie należy zagruntować powierzchnię i zastosować tynk dekoracyjny Baumit NanoporTop, Baumit SilikonTop, Baumit CreativTop, Baumit StyleTop. Ze względu na dyfuzję pary wodnej przez przegrodę, zaleca się zastosowanie wyprawy takiej jak przed naprawą.

Tak jak w życiu najlepsze wyniki osiąga się pracą zespołową, tak w przypadku wszelkich prac remontowo-budowlanych gwarancją prawdziwego sukcesu są kompletne rozwiązania systemowe. Optymalnie skomponowana przez sprawdzonego producenta grupa komponentów tworzy spójną całość, która zapewnia dobre właściwości użytkowe i trwałe efekty.

Źródło i zdjęcia: Baumit

CZYTAJ WIĘCEJ

System do naprawy balkonów
Źle wykonana elewacja - skutki i naprawa błędów
Jakimi produktami naprawimy mikropęknięcia i rysy na elewacji?



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej