Targi Budma 2015 - podsumowanie
Zakończyła się 24. edycja największych w tej części Europy targów dedykowanych sektorowi budownictwa, architektom i projektantom. BUDMA 2015, w której skład wchodziły targi Budma, CBS, Glass oraz WinDoor-tech, zaprezentowała najnowszą ofertę ponad 1000 wystawców z 33 krajów z całego świata. Przez cztery targowe dni ekspozycję odwiedziło ponad 50 000 zwiedzających.
Setki nowości produktowych i technologicznych, 28 produktów nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP oraz kilkanaście absolutnych rynkowych premier czekało na zwiedzających przez cztery targowe dni. Targowi goście, którzy przyjechali do Poznania wzięli również udział w szeregu arcyciekawych debat, konferencji i prelekcji z udziałem uznanych w branży autorytetów i specjalistów.
Bogaty program wydarzeń towarzyszących ekspozycji oferty wystawców zapewnił mnogość dodatkowych atrakcji dla specyficznych grup zwiedzających. I tak architekci i projektanci wzięli udział w debacie architektonicznej, organizowanej przy współpracy z Izbą Architektów RP, z udziałem zagranicznych gości, Alberto Veigą z Estudio Barozzi Veiga, Dmitrijem Antonyukiem, architektem z Kijowa, a także przedstawicielem polskiej awangardy architektów młodego pokolenia, Piotrem Szaroszykiem. Alberto Veiga był również gwiazdą drugiego dnia targów. W jego wykładzie udział wzięło blisko 1000 słuchaczy. Nie zabrakło również akcentów skierowanych do młodych adeptów sztuki architektonicznej, którzy mogli powalczyć o cenne nagrody w ramach konkursu Szkice Architektoniczne, a także wziąć udział w prelekcji architekta słynącego z niestandardowych i bezpretensjonalnych rozwiązań, Przema Łukasika. Z kolei najciekawsze pod względem designu i jakości wykonania produkty można było podziwiać na specjalnej ścieżce zwiedzania w ramach projektu Strada di Architettura.
Przedstawicielom szeroko rozumianego handlu materiałami budowlanymi dedykowany był pierwszy dzień targów. Specjalnie zaaranżowane strefy pozwalały na prowadzenie rozmów biznesowych w komfortowych warunkach. O międzynarodowy charakter spotkań kontraktacyjnych zadbał natomiast program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawili się przedstawiciele najważniejszych grup zakupowych z aż 17 krajów z całego świata.
Zadbano również o fachowców, dla których po raz kolejny powstała Strefa Testów, gdzie każdy zwiedzający mógł własnoręcznie wypróbować prezentowane przez wystawców produkty. Z kolei dekarzom zaproponowano Strefę Dobrego Dachu, gdzie przez wszystkie dni odbywały się pokazy sztuki dekarskiej. Podziwiać było można także umiejętności i prace fachowców ubiegających się o miano Mistrza Polski. Tutaj swoje nieprzeciętne zdolności pokazywali, płytkarze, parkieciarze, montażyści wykładzin, okien oraz stolarki.
Inwestorom oraz deweloperom zaproponowano udział w debatach dotyczących m.in. zmian w prawie budowlanym, wykorzystaniu materiałów i produktów, przygotowaniu inwestycji pod wymogi budownictwa energooszczędnego i pasywnego, czy również szerszego walorów ekologicznych i estetycznych "zielonego" budownictwa w aglomeracjach miejskich.
Niezwykle kolorowo i atrakcyjnie prezentowała się oferta branży budownictwa sportowego w ramach targów CBS - Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne. Zwiedzający mogli podziwiać między innymi w pełni funkcjonalne lodowisko, place zabaw dla najmłodszych, trampoliny, urządzenia do siłowni zewnętrznych, sprzęt potrzebny do wyposażenia różnego typu obiektów sportowych, a także urządzenia wellness i spa. Warto podkreślić, że targi CBS to jedyna w Polsce ekspozycja tego typu produktów.
Targi Branży Szklarskiej GLASS były natomiast połączeniem prezentacji maszyn, urządzeń i akcesoriów do obróbki szkła płaskiego oraz wyrobów gotowych ze szkła z propozycją najnowszych zastosowań tego surowca w budownictwie i architekturze. W tym obszarze pełni ono rolę nowoczesnych, samoczyszczących fasad, czy też przeszkleń zewnętrznych (dachy, świetliki, ogrody zimowe). Stąd ekspozycją targów GLASS interesowali się przede wszystkim producenci wyrobów ze szkła, konserwatorzy zabytków, a także reprezentanci środowiska naukowego.
Zwiedzający mogli również na żywo zobaczyć produkcję okien PCV. Na terenie targów WINDOOR-TECH, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, stanęła wyposażona w pełnowymiarowy park maszynowy i grupę wykwalifikowanych specjalistów "Fabryka Okien na Żywo". Przez cztery dni targów wyprodukowano tam blisko 100 okien. Pieniądze z ich sprzedaży trafią na cel charytatywny. Na przełomie stycznia i lutego na platformie charytatywni.allegro.pl prowadzona była akcja "Kup okno, pomóż potrzebującym", w ramach której osoby prywatne mogły zakupić okno w wybranym przez siebie rozmiarze i kolorze. W taki sposób udało się zebrać zamówienie na 23 sztuki okien. Pieniądze z ich sprzedaży, za pośrednictwem Caritasu, zostaną przekazane w ramach akcji "Przekaż ciepło" rodzinom wielodzietnym i osobom starszym, którym brakuje opału na zimę. Organizatorami przedsięwzięcia są Caritas Diecezjalne w Polsce oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pozostałe okna, wyprodukowane w "Fabryce", pojadą (również w ramach akcji charytatywnej) do Wieloetnicznej Wioski Dziecięcej w Brzozowie oraz do Fundacji Patria.
To już trzecia edycja "Fabryki Okien na Żywo". Podczas dwóch poprzednich wyprodukowano łącznie ponad 250 okien, które zostały przekazane m.in. osobom poszkodowanym podczas powodzi w Bogatyni oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym Caritas i Wiosce Dziecięcej w Brzozowie na Podkarpaciu.
Na kolejne spotkanie branży zapraszamy już za rok. W 2016 roku Poznań ponownie zapłonie żywym ogniem. Na arenę targową powrócą bowiem Międzynarodowe Targi Kominkowe - KOMINKI. Przyszłoroczne wydarzenie będzie się zatem składać z czterech ekspozycji - BUDMA, CBS, Glass oraz właśnie Kominki. Zapraszamy.
Źródło i zdjęcia: MTP
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia