Termomodernizacja budynków - szansa na poprawę jakości życia w gminach
Kolejny raport z serii "Szóste paliwo" traktuje o korzyściach, jakie mogłaby przynieść systemowa, powszechna modernizacja domów jednorodzinnych, zwłaszcza na obszarach wiejskich, choć nie tylko tam. Skąd pomysł?
- W Polsce jest około 6,5 mln budynków, w tym aż 5 milionów to domy jednorodzinne, większość z nich zbudowano w czasach PRL.
- Na 2479 gmin w Polsce, 1566 to gminy wiejskie, liczące statystycznie średnio 5,5 tys. mieszkańców i 1500 budynków.
- Kompleksowe remonty połączone z termomodernizacją wszystkich starych budynków, w tym przede wszystkim najliczniejszych domów jednorodzinnych, poprawiłyby warunki życia milionów Polaków zamieszkujących obszary wiejskie.
- Zyskaliby poszczególni właściciele, zużywając mniej paliw i ogrzewając taniej.
- Zyskałaby cała gmina, na czystości powietrza, miejscach pracy, estetyce.
- Gdyby w ten sposób zmodernizowano budynki we wszystkich wiejskich gminach to zużycie węgla w skali kraju mogłoby się zmniejszyć nawet o 7 mln ton.
- Domy jednorodzinne mają w tych oszczędnościach prawie 94% udziału. Tylko 6% oszczędności pochodziłoby od budynków innych niż jednorodzinne.
Warunki życia każdego z właścicieli domów jednorodzinnych, mogłyby się radykalnie poprawić, gdyby swoje domy poddali kapitalnemu remontowi, połączonemu z głęboką termomodernizacją. Co więcej, suma tych jednostkowych wysiłków mogłaby przynieść całej społeczności lokalnej wiele dodatkowych korzyści ekonomicznych, socjalnych i środowiskowych, jednak pod warunkiem, że aktywności na rzecz poprawy standardu domów jednorodzinnych byłyby przeprowadzone na masową skalę.
Zidentyfikowanie i pokazanie tego potencjału oszczędności finansowych, energetycznych (paliwowych) i środowiskowych (poprawa czystości powietrza) - jest przedmiotem Raportu. Analizie poddana została "statystyczna gmina wiejska". Wiejska, ponieważ te są najliczniejsze - 1566 na ogólną liczbę 2479, a zróżnicowanie w tej grupie jest znacznie mniejsze niż wśród pozostałych 608 gmin miejsko-wiejskich i 305 miejskich.
Na podstawie danych statystycznych GUS, dostępnych opracowań i analiz dotyczących stanu zasobów budowlanych, przyjęto uśrednioną wielkość, typy i standard energetyczny budynków, rodzaj wykorzystywanych paliw, charakterystyczny dla przeciętnej, wiejskiej gminy. Licząca około 5,5 tys. mieszkańców gmina ma w swoich zasobach zaledwie kilkanaście budynków takich jak urzędy, szkoły, niewielkie budynki wielorodzinne. Natomiast domów jednorodzinnych jest aż 1500, przy czym zdecydowana większość z nich - 1200, została wzniesiona przed 1988 rokiem.
Dla takiej gminy wykonano obliczenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania dla wszystkich występujących w niej typów budynków i po porównaniu ze statystycznym zużyciem energii elektrycznej okazało się, że zapotrzebowanie na ciepło jest pozycją wielokrotnie większą w bilansie energetycznym gminy niż energia elektryczna, wykorzystywana przez gospodarstwa domowe i budynki użyteczności publicznej; choćby dlatego warto mu poświęcać odpowiednio więcej uwagi.
Następnie dla każdego typu budynku przeliczono, jak bardzo zmniejszyłoby się zapotrzebowanie na ciepło, gdyby przeprowadzono ich termomodernizację, w różnych zakresach, przy różnych nakładach. Uwzględniono sposób pozyskiwania ciepła, reprezentatywny dla terenów wiejskich, ,gdzie podstawowym jego źródłem teoretycznie powinny być paliwa stałe, węgiel, ekogroszek lub biomasa. Tymczasem najczęściej są to najtańsze i najgorsze gatunki miału i mułu węglowego, w istocie nieopłacalne i emitujące spore ilości zanieczyszczeń.
Dlatego ograniczenie strat ciepła w wyniku termomodernizacji nie tylko pozwala znacząco zmienić zapotrzebowanie na energię i paliwa, przykładowo z 10,5 ton węgla na rok przed termomodernizacją do zaledwie 4,2 tony węgla na rok po termomodernizacji. Jednocześnie ponad 2-krotnie zmniejsza emisje towarzyszące spalaniu i zanieczyszczające powietrze, i co istotne w szerszym kontekście pomogłoby zachęcić mieszkańców do wykorzystywania czystszych paliw.
Masowa poprawa standardu energetycznego małych domów jednorodzinnych w gminach wiejskich to przedsięwzięcie wymagające pomysłu i przedsiębiorczości, jednak zakres i skala korzyści dla gminy, która kompleksowo podejdzie do termomodernizacji może być tak znacząca dla warunków życia w gminie i możliwości jej stałego rozwoju, że warta podjęcia wysiłków.
Wykorzystując obliczenia zawarte w raporcie będzie można oszacować potencjał oszczędności energii, kosztów ogrzewania, paliw i zmniejszenia niskich emisji dla dowolnej wiejskiej gminy, a także określić przybliżoną kwotę niezbędnych nakładów na działania termomodernizacyjne, możliwości rozwoju lokalnego rynku i firm świadczących usługi na rzecz termomodernizacji. Można będzie dostrzec i docenić duże możliwości małych domów.
Również w skali makro, gdzie samo docieplenie 3,5 miliona budynków jednorodzinnych w Polsce przyniosłoby roczne oszczędności surowców energetycznych w postaci ponad 995 mln m³ gazu oraz ponad 1,6 mln ton węgla.
Źródło i zdjęcie: Rockwool
CZYTAJ WIĘCEJ
Termomodernizacja starych budynków - niższe rachunki, większy komfort
Wymierne korzyści termomodernizacji
Termomodernizacja nie(d)oceniona. Możemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, zużywając mniej paliw
Europejski think tank dla polskiej termomodernizacji
Dobry sposób na poprawę komfortu życia - termomodernizacja domów jednorodzinnych
Przełom lata i jesieni to dobra pora na termomodernizację
Wielkie możliwości w małych budynkach - mikro inwestycje, makro efekty
Termomodernizacja budynku: jakie wykończenie elewacji wybrać?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia