Termomodernizacja od wewnątrz
Zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego w domu przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów ogrzewania jest jednym z głównych powodów, dla którego decydujemy się na wykonanie termomodernizacji. Nierzadko jednak przepisy budowlane czy też fakt, że mieszkania zlokalizowane są w budynkach zabytkowych, nie pozwalają nam na standardowe ocieplenie z zewnątrz. O tym, co jest ważne w przypadku izolacji ścian od wewnątrz opowiada Dawid Strzała, Business Development Manager firmy Kingspan Insulation.
"Zbyt niska temperatura ścian zewnętrznych jest powodem strat ciepła oraz powstawania pleśni i wilgoci. Jedną z najskuteczniejszych metod termorenowacji budynków jest ocieplenie ścian od wewnątrz. Jest ona szczególnie polecane w przypadku termomodernizacji obiektów zamieszkałych, pomieszczeń o niestandardowych kształtach, oraz zabytkowych kamienic znajdujących się pod nadzorem konserwatorskim. Na izolację ścian od wewnątrz warto się także zdecydować, gdy mieszkamy w zabudowie szeregowej lub jeśli zarządcy budynku wielorodzinnego nie wyrazili zgody na jego ocieplenie od zewnątrz, oraz w przypadku chęci docieplenia pomieszczeń, które sąsiadują z klatką schodową. Do wszelkiego rodzaju prac remontowych należy się dokładnie przygotować i na etapie planowania zdecydować o użyciu wysokiej jakości nowoczesnych materiałów. Ocieplenie mieszkania od wewnątrz poprawi izolację termiczną oraz zapobiegnie powstawaniu zjawisk sprzyjających rozwojowi szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Decydując się więc na przeprowadzenie termomodernizacji, warto zdecydować się na użycie materiałów o właściwościach, które to zapewnią. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła, oraz na to czy dany materiał pozwoli na stworzenie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz ocieplanych pomieszczeń. Izolacja powinna być również odporna mechanicznie, a łatwość naprawy stanowi dodatkowy komfort.
Podczas wyboru odpowiedniej izolacji ścian wewnętrznych warto zwrócić uwagę na grubość stosowanego materiału. Ocieplenie od wewnątrz może zabrać wiele cennego miejsca, ponieważ materiały termoizolacyjne potrafią osiągać grubość kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów. Dostępne na rynku nowoczesne, cieńsze płyty gwarantują równie wysoką izolacyjność, a jednocześnie nie wpływają na wielkość ocieplanego pomieszczenia. Materiały o zmniejszonej grubości idealnie sprawdzą się przy ocieplaniu newralgicznych miejsc, w których nie zmieści się standardowa izolacja.
Misja (nie)możliwa - ocieplenie kamienicy
Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów architektury, a wszelkie prace budowlane muszą spełniać wymogi konserwatorskie. Starsze budynki, których fasady chronione są prawem były budowane z założeniem temperatury wewnątrz ok. 17°C, czyli znacznie niższej od obecnego standardu komfortu cieplnego. Decydując się na wykonanie termorenowacji w kamienicy, należy zdecydować się na użycie materiałów, które nie będą ingerowały w strukturę zabytku. Standardowe, grube izolacje ścian wewnętrznych mogą dodatkowo obciążyć konstrukcję (np. strop), także dlatego ważne jest zastosowanie jak najcieńszych i lekkich materiałów." - doradza Dawid Strzała, Business Development Manager z firmy Kingspan Insulation.
Termoizolacja jutra
Prawidłowe zaizolowanie ścian wewnętrznych pozwoli na wyeliminowanie powstawania pleśni i grzybów oraz korzystnie wpłynie na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Do efektywnego ocieplenia ścian wewnątrz obiektu najlepiej wykorzystać płyty Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna o zmniejszonej grubości, których współczynnik przewodzenia ciepła gwarantuje trwałą termoizolację. Są to płyty wykonane ze sztywnej pianki rezolowej zespolonej z płytą kartonowo-gipsową o grubości 12,5 mm, wbudowaną warstwą folii aluminiowej o wysokim oporze dyfuzyjnym, i z jednostronną okładzinią z białego welonu szklanego. Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna to płyty o zamkniętej strukturze komórkowej, które charakteryzuje wyjątkowa wartość współczynnika przewodzenia ciepła = 0,020 W/mK. Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna jest niezastąpionym rozwiązaniem do termoizolacji ścian nowych budynków, obiektów poddawanych renowacji, jak i ocieplania ścian klatek schodowych i korytarzy w budynkach wielorodzinnych.
Źródło i zdjęcia: Kingspan
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia